Zostań w domu w nowej odsłonie. Nowe radykalne ograniczenia w przemieszczaniu się

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się, wzorem Niemiec i Francji, gdzie takie nakazy już obowiązują. Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia, bo tylko wtedy powrócimy do nowej normalności — ogłasza premier Morawiecki, a minister Szumowski tłumaczy: jeśli nie zastosujemy się do nowych zasad i nie ograniczymy zgromadzeń do zera, nie uda nam się uratować ludzkiego życia. 

Zostań w domu w nowej odsłonie. Nowe radykalne ograniczenia w przemieszczaniu się
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 24 marca 2020

Do tej pory obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Otwarte były jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, pralnie, stacje benzynowe, restauracje mogły sprzedawać jedzenie tylko na wynos i z dowozem. Granice Polski zostały zamknięte, na granicach wprowadzono kontrole, a ruch osobowy międzynarodowy ograniczono do niezbędnego minimum. Te ograniczenia wciąż obowiązują, ale okazały się niewystarczające. Zarażonych koronawirusem przybywa, dlatego rząd zdecydował się na bardziej radykalne rozwiązania dotyczące ograniczenia kontaktów międzyludzkich.

Zakazane zgromadzeń powyżej 2 osób. Czego jeszcze nie wolno robić?

Rząd decyduje się na radykalne ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Nowe rozporządzenie do Ustawy z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zakazuje zgromadzeń powyżej 2 osób. Zakaz ten nie dotyczy rodzin. Obostrzenia obowiązują od północy (po opublikowaniu rozporządzenia w dzienniku ustaw) do soboty 11 kwietnia. Karą za  nieuzasadnione gromadzenie się będzie mandat w wysokości do 5 tys. zł. 

Z domu możemy wychodzić wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne — do pracy, po zakupy, do lekarza (w pierwszej kolejności należy skorzystać z konsultacji zdalnej), do apteki, aby wyprowadzić psa lub na krótki spacer. Zakaz przemieszczania się nie obejmuje pomocy osobom starszym i najbliższym wymagającym opieki. Obecnie zakazana jest bardzo popularna do tej pory aktywność rodziców — wychodzenie z dziećmi na place zabaw, a także spacery w większych grupach czy gromadzenie się na bulwarach i w parkach.

- Wiem, że  jesteście zmęczeni, ale chcę was prosić o jeszcze większy wysiłek. Ograniczenie kontaktów międzyludzkich ma na celu przesunięcie fali zachorowań. Bądźmy rozsądni i uratujmy życie i zdrowie naszych bliskich, a także medyków, którzy dziś pozostają na pierwszej linii frontu — mówi Minister Szumowski.

Przestrzegania zaleceń będzie pilnować, jak to tej pory, policja. W ciągu ostatniej doby policjanci sprawdzili 90 tys. osób przebywających w obowiązkowej kwarantannie. Policję wspomoże wojsko operacyjne oraz wojsko obrony terytorialnej.  Oprócz środków kontroli bezpośredniej rząd testuje rozwiązania elektroniczne — aplikacje — które będą kontrolować, czy osoby przebywające w kwarantannie nie łamią przepisów. 

Działalność urzędów państwowych

Pozamykane będą również urzędy państwowe. Tam, gdzie jest to niezbędne, zostaną wyznaczone dyżury. 

Transport publiczny

W ostatnim czasie władze niektórych miast, w tym Warszawy, zostały skrytykowane za wprowadzanie ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i zastępowanie normalnych rozkładów jazdy świątecznymi, co spowodowało tłok w autobusach. Minister Szumowski zaapelował do samorządów, aby tak zorganizować transport publiczny, aby tylko co 2 miejsce było zajęte. A korzystającym z komunikacji przypomina o zachowaniu odległości pomiędzy pasażerami.

Czy noszenie masek będzie obowiązkowe?

W Czechach taki nakaz już został wprowadzony. Analizujemy sytuację i jeżeli okaże się, że jest to zasadne, również wprowadzimy nowe przepisy w tym zakresie — informuje minister Szumowski i przypomina o zachowaniu bezpiecznej odległości w kontaktach, minimum 1,5 m. Ale co będzie w sytuacji, jeśli nakaz zostanie wprowadzony, a Polacy nie będą w stanie kupić masek? Skoro na brak masek narzeka dziś wiele placówek medycznych, to skąd mają je brać zwykli obywatele?  Na razie pytanie pozostaje bez odpowiedzi.

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Czy rząd zamknie polskie miasta?

Rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce jest równomierne, dlatego nie ma konieczności obejmowania określonych terytoriów specjalnym kordonem sanitarnym. Blokowanie miast i wydzielanie w nich specjalnych stref było niezbędne we Włoszech, gdzie wirus rozprzestrzeniał się w bardzo szybkim tempie na północy kraju, dlatego tam wprowadzenie takich restrykcji było koniecznością.

Organizacja mszy i pogrzebów

Surowe regulacje dotyczą również organizacji mszy, nabożeństw i pogrzebów. Minister Szumowski tłumaczy, że także w tym obszarze niezbędne są duże obostrzenia: ograniczamy liczbę uczestników tych uroczystości do 5 osób (nie wliczając odprawiającego mszę).

Episkopat bardzo szybko dostosował się do nowych wytycznych wydając komunikat do wiernych: W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż pięć osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

CZYTAJ TEŻ Pogrzeb w czasach pandemii koronawirusa. Wytyczne władz kościelnych i państwowych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 

W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół do Wielkanocy, 14-dniowy dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 zostaje wydłużony o kolejne 2 tygodnie. Okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zalicza się do ogólnego limitu 60 dni przysługujących na opiekę nad dzieckiem do 14 lat. Przyznawanie zasiłku odbywa się na takich samych zasadach jak za pierwsze 2 tygodnie.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli?

Ile testów na koronawirusa ma polski rząd?

Minister Szumowski odpowiada: W tej chwili rozdysponowaliśmy 100 tys. testów, dziennie wykonujemy ok. 3 tys. testów. Obecnie sprawdzamy szybkie testy paskowe. Tysiące takich testów przekazaliśmy do szpitali zakaźnych w celu weryfikacji. Ich wiarygodność jest na razie dyskusyjna, trzeba je dokładnie sprawdzić.

Kiedy rząd przyjmie projekt ustawy w sprawie tarczy antykryzysowej?

Premier Morawiecki zapowiada, że prace nad ustawą są w ostatniej fazie i obecnie trwają konsultacje międzypartyjne. Ustawa wejdzie w życie w najbliższych dniach, w piątek 27 marca trafi do Sejmu. Przepisy będą obowiązywać od 1 kwietnia.

CZYTAJ TEŻ Rząd ogłasza tarczę antykryzysową — kto otrzyma wsparcie?

Czy 10 maja odbędą się wybory prezydenckie? 

Rząd twardo stoi na stanowisku, że wyborów nie trzeba przekładać, a do świąt wielkanocnych sytuacja związana z rozwojem epidemii będzie w miarę opanowana. Premier Morawiecki tłumaczy, że po to wdrażane są kolejne obostrzenia, aby po kilku tygodniach Polacy mogli powrócić do pracy w nowej rzeczywistości: Nic nie będzie takie jak przed koronawirusem — będziemy musieli wystrzegać się wielu zachowań, które wcześniej były naturalne. Dzięki temu w nowych okolicznościach sanitarnych obudzimy się do nowego życia, w którym w zaplanowanych terminach odbędą się Matury, egzaminy dla uczniów klas ósmych i wybory prezydenckie. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!