Czy nowa promocja w T-Mobile się opłaca?

Operatorzy telekomunikacyjni prześcigają się w różnego rodzaju promocjach kusząc klientów i nakłaniając ich do dodatkowych zakupów lub przejścia od innego konkurenta właśnie do nich. Czy promocje zawsze są tak atrakcyjne jak się wydają i czy jesteśmy w stanie z nich w praktyce skorzystać?

Czy nowa promocja w T-Mobile się opłaca?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 9 lipca 2019

Analizujemy jedną z promocji ogłoszoną 6 lipca 2019 roku, oferowaną przez T-Mobile “Gwarancja najtańszych smartfonów w ofercie abonamentowej”. Podstawą naszej analizy jest regulamin promocji, jaki operator udostępnia na swojej stronie internetowej.

O co chodzi w promocji T-Mobile?

Zasada jest prosta — jeżeli podpiszesz umowę na abonament na 24 miesiące i zakupisz przy tej okazji telefon z listy objętych promocją, a zdarzy się tak, że w tym dniu inny operator oferuje ten sam telefon w niższej cenie, wówczas T-Mobile zwróci ci różnicę. Teoretycznie proste, ale czy na pewno?

Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora?Jak przenieść numer telefonu do nowego operatora? Rafał Stępniewski

Jak skorzystać z promocji?

Przygotuj się na bieg przez płotki ze związanymi nogami. W celu skorzystania z w/w promocji należy spełnić kilka warunków:

  1. Telefon kupiony w ofercie T-Mobile musi być identyczny jak u jednego z jego trzech konkurentów: P4 Sp. z o.o., Orange Polska S.A, Polkomtel Sp. z o.o. (odpowiednio marki Play, Orange, Plus),

  2. Musimy kupić jeden konkretny model wymieniony w załączniku do oferty promocyjnej: Alcatel 1, Nokia 4.2, Motorola Moto G7 Play 9, Nokia 5.1 Plus, Sony Xperia L3, Samsung Galaxy A20e, Huawei P20 lite, Huawei P30 lite, Samsung Galaxy S10e i takie modele muszą oferować również konkurenci,

  3. Oferowane przez konkurentów telefony muszą być dostępne w abonamencie i tylko w ofercie dla nowych umów zawieranych na okres 24 miesięcy, czyli wyłączone są sytuacje przedłużania umów przez konkurentów ze swoimi klientami,

  4. Musimy wykazać, że różnica w cenie występowała w tym samy dniu w jakim zawieraliśmy umowę z T-Mobile,

  5. Kolejnym z wymogów jest różnica w zobowiązaniach, tj. w cenie abonamentu jaką oferuje konkurent vs cena jaką mamy w umowie z T-Mobile — nie może być ona większa niż 5 zł brutto. Różnice w cenie uwzględniają odpowiednio udzielane rabaty na abonament za e-faktury oraz zgody marketingowe.

Jeżeli zdarzy się tak, że faktycznie znajdziemy ofertę innego operatora, który oferuje niższą cenę, wówczas należy udać się do dowolnego punktu sprzedaży T-Mobile i złożyć odpowiedni wniosek o rekompensatę. Musimy jednak pamiętać o terminie 14 dni kalendarzowych od daty zawarcia umowy z T-Mobile, w jakim możemy skorzystać z promocji. T-Mobile daje sobie 1 miesiąc na podjęcie decyzji, czy nasz wniosek spełnia wszystkie wymogi promocji. Jeżeli tak się stanie wówczas możemy liczyć na zwrot różnicy pomiędzy ceną zakupu telefonu w T-Mobile a ceną u konkurenta.

Oprócz wymogów promocyjnych jest kilka wyłączeń, kiedy nie obowiązuje gwarancja ceny. Z regulaminu nie wynika niestety wprost, czy wyłączenia dotyczą ofert konkurenta, czy warunków jakie oferuje sam T-Mobile, więc należy przyjąć, że obu przypadków.

Przykładowe wyłączenia obowiązywania gwarancji cen dotyczą telefonów zakupionych w systemie ratalnym, kupowanych bez abonamentu lub oferowane klientom, którzy przenoszą numer do innego operatora od innego konkurenta albo operator sprzedaje towar po obniżonej cenie, np. z ekspozycji, ze zwrotu itp.

Prawne aspekty promocji

Naszą wątpliwość budzą zapisy, które umożliwiają T-Mobile zmianę warunków promocji. Oczywiście zmiany nie działają wstecz, tj. jeżeli dzień wcześniej zawarliśmy z operatorem umowę i spełniamy warunki promocji wówczas możemy z niej skorzystać nawet w sytuacji, gdy operator zmieni regulamin.

Wprowadzanie zmian w zakresie oferowanych promocyjnych telefonów — z perspektywy klienta może mieć negatywny wpływ, ponieważ mógłby on podjąć inną decyzję w ramach tej promocji, jeżeli zmienione warunki promocji obowiązywałyby w dniu, w którym z niej skorzystał.

Może to stanowić naruszenie, a sama praktyka może być uznana przez UOKiK za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Potwierdzenie umowy zawieranej przez telefonPotwierdzenie umowy zawieranej przez telefon Rafał Stępniewski

Czy to na pewno promocja?

Sprawdziliśmy, w jakim stopniu telefony objęte promocją T-Mobile pokrywają się z ofertą konkurentów i nasze badanie na dzień 9 lipca 2019 wykazało, że:

  • Alcatel 1 — nie ma w ofercie nikt, nawet sam T-Mobile,

  • Nokia 4.2 — ma w ofercie tylko T-Mobile,

  • Motorola Moto G7 Play 9 — nie ma w ofercie nikt, nawet sam T-Mobile,

  • Nokia 5.1 Plus — ma w ofercie T-Mobile i Play,

  • Sony Xperia L3 — ma w ofercie T-Mobile, Play i Plus, a Orange pisze, że jest chwilowo niedostępny,

  • Samsung Galaxy A20e — ma w ofercie Play, Plus oraz T-Mobile,

  • Huawei P20 lite — ma tylko Play i T-Mobile,

  • Samsung Galaxy S10e — jest w ofercie wszystkich operatorów.

Decydując się na ofertę promocyjną operatora zwróć uwagę, czy faktycznie jest to najlepsza oferta na rynku i czy koszty, jakie poniesiesz w skali całej umowy przyniosą realne oszczędności. Niestety często bywa tak (i nie dotyczy to tylko operatorów komórkowych), że pod hasłem promocja nie kryje się nic, albo wychodzi drożej, niż kupiłbyś daną rzecz bez promocji.

Jeżeli chcesz abyśmy przeanalizowali inne oferty promocyjne, napisz do nas.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!