Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Eksperci alarmują: kondycja psychiczna Polaków w związku z szerzącą się pandemią koronawirusa i wywołanymi przez nią skutkami ekonomicznymi pogarsza się w ekspresowym tempie. Za kilka tygodni albo miesięcy czeka nas narodowy syndrom stresu pourazowego. Jak zadbać o swoje emocje i zdrowie psychiczne w czasach pandemii, izolacji, kwarantanny i widma nadchodzącego kryzysu ekonomicznego? Gdzie szukać bezpłatnej pomocy psychologicznej? Podajemy wybrane przykłady ze wszystkich województw.

Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 7 kwietnia 2020

Stres pourazowy (PTSD — ang. posttraumatic stress disorder) dotyka nie tylko weteranów wojennych, ofiary wypadków komunikacyjnych, napadów czy nadużyć seksualnych. 

Zespół stresu pourazowego PTSD może być negatywnym skutkiem innych przeżytych traum, a dla wielu z nas obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest właśnie traumatycznym doświadczeniem. Nie tylko boimy się o życie i zdrowie swoje oraz bliskich, ale martwimy się skutkami ekonomicznymi, jakie mogą nas dotknąć w wyniku całej tej sytuacji. Dodatkowo skazani jesteśmy na izolację, drastycznie ograniczyliśmy kontakty społeczne, nie wiemy, kiedy wszystko się skończy i jak będzie wyglądało nasze życie w nowej rzeczywistości. Przedłużające się funkcjonowanie w niepewności, strachu i wyczekiwaniu osłabia nasz system odpornościowy i nerwowy.  

Gdzie więc szukać pomocy, aby za kilka miesięcy nie wylądować u specjalisty z pełnoobjawowym syndromem stresu pourazowego?

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

Koronawirus. Kto udziela bezpłatnej pomocy psychologicznej?

Dobra wiadomość jest taka, że bezpłatnej pomocy psychologicznej jest mnóstwo, każdy może znaleźć wsparcie odpowiednie dla siebie. W czasach pandemii koronawirusa dużo różnych ośrodków (przychodnie zdrowia psychicznego, prywatne gabinety, Narodowy Fundusz Zdrowia, szpitale, uczelnie, fundacje, stowarzyszenia, szkoły terapeutyczne czy instytucje kościelne) uruchomiło bezpłatną pomoc psychologiczną dla osób, które potrzebują wsparcia emocjonalnego w związku pandemią COVID-19.

W niektórych miejscach, np. szpitalach, pomoc uzyskają tylko pracownicy służb medycznych (lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i pozostały personel) oraz chorzy i ich rodziny. Jednak zdecydowana większość placówek oferuje wsparcie psychologiczne dla wszystkich potrzebujących pomocy w czasach pandemii.

Powstają również specjalne infolinie, nie brak również oddolnych inicjatyw psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów, którzy organizują się w grupy wsparcia i udzielają bezpłatnych porad (w ramach koronawirusowej interwencji kryzysowej) za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów albo “tradycyjnie” — przez telefon. Chętnych nie brakuje. Gdzie szukać bezpłatnej pomocy psychologicznej?

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Podcasty NFZ: jak poradzić sobie w czasie epidemii koronawirusa?

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował serię 10-minutowych podcastów dotyczących różnych trudnych sytuacji, z którymi mamy do czynienia w okresie izolacji spowodowanej epidemią koronawirusa. Ekspertka NFZ podpowie, co zrobić, jeśli dopadają nas lęki, gdy boimy się o przyszłość rodziny, gdy przebywanie w czterech ścianach wywołuje w nas napięcia i konflikty. Tematy planowanych podcastów znajdziesz TUTAJ. Podcasty publikowane są na kanale YouTube – Akademia NFZ.

Serwis gov.pl poleca całodobową infolinię Wojsk Obrony Terytorialnej

Bezpłatną, całodobowej infolinię wsparcia psychologicznego dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem koronawirusa uruchomiły Wojska Obrony Terytorialnej. Po wybraniu numeru infolinii 800-100-102 słyszymy głos automatycznej sekretarki informującej o obecnej sytuacji związanej z COVID-19 oraz instrukcję, co dalej robić: możemy połączyć się z psychologiem albo zostawić wiadomość dla dyżurnego psychologa. Pierwsza opcja jest bardzo trudno dostępna, infolinia jest oblegana i nasza rozmowa jest odrzucona (kilkukrotnie próbowaliśmy połączyć się z infolinią). Pozostaje więc nagranie wiadomości dla dyżurnego psychologa i czekanie, aż ktoś do nas oddzwoni.

