Czy wybory korespondencyjne będą tajne i jaka musi być frekwencja, aby wybory były ważne?

O ile w czasie normalnych wyborów oddając głos mamy pewność, że nasz wybór jest tajny i anonimowy, o tyle w nowych warunkach, gdzie każdy ma głosować korespondencyjnie, tajność wyborów budzi wątpliwości.

Czy wybory korespondencyjne będą tajne i jaka musi być frekwencja, aby wybory były ważne?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 7 kwietnia 2020

W przypadku wyborów odbywających się w normalnych warunkach mamy pewność, że oddany przez nas głos jest tajny i przede wszystkim anonimowy. Proces weryfikacji naszego prawa do oddania głosu od jego udzielenia jest oddzielony. Najpierw pokazujemy dokument tożsamości, podpisujemy się na liście i dostajemy kartę wyborczą. Nikt nie zagląda nam przez ramię i nie wie, jakiego wyboru dokonaliśmy, gdy wrzucamy kartę głosowania do urny.

Jedynie w skrajnych przypadkach, gdzie z danego okręgu wszyscy zagłosowaliby na jednego kandydata, pojęcie tajności straciłoby rację bytu.

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Czym są wybory korespondencyjne?

Kodeks wyborczy dopuszcza głosowanie korespondencyjne. Przepisy zostały uchwalone przede wszystkim z myślą o osobach niepełnosprawnych o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

31 marca 2020 r. katalog osób uprawnionych do głosowania korespondencyjnego został rozszerzony.

Osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, na podstawie przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, również mają prawo do głosowania korespondencyjnego.

Trzecią grupą uprawnioną do głosowania korespondencyjnego są osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 60 lat.

Czy powszechne wybory korespondencyjne mogą być tajne?

Konstytucja RP w art. 127 mówi o tym, że Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.

O ile przy wyborach prowadzonych w normalnych warunkach głosowanie korespondencyjne ogranicza się do niewielkiej ilości osób, które mają do tego prawo, mogą ale nie muszą z niego korzystać, o tyle w przypadku wyborów prezydenckich 2020, każdy kto będzie chciał oddać głos, będzie musiał skorzystać z opcji korespondencyjnej.

Wątpliwości pojawiają się w kwestii sposobu oddawania głosu, gdzie wraz z informacją o naszym wyborze podać musimy między innymi PESEL. Wskazujemy w ten sposób jednoznacznie i jawnie, jakie są nasze preferencje polityczne.

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

Anonimowość i wybory korespondencyjne?

Ideą tajności głosowania jest anonimowość. Żadna z osób trzecich nie ma prawa poznać głosu oddanego przez wyborcę. W przypadku, gdy oddajemy głos korespondencyjnie, osoby z komisji mogą uzyskać informację o tym, jaki PESEL na kogo zagłosował. Tak będzie jeżeli przy każdym otwarciu koperty z oddanym głosem jednocześnie będzie weryfikowane oświadczenie oraz otwarta będzie koperta z oddanym głosem. Procedurę w zakresie jak postępować z dostarczonymi kopertami, zgodnie ze zmianami w prawie jakie zaszły 31 marca 2020, określić ma Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). W normalnych warunkach anonimowość wyborów jest zapewniona, lecz w powszechnych wyborach korespondencyjnych budzi to wątpliwości.

Ważność wyborów korespondencyjnych?

Bez wątpienia powszechność wyborów, przy jednoczesnej jedynej drodze, jaką jest głosowanie korespondencyjne, budzić może wątpliwości co do ich tajności. Czy jest to wystarczająca przesłanka do tego, by uznać je — bez względu na wynik — za ważne? O tym niestety musiałby zdecydować Sąd Najwyższy.

Uchwała Sądu Najwyższego o ważności wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej jest ostateczna i wiążąca.

CZYTAJ TEŻ Kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne?

Co w przypadku, gdy Sąd Najwyższy SN orzeknie, że wybory są nieważne?

Konstytucja jasno reguluje tę kwestię. Zgodnie z artykułem 128 ust. 2 Konstytucji RP, Marszałek Sejmu ogłasza nowy termin wyborów Prezydenckich. Sąd Najwyższy ma 30 dni na stwierdzenie w drodze uchwały o ważności wyborów.

Jaka jest minimalna frekwencja wyborów prezydenckich?

Nie ma określonej minimalnej liczby głosów oddanych na danego kandydata, by mógł zostać prezydentem. Jedyne kryterium to pięćdziesiąt procent (50%) + 1 głos przewagi nad konkurentem. Przykładowo, jeżeli w wyborach prezydenckich zagłosowałoby 100 osób, wówczas 51 głosów oddanych na jednego kandydata zgodnie z Konstytucją RP daje mandat tej osobie do pełnienia funkcji Prezydenta RP przez kolejne 5 lat.

CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!