Kiedy można zmienić warunki kredytu?

Warunki kredytu mogą być zmienione, jeśli podpiszemy aneks do umowy. Na zmiany i aneks muszą zgodzić się obie strony.

Kiedy można zmienić warunki kredytu?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 maja 2020

Co można zmienić w umowie kredytu?

Aneks do umowy jest podstawowym dokumentem, który pozwala nam dokonać zmian w umowie kredytu. Na podstawie aneksu możemy zmienić dane kredytobiorcy, harmonogram płatności albo inne postanowienia. Kredytobiorca ma prawo poprosić o zmiany w umowie kredytowej. Szczególnie ważne jest to w przypadku kredytu hipotecznego. Taka umowa podpisywana jest na wiele lat i przez ten czas możemy doświadczyć ogromnych zmian gospodarczych i prawnych. Inna może być też nasza sytuacja gospodarcza.

Zmian w umowie może dokonać też bank. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy warunki umowy przewidują możliwości wprowadzenia innych warunków umowy w trakcie jej trwania.

CZYTAJ TEŻKonsekwencje jazdy bez ubezpieczenia OC

O tym, co może być zmienione w umowie kredytowej, decyduje kontrakt. Najczęściej może to być marża bankowa czy ubezpieczenie.

Jeśli klient zmienił dane (np. adres zamieszkania), a nawet miejsce pracy, a takie informacje zamieszczone są w umowie, to koniecznie trzeba wprowadzić aktualizację do umowy, często w formie aneksu do umowy. Jeśli takich zmian nie zgłosimy, to bank ma prawo wyciągnąć wobec nas konsekwencje (finansowe i prawne).

Zmiany mogą dotyczyć też np. możliwości karencji w spłacie kredytu, wydłużenia okresu kredytowania. Czasami zmiana może dotyczyć odstąpienia od umowy powiązanej z kredytem (np. ubezpieczenia).

Kiedy można zmienić warunki umowy?

To, kiedy możemy zmienić warunki umowy kredytowej są określone w treści danego kontraktu. Bank zostawia sobie możliwość zmiany warunków gdy sytuacja ogólnogospodarcza diametralnie się zmieni. I tak mogą zmienić się warunki kredytu, jeśli np. Rada Polityki Pieniężnej zmieni stopy procentowe.

Klient może też sam zawnioskować o zmiany. Może to dotyczyć sytuacji, gdy chce zmienić harmonogram spłat, a także gdy zmieniają się dane osoby spłacającej kredyt.

CZYTAJ TEŻ Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza

Czy bank może sam zmienić warunki kredytu?

Bank może zmienić warunki kredytowania w zakresie, który dopuszcza umowa. Jeśli zmiany te są niekorzystne dla klienta, to można takie zapisy negocjować. Nawet jeśli bank zdecyduje się wypowiedzieć umowę z powodu nieprzyjęcia przez nas aneksu do umowy, to warto wiedzieć, że bank ma obowiązek dopasować warunki spłaty pozostałej części zobowiązania do aktualnych możliwości finansowych klienta. Dobrze jeśli klient samodzielnie zaproponuje konstruktywne rozwiązanie.

Ile kosztuje aneks do umowy?

Aneks do umowy najczęściej jest płatny. Koszty ustalane są indywidualnie od banku. Najczęściej jest to kilkadziesiąt złotych, choć zdarzają się przypadki, że za aneks do umowy możemy zapłacić nawet 1 tys. zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse
REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze

×

Szukasz porady prawnej?

Jeśli masz jakiś problem lub poszukujesz odpowiedzi na pytania dotyczące prawa, nie wahaj się z nami skontaktować. Wysłanie wiadomości nie zobowiązuje Cię do niczego.

Załączniki (opcjonalnie)


Szukam pomocy