Naczelna Izba Lekarska — psychologiczne wsparcie dla branży medycznej

Naczelna Izba Lekarska organizuje m.in. darmowe webinary, których celem jest wsparcie psychologicznego medyków walczących z koronawirusem. Eksperci radzą, jak pracować z trudnym pacjentem, jak przebiega ostra reakcja na stres, jaki wpływ na pacjentów mają izolacja i deprywacja, uczą również technik relaksacyjnych. Harmonogram webinarów dla medyków: TUTAJ.

Telefon Zaufania dla Seniora

Seniorzy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne dzwoniąc pod numer (22) 635 09 54 od poniedziałku do piątku w godz. 17-20.

Infolinia dla osób wierzących

Z inicjatywy arcybiskupa metropolity łódzkiego, Grzegorza Rysia został uruchomiony Telefon Wsparcia Duchowego dla tych wszystkich, którzy o trudnej sytuacji chcą porozmawiać z księdzem. Kontakt: 505 477 044, można dzwonić codziennie w godz. 10-12 oraz 16-20. Listę wszystkich działań Kościoła w związku z koronawirusem w poszczególnych archidiecezjach i diecezjach jest dostępna TUTAJ. 

Psychologowie dla społeczeństwa — 3 bezpłatne konsultacje

A to już nie państwowa, ale społeczna — oddolna inicjatywa psychologów i psychoterapeutów, którzy uruchomili akcję “Psychologowie dla społeczeństwa” i oferują bezpłatną pomoc osobom narażonym na negatywne skutki psychologiczne epidemii koronawirusa w Polsce. Wsparcie jest skierowane w szczególności do personelu medycznego i innych służb zaangażowanych w działania związane z koronawirusem, osób objętych kwarantanną, osób, które straciły źródło dochodu, a także osób w kryzysie psychicznym, którym odmówiono przyjęcia na oddział dzienny szpitala psychiatrycznego ze względu na pandemię. W ramach inicjatywy można skorzystać z 3 bezpłatnych konsultacji on line. Szczegóły TUTAJ.

CZYTAJ TEŻ Czy wybory korespondencyjne będą tajne i jaka musi być frekwencja, aby wybory były ważne?

Województwo mazowieckie: Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego

CPP Uniwersytetu Warszawskiego podaje na swojej stronie obszerną listę placówek, gdzie można uzyskać zdalną pomoc psychologiczną i psychiatryczną w przypadku nasilonego stresu związanego z pandemią i zmianami w organizacji codziennego funkcjonowania. Znajdziemy tu również ofertę dla osób słabosłyszących i niesłyszących. Adresy ośrodków TUTAJ

Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz jego placówki również prowadzą konsultacje przez telefon i Skype. Kontakt: 514 202 619. Pomoc psychologiczna w sytuacjach nagłego stresu tel. (22) 837 55 59, 535 430 902, Poradnia Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie tel. (22) 845 12 12, 667 833 400.

Województwo łódzkie: całodobowa infolinia Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego

Mieszkańcy województwa łódzkiego mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii (42) 664 19 04. Pomoc przeznaczona jest dla osób, które mają wątpliwości co do swojego stanu zdrowia i ewentualnych objawów, do tych wszystkich, którzy nie wiedzą, jak zachowywać się w czasie kwarantanny. Na infolinię można również dzwonić z pytaniami dotyczącymi aktualnego stanu zagrożenia epidemiologicznego w województwie. Infolinię obsługują wolontariusze — studenci łódzkiego Uniwersytetu Medycznego.

Województwo wielkopolskie: Wielkopolska Szkoła Psychoterapii Gestalt

Koordynatorzy szkoły oraz studenci Wielkopolskiej Szkoły Psychoterapii Gestalt prowadzą konsultacje przez telefon lub Skype. Udzielają wsparcia w 5 językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim. Kontakt do specjalistów znajdziesz TUTAJ.

Województwo kujawsko-pomorskie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu

MOPR w Toruniu podaje całodobowy telefon do Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego: tel. (56) 477 00 91, 477 00 92. TUTAJ znajdziesz również kontakt do poszczególnych ekspertów z różnych instytucji oferujących pomoc psychologiczną dla mieszkańców Torunia.

Województwo lubuskie: Urząd Miasta Zielona Góra

Mieszkańcy województwa lubuskiego mogą skorzystać z porad i konsultacji telefonicznych oferowanych przez specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zielonej Górze w godz. 8-20. W tym celu uruchomiono 7 numerów: 600922529, 601994924, 605270440, 607646267, 609241383, 607030805, 604919437.

