Domy opieki dla seniorów – jak wybrać placówkę i ile trzeba zapłacić za dobrą opiekę?

W wielu z nas domy opieki dla seniorów budzą raczej negatywne skojarzenia. Tymczasem korzystanie z ich oferty nie jest dowodem na brak troski w stosunku do bliskiej osoby w podeszłym wieku – przeciwnie, bardzo często jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla obu stron. Jak wybrać dobry ośrodek i ile trzeba zapłacić za pobyt w takim miejscu?

Domy opieki dla seniorów – jak wybrać placówkę i ile trzeba zapłacić za dobrą opiekę?
  • Alicja Skibińska
  • /
  • 10 września 2019

Nowoczesne placówki opiekuńcze przypominają komfortowe sanatoria, a ich mieszkańcy mogą liczyć nie tylko na pomoc medyczną oraz wsparcie przy codziennych czynnościach, ale również na nowe znajomości, przyjemną atmosferę i kreatywne możliwości spędzania wolnego czasu. 

Czym właściwie są domy opieki dla seniorów?

Nie da się ukryć, że społeczeństwo się starzeje. Na podstawie zmian w strukturze demograficznej naszego kraju szacuje się, iż w 2030 roku 53% polskich gospodarstw domowych będzie prowadzonych przez osoby powyżej 65-tego roku życia. W 2035 roku emeryci mają zaś stanowić ok. 1/3 całej polskiej populacji.

Oczywiście część seniorów znakomicie radzi sobie z codziennymi czynnościami i obowiązkami, w związku z czym zupełnie nie potrzebuje niczyjej opieki. Nie da się jednak ukryć, że podeszły wiek w wielu przypadkach wiąże się z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Dla ogromnej liczby starszych osób wsparcie z zewnątrz jest wręcz koniecznością. Niestety w niektórych kręgach wciąż pokutuje przekonanie, że „oddanie” bliskiej osoby do domu opieki jest powodem do wstydu i porażką, a pomoc zawsze powinna być udzielana osobiście przez członków rodziny seniora. Takie założenie jest jednak utopią – pracujące zawodowo i mające inne obowiązki dorosłe dzieci rzadko są w stanie poświęcać na to tyle czasu i energii, ile należy, zwłaszcza, jeśli chory wymaga całodobowego nadzoru.

Profesjonalnie prowadzone ośrodki przeznaczone dla osób starszych często są wręcz lepszym rozwiązaniem, gwarantującym większe bezpieczeństwo oraz bardziej kompleksowe wsparcie. Natomiast odciążeni bliscy mogą bez przeszkód odwiedzać mieszkańca domu opieki, zaś codzienna, niejednokrotnie wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie opieka nie rzutuje negatywnie na relacje w rodzinie. 

W ustawie o pomocy społecznej wspomina się o „placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku”. Zgodnie z tą regulacją prawną usługi opiekuńcze powinny zapewniać pomoc w czynnościach życia codziennego (jeśli jest taka konieczność — również w jedzeniu, myciu się oraz ubieraniu), organizację czasu wolnego, pomoc w zakupie ubrań i obuwia, a także pielęgnację w chorobie i pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych. Oczywiście sposób świadczenia tych usług musi uwzględniać stan zdrowia, sprawność (zarówno fizyczną, jak i intelektualną) oraz indywidualne możliwości i potrzeby seniora. Co ważne, respektowane muszą być także takie wartości jak godność, wolność, intymność oraz poczucie bezpieczeństwa pensjonariusza.

Srebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorachSrebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorach Anna Malinowska

Czego można się spodziewać po pobycie w domu opieki?

Wiele osób wciąż wierzy w szkodliwe mity dotyczące domów spokojnej starości. Tymczasem prawda jest taka, że tego typu placówki funkcjonują jak każdy inny rodzaj działalności gospodarczej, a ich jakość jest weryfikowana przez sam rynek. Aby utrzymać się na powierzchni, trzeba oferować jak najlepsze warunki i szeroki zakres świadczeń. W większych miastach powstaje coraz więcej domów opieki o standardzie równym pięciogwiazdkowym hotelom. Obiekty bywają wyposażone nawet w sale kinowe czy piwnice z winami, zaś mieszkańcy otrzymują opaski monitorujące parametry życiowe, mogące uruchomić alarm w dyżurce personelu.

Jednak aby otrzymać profesjonalną opiekę, wcale nie trzeba korzystać z ofert tak luksusowych placówek. Domy spokojnej starości są ustawowo zobowiązane do zapewniania całodobowej opieki pielęgniarskiej, sprzątania pomieszczeń co najmniej raz dziennie, dostarczania środków higieny osobistej, środków czystości i przyborów toaletowych, a także gwarantowania przynajmniej trzech posiłków dziennie (również dietetycznych, realizujących zalecenia lekarza) oraz dostępu do przekąsek i napojów między posiłkami.

