Jak przygotować się do zmiany zawodu?

Zawirowania gospodarcze związane z koronawirusem nie są obojętne dla rynku pracy. Sporo osób straci zatrudnienie, część będzie musiało zmienić fach. Jak przygotować się do zmiany zawodu?

Jak przygotować się do zmiany zawodu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 7 kwietnia 2020

Zmiana zawodu lub próba rozpoczęcia zarabiania na czymś, co wcześniej było tylko twoim hobby nie jest zadaniem łatwym. Warto bardzo dobrze przygotować się do takiej rewolucji w swoim życiu. I to niezależnie od tego, czy pracę zmieniasz ze względu na pogarszające się warunki będące efektem koronawirusa, czy też po prostu potrzebujesz odmiany. Nie rzucaj obecnej pracy, póki nie zaplanujesz dokładnie zmiany branży. Złożenie wypowiedzenia jest proste, ale czy wiesz, co zrobisz, gdy nie będziesz mieć pieniędzy? W takiej sytuacji zostaniesz zmuszony do akceptacji pierwszego lepszego stanowiska.

CZYTAJ TEŻ Pracownik i koronawirus. Jakie mam prawa?

Zmiana zawodu. Od czego zacząć?

Przygotowania do zmiany branży, w której chcesz pracować powinno się rozpocząć od dokładnego przeanalizowania dotychczasowej kariery. Zastanów się, które zadania dają ci najwięcej satysfakcji, które umiejętności „przychodzą” najbardziej naturalnie. Kolejnym krokiem jest wypisanie sobie wszystkich potrzeb, które chciałbyś wypełnić. Może będzie to możliwość pracy z domu? Albo wprost przeciwnie? Praca w ciekawym biurze lub tam, gdzie wymaga się podróży służbowych?

Gdy wypiszesz swoje potrzeby, wybierz kilka propozycji alternatywnych zawodów, zajęć, które cię interesują. Nie skupiaj się wyłącznie na jednym pomyśle. Musisz wiedzieć, że nowy fach powinien przynosić ci nie tylko radość i dać możliwość wypełnienia potrzeb, ale przede wszystkim dać szansę na satysfakcjonujące wynagrodzenie. I właśnie dlatego zwróć uwagę na ogłoszenia o pracy, które pojawiają się w serwisach internetowych. Pomyśl, które umiejętności będą szczególnie potrzebne. W jaki sposób możesz pozytywnie zaskoczyć rynek. Potem poszukaj osób pracujących w branży, do której ty chcesz wejść. Dowiedz się, jak wygląda taka praca w rzeczywistości. Jeśli nie możesz znaleźć takich osób, postaraj się ich „namierzyć” w internecie, np. poprzez Linkedin. Dobry sposobem jest zaangażowanie się w wolontariat lub praktykę w danej branży. To zdecydowanie najlepszy sposób, by w praktyce zobaczyć, jak wygląda twoja „nowa praca”. Niezbędne przecież jest też rozwijanie umiejętności. Możesz zapisać się na szkolenie lub wziąć udział w specjalistycznej konferencji. To wspaniała okazja do nawiązania nowych kontaktów, a także poznania osób, które będą w stanie opowiedzieć o twoim zawodzie, który chcesz wybrać.

CZYTAJ TEŻ Co to jest impreza masowa? Czy każde "duże zgromadzenie" to impreza masowa?

Jak zmienić zawód?

Zmiana zawodu to też spore obciążenie psychiczne. Będą cię cały czas nachodziły różne wątpliwości związane z kwestią podejmowania tych umów. Musisz wiedzieć, że strach związany ze zmianą jest zupełnie normalny. Planowanie działań pozwala zmniejszyć ryzyko niepowodzenia. Lepiej dłużej myśleć, niż potem żałować, że nie wzięło się pod uwagę wielu czynników związanych ze zmianą pracy.

Pandemia koronawirusa spowoduje spore przetasowania na rynku pracy. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że liczyć się będą nie tylko umiejętności związane z branżami internetowymi, ale też takie oparte o bardzo tradycyjne zdolności, związane np. z pracą w rolnictwie czy krawiectwie. Być może chęć zmiany zawodu będzie pierwszą z dróg do uruchomienia pierwszego biznesu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!