Województwo pomorskie: Uniwersytet Gdański

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego Uniwersytet Gdański oferuje bezpłatną, fachową pomoc psychologiczną nie tylko dla studentów i pracowników uczelni, ale również dla wszystkich osób, które zwrócą się z prośbą o wsparcie. Eksperci z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego udzielają porad w mediach społecznościowych, poprzez Skype i inne komunikatory, również w języku angielskim. Aby uzyskać pomoc należy skontaktować się z dr Agatą Rudnik: [email protected], Skype: agata.rudnik7.

Województwo zachodnio-pomorskie: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

MOPS w Szczecinie oprócz wsparcia telefonicznego uruchomił również wideorozmowy z psychologami i terapeutami. Eksperci dyżurują od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20, tel. (91) 46 46 335. W ośrodku jest również dostępna całodobowa Sekcja Interwencji Kryzysowej, tel. (91) 48 57 580.

Województwo warmińsko-mazurskie: Polskie Towarzystwo Psychologiczne oddział w Olsztynie

PTP oddział w Olsztynie oraz Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychologii klinicznej uruchomiły bezpłatną telefoniczną pomoc psychologiczną dla personelu, pacjentów, rodzin, osób w kwarantannie, a także dla tych wszystkich, którzy skarżą się na różnego rodzaju trudności związane z pandemią koronawirusa. Telefon 730 822 320 jest dostępny w godzinach 9-21. Pomocy udzielają psychologowie, interwenci kryzysowi, specjaliści psychologii klinicznej oraz psychoterapeuci.

Województwo podlaskie: Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Podlaski Urząd Wojewódzki wskazał swoim mieszkańcom 50 placówek w regionie, które zaangażowały się w bezpłatną pomoc psychologiczną w związku z pandemią. Wsparcie można uzyskać przez telefon. Lista poradni TUTAJ.

Województwo świętokrzyskie: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego uruchomił telefon psychologa i interwenta kryzysowego. Po pomoc mogą zwrócić się wszyscy ci, którzy czują się zagrożeni w związku z sytuacją epidemiczną. Eksperci ośrodka pomagają w godz. 9-14, tel. 41 3626189 (psycholog), 41 2481700 (psycholog), 41 3421902 (interwent kryzysowy).

Województwo lubelskie: Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie

CIK w Lublinie uruchomiło w połowie marca nowy całodobowy numer telefonu zaufania: 733 588 900. Dodatkowy numer 733 588 600 jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-19. Na czas koronawirusa CIK uruchomił również dodatkowych 11 linii psychologicznych do konkretnych specjalistów dostępnych w dni robocze. Szczegóły TUTAJ.

Na stronach Radia Lublin znajdziemy pozostałe placówki w województwie, świadczące bezpłatną pomoc psychologiczną.

Województwo opolskie: Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Mieszkańcy mogą przez całą dobę korzystać z pomocy psychologów i dzwonić pod numer 604 830 767. Wsparcia udziela również Ośrodek Interwencji Kryzysowej, tel. (77) 455 63 90, 455 63 91, 455 63 92. Specjaliści są dostępni w godzinach 8-20. 

Województwo małopolskie: Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Eksperci szpitala oferują pomoc psychologiczną pod tel. 604 774 746 (czwartki w godz. 9.30-11.00, piątki w godz. 15-17, niedziele w godz. 15-17) oraz tel. 507 806 579 (czwartki w godz. 8-10, w piątki w godz. 8-10). Listę ośrodków świadczących wsparcie psychologiczne w regionie znajdziesz TUTAJ. 

Województwo podkarpackie: Podkarpackie Stowarzyszenie Psychoterapeutów

Mieszkańcy tego regionu mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcie telefonicznego w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce. Eksperci są dostępni na dyżurach od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20. Kontakt do poszczególnych specjalistów znajdziesz TUTAJ. 

Województwo dolnośląskie: Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego

Wrocławianie mogą dzwonić pod następujące numery: 538 579 554 (poniedziałek — piątek w godz. 8-20), 538 579 555 (poniedziałek — piątek 8-15), 538 579 556 (poniedziałek — środa oraz piątek 9.30-16, czwartek 16-20), 538 579 557 (poniedziałek — czwartek 9-15, piątek 15-20), 538 579 558 (poniedziałek — czwartek 15-20, wtorek — środa 9-16, piątek 8-15), 71 799 68 55 (poniedziałek — piątek 16-8 rano, sobota — niedziela 24h). Pomoc w języku angielskim: 538 579 557.

Województwo śląskie: Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie

Z bezpłatnej pomocy psychologicznej można skorzystać telefonicznie  od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18. Pracownicy Centrum Zdrowia Psychicznego oferują pomoc pod nr tel. 33 854 92 00 wew. 555 oraz 556. Z pomocy psychologicznej mogą korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu cieszyńskiego oraz także personel medyczny i pracownicy innych służb zaangażowanych w działania związane koronawirusem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!