Mieszkasz za granicą? Nie dostaniesz 500+

Polskie rodziny z dziećmi przebywające na zarobkowej emigracji, np. w Wielkiej Brytanii czy w Norwegii, nie dostaną świadczenia wychowawczego 500+. Tak wynika z wykładni przepisów zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Mieszkasz za granicą? Nie dostaniesz 500+
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 lipca 2019

Resort tłumaczy, że warunkiem przyznania świadczenia jest zamieszkiwanie w Polsce. Nie pomoże nawet stały meldunek nad Wisłą.

Czy dostanę 500 plus, jeśli mieszkam za granicą z całą rodziną?

Szacuje się, że za granicą pracuje ponad 2,5 miliona Polek i Polaków. Wielu z nich wyjechało do pracy z całymi rodzinami. Nie brakuje również sytuacji, w których współmałżonek pozostał wraz z dziećmi w kraju, a tylko jeden rodzic wyjechał na zarobkową emigrację. W pierwszym z przedstawionych przypadków (rodzice z dziećmi za granicą) na świadczenie 500 plus nie ma obecnie żadnych szans, w drugim zaś (jeden z rodziców za granicą) jedynie pod warunkiem spełnienia określonych wymogów. Jakich?

500+ na każde dziecko rozpocznie żniwa dla handlowców. Już się szykują500+ na każde dziecko rozpocznie żniwa dla handlowców. Już się szykują Iga Gradzka

Do urzędów oraz samego ministerstwa napłynęło wiele pytań w tej sprawie, dlatego głos zabrała minister Bożena Borys-Szopa — Chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym zakresie nic się nie zmieniło od 1 lipca br. Przypominam więc, że w przypadku zamieszkiwania całej rodziny na terytorium innego państwa – w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych, również świadczenia wychowawczego „500 plus” – ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa – wyjaśniła szefowa resortu w komunikacie opublikowanym na początku lipca.

Jednym z warunków, które należy spełnić ubiegając się o rządowe wsparcie z programu 500 plus jest posiadanie przez polskich obywateli faktycznego miejsca zamieszkania w trakcie pobierania świadczeń na terenie RP. Stały meldunek pod polskim adresem w niczym niestety nie pomoże.

Dostają 500+, a wciąż wielu nie spłaca zobowiązańDostają 500+, a wciąż wielu nie spłaca zobowiązań Martyna Kowalska

Jak wyjaśnia ministerstwo, jeśli rodzice z dziećmi zamieszkują w innym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. Norwegia czy Islandia) powinni ubiegać się o świadczenia rodzinne na podstawie ustawodawstwa państwa zamieszkania. W tej sytuacji nie mogą liczyć na wsparcie z Polski.

Wyjątek przy 500 plus

Jak informuje ministerstwo wyjątkiem jest sytuacja, w której jeden z rodziców mieszka razem z dziećmi w Polsce, a drugi pracuje na emigracji – nie może on jednak pobierać podobnych świadczeń w pełnej wysokości na te same dzieci w innym kraju – wyjaśnia resort. Takie rozstrzygnięcie wynika m.in. z unijnych przepisów regulujących tzw. koordynację systemów zabezpieczania społecznego.

Czy pracując za granicą mogę wpisać w dokumenty swój polski adres jako miejsce zamieszkania?

Zdaniem ekspertów nie warto „kombinować” z adresem wpisywanym do wniosku. Jeżeli rodzina faktycznie przebywająca np. w Wielkiej Brytanii wpisze we wniosku swój warszawski adres zameldowania w polu przeznaczonym dla miejsca zamieszkania narazi się na poważne konsekwencje. W takiej sytuacji, osoba wnioskująca o wsparcie poda informacje niezgodne ze stanem faktycznym przez co wypłacone świadczenia mogą zostać uznane jako nienależnie pobrane. Wówczas świadczenie wychowawcze podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a 500 plus będzie trzeba zwrócić co do grosza!

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Elektroniczne wnioski o świadczenie 500 plus można składać przez internet już od 1 lipca. Według statystyk przedstawionych przez MPiPS, pierwsze wnioski zaczęły spływać chwilę po północy. W ciągu niewiele ponad 24 godzin napłynęło aż 660 tys. wniosków o to świadczenie.

Formuła nowego rozdania 500 plus wprowadza kilka nowości. Najważniejszą z nich jest możliwość ubiegania się o wsparcie także na pierwsze dziecko i to bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów dotyczących na przykład zarobków rodziców.

Jak szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej, w wyniku wprowadzonych zmian, z 500 plus po nowemu skorzysta około 6,8 mln osób. To o ponad milion więcej niż liczba mieszkańców całego województwa mazowieckiego – najludniejszego z polskich regionów.

Kiedy mogę złożyć wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko?

Osoby, które zdecydują się na złożenie wniosków przez internet, mogą to zrobić od 1 lipca poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Empatia oraz portal PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Miesiąc dłużej muszą wstrzymać się rodzice, którzy chcą złożyć wniosek tradycyjną drogą. Na wnioski zanoszone osobiście lub listownie urzędnicy będą czekać od 1 sierpnia. Osoby, które zdążą z wnioskiem do końca września mogą liczyć na wyrównanie obliczane od lipca br.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!