Nowe informacje na temat wakacji kredytowych w tarczy antykryzysowej 3.0.

Trzymiesięczne wakacje kredytowe to rozwiązanie dodane do tarczy antykryzysowej 3.0., powstałe przy udziale Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przyjęte przez rząd 20 maja. Czy kredytobiorca, który już skorzystał z zaproponowanych w połowie marca br. przez banki metod odroczenia rat kredytów hipotecznych i konsumenckich będzie mógł raz jeszcze skorzystać z wakacji kredytowych zagwarantowanych w trzeciej wersji tarczy antykryzysowej?

Nowe informacje na temat wakacji kredytowych w tarczy antykryzysowej 3.0.
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 21 maja 2020

Wakacje kredytowe polegające na zawieszeniu spłaty kredytu konsumenckiego i hipotecznego będą dostępne dla tych kredytobiorców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej z powodu utraty pracy lub innego głównego źródła dochodu po 13 marca 2020 roku. Zgodnie z projektem przepisów z takich wakacji kredytowych będą mogli skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowę o kredyt przed 13 marca 2020 roku oraz gdy zakończenie okresu kredytowania przypada po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Raty kredytu hipotecznego i konsumenckiego będzie można zawiesić na jeden, dwa lub trzy miesiące, bez żadnych opłat. Zawieszenie spłat rat nastąpi automatycznie z chwilą doręczenia kredytodawcy stosownego wniosku. 

Jeżeli kredytobiorca skorzystał już z oferowanego przez banki i instytucje finansowe zawieszenia spłaty kredytu albo jest trakcie rozmów z bankiem na temat zawieszenia – będzie mógł skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych. Z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy kredytowej na podstawie nowej ustawy, poprzednie zawieszenie spłat ulegnie z mocy prawa skróceniu i rozpocznie się zawieszenie określone w niniejszej ustawie.

Ale co istotne, kredytobiorca, który ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) w jednym banku, będzie mógł zawiesić spłatę rat tylko w stosunku do jednego z nich. Może zawiesić spłatę jednego kredytu hipotecznego i jednego konsumenckiego w danym banku.

- Cieszymy się, że do Sejmu trafiają przygotowane z udziałem UOKiK propozycje przepisów zwiększających ochronę kredytobiorców oraz polskich przedsiębiorstw przed wrogimi przejęciami. Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, które umożliwią zawieszenie wykonania umów kredytowych bez ponoszenia przez konsumentów dodatkowych kosztów z tego tytułu. Jest to szczególnie istotna pomoc dla konsumentów i ich gospodarstw domowych w sytuacji utraty pracy lub głównego źródła dochodów -  mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.   

CZYTAJ TEŻ LOT rusza z krajowymi lotami. Co się zmieni?

Wakacje kredytowe a ubezpieczenie związane z kredytem

Zawieszenie spłaty rat jest darmowe. Okres spłaty całego kredytu wydłuży się o czas wakacji kredytowych, ale za ten czas nie będą naliczane odsetki ani inne opłaty. Wyjątek stanowią jednak opłaty związane z ubezpieczeniem.  

Jeśli kredytobiorca ma umowę ubezpieczenia związaną z kredytem, to podczas wakacji kredytowych trzeba będzie nadal opłacać składki, aby zachować ciągłość ubezpieczenia. Bank będzie musiał w ciągu 14 dni wysłać do kredytobiorcy potwierdzenie otrzymania wniosku o zawieszenie rat. A jeżeli umowa kredytowa była powiązana z ubezpieczeniem, w tym samym piśmie bank wyśle informację na temat wysokości opłat z tytułu umowy ubezpieczenia.

Projekt ustawy trafi teraz pod obrady Sejmu. 

Dotychczasowe wsparcie banków — banki zarabiały na wakacjach kredytowych

Większość banków oferowała już wcześniej możliwość skorzystania w wakacji kredytowych. Przerwa w spłacaniu rat wynosi od 1 do 3 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet pół roku. Ale za taki chwilowy odpoczynek w spłacie rat kredytobiorca musiał i tak zapłacić — często wyższymi odsetkami i dłuższym okresem kredytowania. Banki chętnie udzielały wakacji kredytowych, bo na tej usłudze zarabiały jeszcze więcej. 

W większości banków można zawiesić spłatę zarówno rat kapitałowych, jak i odsetkowych. Opcję odroczenia spłat obu rat oferują następujące banki: PKO BP, Pekao SA, ING, Millennium, BPH, Citi Handlowy, Alior, BNP Paribas, Getin Noble Bank. 

W niektórych bankach można zawiesić tylko ratę kapitałową, natomiast ratę odsetkową trzeba spłacać w czasie zawieszenia bez zmian. Taką opcję oferują banki: BOŚ, mBank, Alior, Santander, Bank Pocztowy, Credit Agricole.

UOKiK włączył się w prace nad nową propozycją wakacji kredytowych w tarczy antykryzysowej 3.0. z uwagi na liczne skargi konsumentów dotyczące niekorzystnych warunków dotychczasowych rozwiązań oferowanych przez banki. Klienci banków skarżyli się również na to, że przy okazji aneksów związanych z przyjęciem warunków odroczenia spłat kredytu hipotecznego, banki podsuwały klientom dokumenty z zapisami sugerującymi, że kredytobiorca złożył oświadczenie o uznaniu kwoty zadłużenia. Podpisanie takiego dokumentu mogłoby w przyszłości uniemożliwić dochodzenie przez kredytobiorcę swoich praw przed sądem. 

Na podstawie materiału UOKiK

CZYTAJ TEŻJakie prawa ma pacjent, który jest nieprzytomny?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!