Czy listonosz może wejść do mieszkania? Czy muszę wpuścić do domu policję i straż miejską?

Czy muszę otwierać drzwi listonoszowi, czy policja może bez wyraźnego powodu wejść do mojego mieszkania? Rozwiewamy wątpliwości.

Czy listonosz może wejść do mieszkania? Czy muszę wpuścić do domu policję i straż miejską?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 kwietnia 2020

Listonosz najczęściej przekazuje przesyłki stojąc przy drzwiach do mieszkania. Podobnie jak kurier. Procedury związane z bezpieczeństwem doręczycieli nakazują, by nie wchodzili do mieszkań osób, którym dostarczają przesyłki. Sporo pytań związanych jest też z kwestią abonamentu radiowo-telewizyjnego i tym, czy listonosz może sprawdzić, czy mamy w domu odbiornik telewizyjny. Warto wiedzieć, że procedura zakłada, że nie powinien on w ogóle wejść do domu innej osoby w czasie czynności służbowych. Jeśli go jednak zaprosimy, może to zrobić, ale robi to na swoją odpowiedzialność.

Tym bardziej nie może wchodzić do domu w celu sprawdzenia, czy mamy telewizor. Prawo takie mają jednak specjalni kontrolerzy Poczty Polskiej. Warto jednak pamiętać, że do mieszkania mogą wejść tylko wtedy, gdy my się na to zgodzimy. Jeśli jednak ich nie wpuścimy, nie będą nam grozić żadne konsekwencje.

Czy muszę wpuścić policjanta do mieszkania?

Jeśli zachowujemy się głośno i naruszamy ciszę nocną, a jeden z sąsiadów wezwie policję, to w takiej sytuacji policjant nie może przekroczyć progu naszego mieszkania. Jeśli nas poucza, może to zrobić wyłącznie przez drzwi. Zupełnie inaczej będzie w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że w naszym mieszkaniu ukrywa się osoba poszukiwana albo też możemy być w posiadaniu rzeczy pochodzącej z przestępstwa. W takiej sytuacji policja może wejść do naszego mieszkania  Zanim jednak to zrobi, powinna zażądać wydania podejrzanego lub rzeczy, która może pochodzić z przestępstwa. Jeśli tego nie zrobimy, funkcjonariusze sami wkroczą do mieszkania. Ale, tu ważna uwaga, muszą w takiej sytuacji przedstawić postanowienie o przeszukaniu. Wydaje je prokurator lub sąd.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus i kontrola policji

Kiedy policja może wejść do mieszkania bez nakazu?

Policjant nie może dokonać przeszukania mieszkania w pojedynkę. Zawsze musi być przy tym świadek (np. drugi policjant). Co istotne, policjanci muszą być umundurowani i mieć legitymacje służbowe. Właściciel mieszkania ma prawo nie wpuścić osoby „w cywilu”. Dodatkowo właściciel może mieć swojego świadka, np. sąsiada.

Czy straż miejska może wejść do mieszkania?

Może się zdarzyć, że odwiedzi nas dzielnicowy. Jeśli dzielnicowy chce nas poznać albo zapytać o to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, to nie mamy obowiązku wpuszczać go do domu. Dobrze jest jednak to zrobić. W przeciwnym razie wyjaśnienia będziemy musieli złożyć na komisariacie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku funkcjonariuszy straży łowieckiej, granicznej, leśnej czy rybackiej, a także straży miejskiej. Przedstawiciele tych służb mogą wejść do lokalu bez nakazu, jeśli np. szukają dowodów popełnionego przestępstwa. Straż miejska może wejść do domu w celu sprawdzenia, czym palimy w piecu. Zawsze jednak funkcjonariusze tych służb muszą być umundurowani i wylegitymować się.

Do domu bez nakazu mogą też wejść strażacy. Mało tego. Jeśli istnieje zagrożenie życia lub mienia, mają prawo wdarcia się do mieszkania (czyli np. rozbicia okien czy drzwi).

CZYTAJ TEŻ Czy można zrezygnować z ubezpieczenia przy kredycie?

Czy muszę wpuścić do domu komornika?

Dłużnicy często zastanawiają się, czy muszą wpuszczać do domu komornika. Odpowiedź jest jasna. Jeśli prowadzi on swoje czynności to ma prawo wejść do mieszkania, nawet przy sprzeciwie lokatora. Zawsze jednak musi mieć umocowanie w formie zezwolenia prezesa sądu. W przypadku dużego oporu ze strony lokatora, komornik może wejść do mieszkania w asyście policji.

Czy gazownik, pracownik elektrowni może wejść do domu?

Prawo wejścia do mieszkania takich służb jak gazownik, pracownik elektrowni czy wodociągów regulują umowy z konkretnymi dostawcami. Najczęściej korzystają oni z możliwości wejścia do mieszkania w przypadku podejrzenia kradzieży mediów albo w celach kontroli. Warunki takiego postępowania określają umowy z dostawcami. Warto pamiętać, że wizyty pracowników dostawców mediów są zapowiedziane.

Czy właściciel ma prawo wejść do wynajmowanego mieszkania?

Właściciel nie może wejść do mieszkania, które komuś wynajmuje. Jeśli chce skontrolować stan mieszkania może to zrobić, ale musi uzgodnić z lokatorem dogodny termin. Warto wiedzieć, że najemca musi być obecny podczas takiej wizyty.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!