Pożyczka dla emeryta. Uważaj na pułapki

Emeryt jest bardzo atrakcyjnym klientem dla banków i firm pożyczkowych. Choć jego dochody nie są duże, to wpływają systematycznie i w sposób bardzo przewidywalny. Dodatkowo emeryci są bardzo zdyscyplinowani jeśli chodzi o spłatę wszystkich zobowiązań. Jesteś emerytem i chcesz wziąć kredyt? Musisz uważać.

Pożyczka dla emeryta. Uważaj na pułapki
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 czerwca 2019

Lekarstwa, rachunki i inne bieżące opłaty, a na konto wpływa niewielka kwota? To comiesięczny dylemat wielu polskich emerytów. Są tacy w tej grupie, którzy w sytuacji nagłych wydatków ratują się pożyczką. Czy emeryt może wziąć kredyt? Jak najbardziej. Wszystko dlatego, że emeryci są rzetelnymi płatnikami i bardzo odpowiedzialnie podchodzą do spłaty wszelkich zobowiązań. Wiele badań tej grupy społecznej pokazuje, że najpierw spłacają oni wszystkie pożyczki i regularne zobowiązania, a dopiero później wydają pieniądze na swoje własne potrzeby. To wszystko powoduje, ze dla banków i firm pożyczkowych są atrakcyjną grupą klientów.

Czy emeryt dostanie kredyt?

Niskie dochody emeryta nie są przeszkodą w uzyskaniu bankowego, czy poza bankowego finansowania. Emeryt, tak samo jak inni klienci weryfikowany jest pod kątem możliwości spłaty. Bank sprawdza więc historię kredytową, czyli jak spłacane były wszelkie dotychczasowe zobowiązania, ocenia koszty życia emeryta, a także bierze pod uwagę wysokość dochodów i wiek. Warto wspomnieć, że zdolność kredytową znacznie podnosi dodatkowa praca emeryta. A do emerytury dorabia sporo seniorów. Bardzo ważnym kryterium, jak już wspomnieliśmy, jest wiek seniora. Sporo produktów kredytowych ma ograniczenie polegające na górnej granicy wieku. I tak, kredyt hipoteczny może być wzięty np. przez osobę, która nie przekroczyła 70 roku życia. Przy kredytach i pożyczkach konsumpcyjnych, których okres spłaty z reguły jest krótszy, również takie ograniczenie może istnieć.

Największym jednak problemem może być wysokość świadczenia. Banki zwracają uwagę np. na dane publikowane przez GUS dotyczące średniego kosztu utrzymania jednoosobowego gospodarstwa domowego. Aktualnie wartość ta wynosi 1300 zł miesięcznie. Jeśli więc emerytura jest niższa od tej kwoty, istnieje spore prawdopodobieństwo, że emeryt, który mieszka sam, nie otrzyma żadnego kredytu.

Pożyczki pozabankowe dla emerytów

Są na rynku firmy pozabankowe, które nie określają górnego limitu wieku dla pożyczkobiorców. W związku z tym emeryt ma większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Pozabankowe pożyczki stają się więc ciekawą alternatywą dla podreperowania domowego budżetu emeryta. Niosą jednak za sobą kilka zagrożeń.

Prowizja kredytowa

Warto pamiętać o prowizji. Może ona zwiększyć znacząco koszt pożyczki. Często stosuje się też opłatę przygotowawczą. Określana jest albo procentowo albo kwotowo. Dodatkowe opłaty to sprytny zabieg firm pożyczkowych, które w ten sposób chcą zwiększyć swój zysk. Zgodnie z prawem, oprocentowanie kredytu nie może być bowiem wyższe niż 10 proc. Stąd firmy pożyczkowe (ale i banki) doliczają dodatkowe opłaty. Warto więc zwrócić uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To całkowity koszt procentowy kredytu. W skrajnych wypadkach może znacznie przekroczyć 100 proc.

Brak spłaty w terminie. Konsekwencje

Emeryci, jak już podkreśliliśmy rzetelnie spłacają zobowiązania. Co jednak w przypadku, gdy nastąpi opóźnienie? Trzeba koniecznie sprawdzić taki wariant i dowiedzieć się ile kosztuje opóźnienie w spłacie. Tutaj szczególnie niebezpieczne może być skorzystanie z pożyczki pozabankowej. Firmy takie lubią doliczać dodatkowe opłaty nawet za niewielkie opóźnienie w spłacie.

Decydując się na kredyt lub pożyczkę zawsze musimy sprawdzić też wiarygodność danej instytucji. Seniorzy często „łapani są” na kredyty przez sprzedawców krążących od domu do domu, którzy przy okazji oferują np. bardzo drogi sprzęt rehabilitacyjny czy artykuły gospodarstwa domowego.

Seniorów, jako osoby wiarygodne finansowo często namawia się do poręczania innych pożyczek. Zdecydowanie namawiamy by bardzo ostrożni podchodzić do takich propozycji. I co najważniejsze. Każdą umowę kredytową skonsultujmy z prawnikiem albo przynajmniej z przedstawicielem młodszego pokolenia. Zdarza się bowiem, że emeryt, który pilnie potrzebuje pieniędzy, podpisuje umowę bez szczegółowego zapoznania się z jej warunkami. A to może być pierwszym krokiem do finansowej katastrofy.

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!