Jak długo ważna jest e-recepta?

E-recepta jest dokumentem elektronicznym zastępującym tradycyjną papierową receptę. Można ją zrealizować poprzez podanie czterocyfrowego kodu. Jak długo jest ważna e-recepta?  

Jak długo ważna jest e-recepta?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 maja 2020

Recepta jest jedynym dokumentem, który pozwala kupować leki ordynowane przez lekarza. Nie jest nam potrzebna w przypadku leków OTC (część leków przeciwbólowych lub o lekkim działaniu), a także niektórych suplementów diety. Znakomita część leków wymaga jednak uprzedniej wizyty u lekarza, który — w razie potrzeby — zapisuje konkretne leki.

Co to jest e-recepta?

E-recepta to elektroniczny dokument wystawiany przez lekarza, który zastępują papierową wersję recepty. Żeby można ją było zrealizować trzeba podać czterocyfrowy kod.

CZYTAJ TEŻ Kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne?

Długość ważności e-recepty

Podstawowa zasada zakłada, że e-recepta jest ważna przez 30 dni. Niektóre z tych dokumentów mają ważność 7, 120 lub 365 dni. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy e-recepta ma być ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć. Długość e-recepty uzależniona jest od tego, jaki rodzaj leku został wypisany na niej przez lekarza. I tak e-recepta na antybiotyk ważna jest przez 7 dni, taka na preparaty immunologiczne ma ważność 120 dni, a pozostałe — 30 dni.

Ważność e-recepty wskazuje, kiedy można wykupić lek. Jeśli nie dotrzymamy terminu, to mamy czas tylko przez tyle dni, ile jest wskazane na recepcie, żeby lek wykupić. Późniejsze wykupienie leku jest możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz zaznaczy, że ważność e-recepty zaczyna się od konkretnej daty.

Jaka e-recepta jest ważna przez rok?

Jeżeli terapia pacjenta trwa znacznie dłużej lub chory cierpi na chorobę przewlekłą i przyjmuje określone leki regularnie, to taka recepta może być ważna przez rok. O ile oczywiście lekarz zaznaczy to na dokumencie. Jeśli recepta ważna jest przez 365 dni nie oznacza to, że leki można kupić dopiero po roku. Pierwszą serię leku trzeba kupić w ciągu 30 dni. Jeśli zrobimy to później, farmaceuta ma prawo wydać mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do daty ważności e-recepty. Jest to ważne jedynie w przypadku pierwszej serii. Kolejne porcje leków można kupować już nie zważając na termin. Pamiętać jednak trzeba, że niemożliwe jest wykupienie od razu leków na cały rok. Za jednym razem można kupić je wyłącznie na 3 miesiące.

W przypadku gdy lekarz przepisał więcej opakowań jednego leku, a kupujemy je w kilku „turach”, to trzeba to zrobić w jednej i tej samej aptece.

CZYTAJ TEŻ Czy można zareklamować żywe rośliny kupione w centrum ogrodniczym?

Jak wykupić leki z e-recepty?

Jeśli e-recepta ma zapisanych kilka leków, to każdy z nich można kupić w innej aptece. Jeśli jednak kupujemy kolejne opakowania jednego medykamentu, trzeba to będzie zrobić w tej samej aptece. Innymi słowy, jeśli lekarz przepisuje kilka różnych leków, to każdy z nich można kupić w dowolnym miejscu. Jeśli jednak przepisał 4 opakowania konkretnego specyfiku, a my chcemy kupić za pierwszym razem tylko dwa, to pozostałe trzeba będzie kupić w tej samej aptece. W przypadku kupowania leków w różnych aptekach nie traci się prawa do refundacji.

Jeśli lekarz wypisze następną receptę na lek, który już wcześniej zażywaliśmy, to możemy sobie wybrać aptekę, w której konkretne lekarstwo kupimy.

CZYTAJ TEŻ W 2020 roku wyższe świadczenie honorowe dla stulatków

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!