Kiedy przedsiębiorca musi rozliczać się przy pomocy kasy fiskalnej?

Aby poprawnie rozliczać podatki w firmie, trzeba właściwie dokumentować sprzedaż. Można to zrobić wystawiając np. paragon lub fakturę. Część dokumentów sprzedażowych będzie musiało być wystawionych z użyciem kasy fiskalnej. Kiedy trzeba rozliczyć sprzedaż przy pomocy kasy?  

Kiedy przedsiębiorca musi rozliczać się przy pomocy kasy fiskalnej?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 maja 2020

Kasę fiskalną musi mieć w firmie przedsiębiorca, który sprzedaje produkty na rzecz osób prywatnych, a także rolników ryczałtowych. Określa to art. 111 ust 1 ustawy o VAT. Od tej podstawowej zasady istnieją jednak wyjątki. Wybrane działalności korzystają bowiem z przywileju zwolnienia z korzystania z kasy fiskalnej. Podstawowym warunkiem, który powoduje, że kasy fiskalnej nie trzeba posiadać, jest obrót 20 000 zł netto w przypadku płatników VAT. Jeśli więc sprzedaż w firmie nie była wyższa od tej kwoty, kasa fiskalna nie jest potrzebna. Limit przychodów dotyczy jednego roku podatkowego. Jeśli sprzedaż rozpoczęła się w trakcie roku, to oblicza się to proporcjonalnie.

Kiedy nie trzeba mieć kasy fiskalnej?

Z kasy fiskalnej nie muszą też korzystać firmy, które sprzedają wysyłkowo za pośrednictwem poczty albo kuriera lub w sytuacji, gdy płatność dokonana została z użyciem rachunku bankowego, poczty albo SKOK-u, a ewidencja pozwala określić jednoznacznie strony transakcji. Kasy fiskalnej nie trzeba też używać, jeśli dokonuje się sprzedaży nieruchomości, a także wszelkich czynności związanych z obsługą nieruchomości, o ile oczywiście zostały one udokumentowane fakturą. Podobnie jest w przypadku wynajmu nieruchomości albo gdy zapłata dokonana została przelewem bankowym i wiadomo, czego ta transakcja dotyczyła.

CZYTAJ TEŻ Ceny nieruchomości. Przez zmiany w prawie może być jeszcze drożej

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Są jednak takie przedsięwzięcia, w przypadku których trzeba będzie od razu dokumentować sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej i nie ma tu żadnych zwolnień. Dotyczy to przede wszystkim działalności polegającej na dostawie części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (bez motocykli), czyli przede wszystkim handlu częściami samochodowymi. Poza tym kasa fiskalna musi znaleźć się w firmie, która dostarcza sprzęt fotograficzny, a także zapisane i niezapisane nośniki danych. Kasę fiskalną muszą posiadać też przedsiębiorcy sprzedający perfumy i wody toaletowe z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

Kasa fiskalna niezbędna jest też w przypadku zakładów, które wykonują usługi związane z naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zakłady wymiany opon lub kół i stacje diagnostyczne, które wykonują przeglądy techniczne i badania pojazdów. Kasę fiskalną muszą mieć też doradcy podatkowi, a także fryzjerzy, kosmetyczki i kosmetolodzy.

CZYTAJ TEŻ Zawód: listonosz. Czy to się opłaca? Kryteria naboru do zawodu i zarobki listonosza

Jaka kasa fiskalna jest najlepsza?

Od stycznia 2020 roku część przedsiębiorców musi posiadać kasę fiskalną online. To takie urządzenie, które na bieżąco przesyła informacje o sprzedaży do centralnej bazy. I tak kasy online muszą mieć obowiązkowo mechanicy samochodowi, czy firmy zajmujące się przeglądami technicznymi, a także stacje paliw.

Kolejną grupą, która musi mieć kasy online to branża gastronomiczna, hotelarska, fryzjerska i kosmetyczna. Te firmy mają jeszcze kilka miesięcy na zmianę kasy. Od początku 2021 roku nowoczesną kasę online będą musieli posiadać też przedsiębiorcy działający w branży budowlanej, a także prawnicy i lekarze.

Inni przedsiębiorcy, jeśli dopiero zaczynają działalność mogą kupić zwykłą kasę albo kasę online, ale nie będą mogli wtedy skorzystać z ulgi na zakup kasy.

CZYTAJ TEŻ Prawa konsumenta dla przedsiębiorców dopiero od stycznia 2021 roku. Ważna zmiana

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!