Zwolnienia grupowe. Jak działają i kiedy trzeba zatrudnić zwolnionego wcześniej pracownika?

Do zwolnień grupowych dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy finanse przedsiębiorstwa nie są najlepsze.

Zwolnienia grupowe. Jak działają i kiedy trzeba zatrudnić zwolnionego wcześniej pracownika?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 kwietnia 2020

O zwolnieniach grupowych słyszymy ostatnio coraz częściej. Przede wszystkim za sprawą koronawirusa i pogarszającej się sytuacji wielu firm. Przestój w gospodarce, niemożliwość prowadzenia wielu biznesów spowodowało, że przedsiębiorstwa tracą zlecenia i muszą ciąć koszty. Jednym ze sposobów ograniczenia kosztów są zwolnienia pracowników. Jeśli przyczyny takiego zwolnienia nie są związane z postępowaniem pracowników a pracodawcy, może dojść do sytuacji, że pracodawca będzie zmuszony skorzystać z możliwości zwolnień grupowych. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest pogarszająca się sytuacja gospodarcza w firmie.

Ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia w przypadku, gdy pracodawca zatrudnia przynajmniej 20 pracowników. Wtedy do zwolnienia grupowego dochodzi w sytuacji, gdy w ciągu 30 dni wypowiedzenia są wręczane:

  • 10 pracownikom, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10% pracownikom, gdy pracodawca zatrudnia od 100 do 300 pracowników,
  • 30 pracownikom, jeśli pracodawca zatrudnia 300 lub więcej pracowników.

Aby zwolnienia grupowe mogły zostać przeprowadzone muszą być skonsultowane ze związkami zawodowymi, a jeśli takich związków nie ma — to z przedstawicielami pracowników. Pracodawca, jeśli chce zwolnić pracowników wykorzystując zwolnienie grupowe musi też powiadomić o tym fakcie urząd pracy. Ostatnim warunkiem jest to, że zwolnienia muszą być dokonane w ciągu 30 dni. Nie ma znaczenia, czy wypowiedzenie umowy jest dokonywane przez pracodawcę czy też na mocy porozumienia stron.

Pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia pracownikowi w trybie zwolnień grupowych, jeśli nie zostały spełnione warunki wymienione wcześniej.

CZYTAJ TEŻ Co to jest impreza masowa? Czy każde "duże zgromadzenie" to impreza masowa?

Co przysługuje pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi?

W przypadku zwolnień grupowych pracownikom przysługują różne przywileje. Określone są one w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązania z pracownikami stosunków pracy. Podstawowym przywilejem jest możliwość uzyskania odprawy pieniężnej. Wysokość odprawy ustala się według takich zasad, jak ekwiwalent urlopowy. Warto pamiętać, że wysokość takiej odprawy nie może przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na wysokość odprawy ma też wpływ okres zatrudnienia u konkretnego pracodawcy.

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Czy firma może zatrudnić pracownika, którego zwolniono na podstawie zwolnień grupowych?

Wiele firm, które zapowiada zwolnienia grupowe, rozważa ponowne zatrudnienie ludzi, którzy stracili zajęcie. Jeśli ktoś został zwolniony w trybie zwolnień grupowych to w przypadku poprawy sytuacji, taka osoba ma pierwszeństwo w zatrudnieniu. Oczywiście nie oznacza to, że będzie mogła pracować za poprzednią pensję czy na tym samym stanowisku.

Pracodawca musi ponownie zatrudnić takiego pracownika, jeśli zostaną spełnione łącznie konkretne warunki:

  • zatrudnienie dotyczy tej samej grupy zawodowej,
  • od zwolnienia minęło nie więcej niż 15 miesięcy.

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

    Czy można żądać przywrócenia do pracy?

    Jeśli pracodawca nie zechce zatrudnić ponownie pracownika, a przysługiwało mu pierwszeństwo w przyjęciu do pracy, pracownik może zażądać zatrudnienia, także odszkodowania za czas pozostawania bez pracy. Czas ten liczony jest od momentu, gdy pracownik miał być zatrudniony. Jeśli pracodawca nie ma wystarczającej liczby wakatów, to może spośród kandydatów, których powinien zatrudnić, wybrać odpowiednich. Musi jednak zachować zasadę, by nie naruszać równego traktowania.

    Niestety przy zwolnieniach grupowych pracodawca, przy zmianie koniunktury, nie ma obowiązku ponownego zatrudnienia pracowników zwolnionych w ramach zwolnień grupowych.

    CZYTAJ TEŻ Masz pieniądze na koncie czy lokacie? Bank ma prawo przejąć je na zawsze. Zobacz, kiedy bank może odebrać twoje pieniądze

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!