Badania ankietowe wielokrotnie wykazały, że największym lękiem starszych ludzi przeprowadzających się do domu opieki jest wizja utraty prywatności. Dobre placówki powinny więc dbać o to, by ta istotna wartość nie była zagrożona. W większości ośrodków istnieje możliwość wyboru pokoju 1-osobowego lub dzielonego z innymi. W jednej sypialni nie powinno jednak mieszkać więcej niż 3 pensjonariuszy. Oprócz tego warto, by każdy pokój był wyposażony w osobną łazienkę.

Jak wybrać odpowiedni dom opieki?

Wyboru konkretnej placówki należy dokonywać przede wszystkim w oparciu o indywidualne potrzeby przyszłego mieszkańca. Jeśli bliski nam senior zmaga się z określonym schorzeniem, np. chorobą Alzheimera czy niepełnosprawnością ruchową, musimy się upewnić, że rozważany przez nas ośrodek jest przygotowany do sprawowania opieki nad nim. Znaczenie mają zarówno cechy samego budynku, jak i kompetencje personelu. Zanim podpiszemy umowę, należy dobrze zapoznać się z jej treścią. Warto upewnić się, że nie ma w niej np. zapisów o możliwości rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym, zmiany ceny świadczeń bez zgody drugiej strony lub braku zwrotu pieniędzy w przypadku niezrealizowania usługi.

Pamiętajmy, że taki ośrodek staje się dla mieszkańców nowym domem. Muszą czuć się z nim jak u siebie, mieć zagwarantowaną swobodę, prywatność i poczucie godności. Naszą czujność powinny wzbudzić bardzo ograniczone godziny odwiedzin gości czy sztywne organizowanie planu dnia i sposobów spędzania czasu przez seniorów. Jeśli dana starsza osoba ma zwierzę domowe, z którym jest bardzo związana, warto poszukać placówki, która zezwala na przeprowadzenie się wraz z pupilem.

Opieranie swojej decyzji wyłącznie na informacjach opublikowanych na stronie internetowej nie jest najlepszym pomysłem. Takie witryny są tworzone przez profesjonalistów, często przez zewnętrzne firmy, które nigdy nawet nie odwiedziły opisywanego miejsca. Najważniejsze jest to, co możemy zobaczyć na własne oczy. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z konkretnej oferty, warto osobiście odwiedzić wybrany dom opieki i samodzielnie sprawdzić, jak wygląda oraz w jakim jest stanie. Czy dysponuje sporym, zielonym terenem, po którym można spacerować? Czy pensjonariusze mogą spędzać wolny czas we wspólnym salonie wyposażonym w telewizor, książki czy wygodne fotele? Czy jest możliwość korzystania z dodatkowych aktywności, takich jak wyjścia do kina lub teatru, udział w niedzielnych mszach w kościele, warsztaty i wycieczki? Ogromne znaczenie dla komfortu seniorów ma także atmosfera panująca w danej placówce. Warto zwrócić uwagę na kontakty między samymi mieszkańcami, a także na sposób, w jaki odnoszą się do nich pracownicy domu opieki. Jeśli przeprowadzka pozwoli starszej osobie na nawiązanie nowych, satysfakcjonujących relacji, realizowanie hobby, a także uniknięcie samotności – może być dla niej nawet znacznie lepsza i przyjemniejsza niż pozostanie w mieszkaniu, w którym spędziła większość swojego dotychczasowego życia.

Osobną kwestią są kwalifikacje zatrudnionego personelu. W placówce powinna być możliwość korzystania z opieki pielęgniarzy, lekarzy, rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Jeśli starszy członek naszej rodziny z jakiejkolwiek przyczyny wymaga specjalnej diety (np. cukrzycowej, wątrobowej czy wegetariańskiej), należy upewnić się, że dom opieki uwzględnia tego typu życzenia. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić jakość posiłków – powinny być smaczne i zróżnicowane.

Pożyczka dla emeryta. Uważaj na pułapkiPożyczka dla emeryta. Uważaj na pułapki Michał Górecki

Ile kosztuje opieka nad seniorem?

Ceny pobytu w domu opieki dla osób starszych są bardzo zróżnicowane. Wybór zależy zarówno od naszych możliwości finansowych, jak i indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Pamiętajmy, że pokoje 1-osobowe zawsze są droższe niż miejsca w pokojach współdzielonych z innymi pensjonariuszami. Jeśli w placówce ma zamieszkać para małżeńska, najlepiej zadbać o to, by miała dla siebie komfortową, 2-osobową sypialnię. Przeciętna cena miesięcznego pobytu w polskim domu opieki wynosi ok. 2-3 tysięcy, ale jeśli zależy nam na luksusach, bez trudu znajdziemy ośrodek liczący sobie nawet kilkanaście tysięcy za miesiąc. Czasami zdarza się, że placówka oferuje dodatkowe, płatne świadczenia, takie jak usługi kosmetyczne lub fryzjerskie, wizyty u lekarzy specjalistów lub ponadprogramowe zabiegi medyczne. Odwiedzając wybrany dom opieki, warto dokładnie ustalić, jakie usługi są zawarte w cenie, a za które trzeba dopłacić.

W 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latkaW 2019 roku wyższe świadczenia honorowe dla każdego 100-latka Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!