Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza

Każdy, kto zapragnie zostać w Polsce listonoszem, pracę ma niemal gwarantowaną, bo listonosz to w Polsce zawód bardzo deficytowy.  W ostatnim czasie praca w charakterze listonosza uważana jest za szczególną służbę dla społeczeństwa — listonosze są jedną z grup bardziej narażonych na kontakt z koronawirusem. Czy to ryzyko jest odpowiednio wynagradzane? Ile zarabia polski listonosz?

Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 8 maja 2020

Pamiętacie zaradnego listonosza Pata z popularnej brytyjskiej kreskówki dla dzieci? Odpowiedzialny, punktualny, nigdy nie zdarzyło mu się nie dostarczyć jakiejś przesyłki, potrafił rozmawiać z ludźmi i naprawdę lubił swoją pracę. Listonosz Pat był idealnym pracownikiem, kiedy trzeba doradzał i wspierał. W epoce tradycyjnych listów i emerytur przekazywanej w gotówce, polski listonosz był również — niczym angielski Pat — traktowany jak prawdziwa instytucja. W czasach, kiedy telefon stacjonarny miały tylko nieliczne rodziny, listonosz był wyczekiwanym dostarczycielem listów, kartek pocztowych i telegramów z wiadomościami od bliskich. No i przede wszystkim przynosił emerytury i renty, za co był nierzadko symbolicznie wynagradzany. Bardzo często był związany ze swoim pracodawcą od wielu lat, dzięki czemu znał dobrze ludzi, a topografię swojego regionu — jak własną kieszeń. 

Ilu jest listonoszy w Polsce?

Zawód listonosza należy do tych profesji, na które na rynku pracy jest wyższe zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym fachu. Z oficjalnych danych podanych na stronie Poczty Polskiej dowiadujemy się, że firma zatrudnia ok. 30 tys. listonoszy i kurierów.  Ostatnio dziennik Rzeczpospolita podał, że obecnie w Polsce pracuje zaledwie ok. 15 tys. listonoszy — źródło TUTAJ.

CZYTAJ TEŻCo to jest emerytura stażowa?

Ile zarabia listonosz?

Listonosz pracuje 8 godzin dziennie. Teoretycznie, bo wielu przedstawicieli tego zawodu pracuje dłużej niż ustalony wymiar etatu. Na początku swojej kariery listonosz może liczyć na niewysokie zarobki — pensja podstawowa wynosi w granicach 2-2,5 tys. brutto. Większość listonoszy pracuje na umowę o pracę, ale zdarzają się również umowy zlecenia. Poczta zachęca do pracy przyszłych kandydatów przeróżnymi świadczeniami i benefitami: dodatkami stażowymi, trzynastą pensją, opieką medyczną, abonamentami na zajęcia sportowe oraz dofinansowaniem wypoczynku i wydarzeń kulturalnych. 

W zależności od wielkości obsługiwanego regionu listonosz otrzyma służbowe auto, motocykl lub rower. Choć zdarza się również i tak — często w małych miejscowościach — że listonosze nadal przemierzają swoje rewiry na piechotę. 

W ostatnim czasie zdarzają się również rekrutacje na listonoszy z własnym samochodem. Oczywiście taki pracownik otrzyma zwrot kosztów za używanie samochodu prywatnego do celów służbowych oraz zwrot kosztów benzyny.

Zawód listonosz — jakie są wymagania?

Aby zostać listonoszem, nie potrzebne jest wykształcenie w konkretnym kierunku. Najważniejsze są takie umiejętności jak: dokładność, odpowiedzialność, sumienność, podstawy obsługi komputera, tabletu, smartfona (obecnie przenośnym centrum dowodzenia listonosza jest najczęściej tablet), a także dobry kontakt z ludźmi, odporność na stres, a czasami również — prawo jazdy. Nie bez znaczenia jest również dobra kondycja fizyczna, bo choć maksymalna dopuszczalna waga wózka listonosza wynosi 17 kg, to w praktyce często okazuje się, że jest on przynajmniej o kilka kilogramów cięższy.

Praca listonosza w czasach pandemii koronawirusa

Jeszcze do niedawna wielu listonoszy buntowało się na myśl o tym, jaką misję przyjdzie im odegrać w związku z powierzeniem im nadzwyczajnej roli roznoszenia pakietów wyborczych podczas majowych wyborów prezydenckich. Teraz wielu odetchnęło z ulgą, bo wybory nie odbędą się 10 maja, pozostaje im więc “normalna” praca w czasach pandemii.

Jako że listonosz w godzinach pracy ma kontakt z wieloma osobami i przez to jest bardziej narażony na ryzyko zarażenia wirusem, Poczta Polska wdrożyła różne środki ostrożności. Listonosze zaopatrzeni są w maseczki jednorazowe i wielorazowe, przyłbice, płyny do dezynfekcji i rękawice. Zmieniono również procedury — zamiast podpisu na dokumencie potwierdzającym odbiór przesyłki listonosze notują dane z dowodu osobistego (cztery ostatnie cyfry). I choć żyjemy w czasach wszechobecnych przekazów gotówkowych on line, to wciąż popularną formą odbioru świadczenia emerytalnego i rentowego jest gotówka przekazywana przez listonosza. W czasach pandemii tego typu przesyłki trafiają do odbiorców w tzw. bezpiecznych kopertach, zwanych również depozytowymi.  

Oprócz tego listonosze (jak i inni pracownicy poczty) otrzymali wyższe wynagrodzenie, w czasie pandemii zarobią o 700 zł więcej. 

CZYTAJ TEŻ Kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!