Jak odzyskać prowizję za wcześniej spłacony kredyt?

Każdy kto spłacił kredyt konsumencki przed czasem, ma prawo do odzyskania prowizji proporcjonalnie do okresu, w którym spłacony był kredyt.

Jak odzyskać prowizję za wcześniej spłacony kredyt?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 maja 2020

Jeśli spłaciłeś kredyt przed terminem określonym w umowie, możesz otrzymać zwrot dodatkowych opłat takich jak prowizja czy inne koszty związane z uzyskaniem finansowania. Zwrot zawsze jest proporcjonalny i dotyczy okresu, w którym spłaciliśmy wcześniej zobowiązanie. Mimo, że taka możliwość istniała od lat, banki niechętnie zwracały klientom pieniądze. Nawet jeśli zwracaliśmy się z takim wnioskiem do banku, sprawa rzadko była załatwiania po myśli klienta.

Dopiero wyrok Trybunału Sprawiedliwości z września 2019 roku zobowiązał banki do zwrotu klientom wszystkich opłat okołokredytowych, jeśli zobowiązanie zostanie spłacone przed terminem.

CZYTAJ TEŻ Jak działa pożyczka pod zastaw samochodu?

Komu przysługuje zwrot opłat i prowizji za wcześniejszą spłatę?

Żeby otrzymać zwrot opłat trzeba przede wszystkim mieć kredyt, który kwalifikuje się pod przepisy ustawy o kredycie konsumenckim. Ze zwrotu można skorzystać, jeśli kredyt ma wartość nie wyższą niż 255 550 zł. W wyjątkowych sytuacjach wartość kredytu może być wyższa, ale tylko pod warunkiem, że nie był zabezpieczony hipoteką.

Ograniczenia dotyczące zwrotu

Zwrot możliwy jest tylko wtedy, gdy umowa kredytu została zawarta po 1 stycznia 2012 roku. Żeby otrzymać zwrot należy spłacić kredyt, pożyczkę lub limit kredytowy przed terminem określonym w umowie. Warto pamiętać, że klient ma prawo spłacić cały kredyt w każdym momencie. Nie musi w szczególny sposób informować banku o takim zamiarze. Żeby rozpocząć proces zwrotu prowizji, kredyt musi zostać zamknięty.

Warto pamiętać, że zwrot opłat możliwy jest też w przypadku kredytu hipotecznego. Żeby mieć szansę na zwrot opłat kredytowych,  wniosek trzeba złożyć najpóźniej 6 lat od momentu wcześniejszej spłaty kredytu.

We wniosku trzeba koniecznie powołać się wyrok Trybunału Sprawiedliwości. Jego oznaczenie to TSUE C-383/18. We wniosku trzeba wpisać swoje poprawne dane osobowe, dokładne dane banku, oznaczenie kredytu, a także informację, w jaki sposób mają być przekazane pieniądze ze zwrotu. Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów. Żeby otrzymać zwrot, najpierw trzeba poznać wysokość należnej nam kwoty. Warto więc najpierw wystosować do banku pismo, w którym prosimy o wyliczenie prowizji i innych opłat za okres wcześniejszej spłaty. Bank w ciągu 30 dni rozpatrzy wniosek. Jeśli tego nie zrobi, możesz udać się do sądu.

Banki różnie podchodzą do obowiązku zwrotu prowizji. Jedne bez sprzeciwu wypłacają klientom należne pieniądze, a inne wydłużają sprawy zmuszając klientów do pójścia do sądu. Jeśli bank odmawia wypłacenia pieniędzy, przeanalizuj jeszcze raz, czy spełniasz warunki do otrzymania zwrotu. Jeśli pieniądze ci się należą, zanim złożysz wniosek do sądu, skieruj pismo do rzecznika finansowego, który będzie mediował w naszym imieniu. Do sądu wybieramy się w ostateczności. 

CZYTAJ TEŻ Prawa konsumenta dla przedsiębiorców dopiero od stycznia 2021 roku. Ważna zmiana

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!