Elektroniczny czynny żal. Czy przez koronawirusa „upiecze” się podatnikom?

Specjalne przepisy tzw. tarczy antykryzysowej związanej z epidemią koronawirusa pozwalają na wysłanie do urzędu skarbowego czynnego żalu w formie elektronicznej. Takie upoważnienie niestety nie będzie dla wszystkich.  

Elektroniczny czynny żal. Czy przez koronawirusa „upiecze” się podatnikom?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 kwietnia 2020

Epidemia koronawirusa zmienia wiele przepisów. Problemy dotykają nie tylko tych przedsiębiorców, którzy oczekują na płatności od kontrahentów albo tych, którzy chcą ratować swoje biznesy „uziemione” przez epidemię, ale również tych, którzy muszą dochować konkretnych terminów urzędowych.

Rozliczenia podatków, deklaracje to tylko kilka spraw, które trzeba załatwić. Może to być utrudnione w sytuacji, gdy zdecydowana większość urzędów pracuje zdalnie. I choć ustawodawca, a także sami urzędnicy zapowiadają, że niewielkie opóźnienia, zarówno przy składaniu deklaracji czy płatności podatków, nie powinny być kłopotem, to jednak lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się przed konsekwencjami takiego zdarzenia. Jednym ze sposobów na uniknięcie kary jest tzw. czynny żal.

Co to jest czynny żal?

Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych, które są spowodowane np. zbyt późnym wysłaniem deklaracji podatkowej albo zapłacie podatku. Jeśli zawiadomienie o takim przewinieniu złożyliśmy niezwłocznie naprawiając swój błąd, urząd skarbowy nie wymierzał kary. Czynny żal składa się w formie pisemnej albo ustnie do protokołu.

Nie da się złożyć czynnego żalu, jeśli urząd skarbowy już wcześniej dowiedział się o tym, że popełniliśmy przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, a także w sytuacji, gdy rozpoczęła się już kontrola skarbowa.

CZYTAJ TEŻ Zostań w domu w nowej odsłonie. Nowe radykalne ograniczenia w przemieszczaniu się

Elektroniczny czynny żal

W ramach tarczy antykryzysowej będzie można wysłać do urzędu skarbowego czynny żal w formie elektronicznej. Innymi słowy, oprócz powszechnie obowiązującej wersji pisemnej i ustnej do protokołu możliwe będzie złożenie czynnego żalu elektronicznie podpisując go kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo też korzystając z podpisu zaufanego lub podpisu osobistego poprzez portal podatkowy albo maila.

Żeby taki czynny żal był skuteczny, trzeba go złożyć, tak jak w każdej innej formie, zanim urząd skarbowy dowie się o tym, że nie dotrzymaliśmy konkretnego terminu albo zanim urząd rozpocznie kontrolę w naszej firmie. Po złożeniu czynnego żalu w formie elektronicznej znikają wątpliwości dotyczące terminu jego złożenia. Przyjmuje się bowiem, że dokument został wysłany w dacie wskazanej na potwierdzeniu wysłania danego dokumentu elektronicznego.

CZYTAJ TEŻ Odpowiedzialność materialna pracownika. Czy szef może mnie obciążyć za kradzieże klientów?

Jak złożyć elektroniczny czynny żal?

Czynny żal w formie elektronicznej mogą złożyć tylko przedsiębiorcy. Nie da się z tego uprawnienia skorzystać zwykłym podatnikom. Mało tego. Trzeba posiadać jeden z trzech rodzajów podpisów potwierdzających autentyczność dokumentu elektronicznego. Chodzi tu o kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty. Wyrobienie każdego z nich może zająć sporo czasu, szczególnie, że nie są to zbyt powszechne metody podpisywania dokumentów.

Prawnicy zaznaczają, że czynny żal musi złożyć określona osoba (ta, która dopuściła się przewinienia). Nie można więc będzie wysłać czynnego żalu w formie skanu zwykłą pocztą elektroniczną na adres mailowy urzędu skarbowego. 

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!