Powerbank – jak wybrać awaryjne źródło zasilania?

Setki modeli dostępnych na rynku i tysiące, jeśli nie miliony ludzi, których przynajmniej raz wyratowały z „energetycznej” opresji – mowa o powerbankach – niewielkich urządzeniach będących minimagazynem energii, który podładuje telefon, tablet czy inne urządzenie działające na baterie. Jak wybrać awaryjne źródło zasilania dla naszego smartfona?

Powerbank – jak wybrać awaryjne źródło zasilania?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 września 2019

Kiedy warto zakupić powerbank?

Mimo coraz lepszych baterii montowanych w telefonach komórkowych, czas ich użytkowania między ładowaniami wyraźnie spadł w porównaniu z dużo mniej zaawansowanym sprzętem sprzed kilkunastu lat. W ciągu niewiele ponad dekady funkcjonalność telefonu została mocno zwiększona przez zastosowanie takich modułów jak nawigacja satelitarna, bezprzewodowa łączność WiFi czy zaawansowana transmisja danych. Każda z tych funkcjonalności potrzebuje energii. Jeśli dodamy do tego energochłonne aplikacje czy sam wyświetlacz otrzymujemy gotową odpowiedź na pytanie o „apetyt” urządzenia mobilnego.

Dla osób prowadzących aktywny tryb życia, dojeżdżających do pracy czy zapominalskich, którzy nie zawsze pamiętają o podłączeniu telefonu do sieci na noc, rozładowana bateria (często w najmniej odpowiednim momencie) może poważnie popsuć samopoczucie. Na przykład podczas podróży pociągiem, kiedy bilet zakupiliśmy przez internet i nie zdążyliśmy wydrukować go przed wyjazdem. Jeżeli podróżujemy wysłużonym taborem bez gniazdka 230V możemy popaść w niepotrzebne problemy w czasie kontroli. Podobnych sytuacji można wymieniać setki. W każdym przypadku najprostszym rozwiązaniem jest posiadanie w plecaku bądź torebce powerbanku – pod warunkiem, że jest oczywiście naładowany.

Czy czeka nas cyfryzacja radia w Polsce?Czy czeka nas cyfryzacja radia w Polsce? Martyna Kowalska

Co naładuje powerbank?

Lista urządzeń, które można naładować za pomocą powerbanku jest dość długa. Właściwie mówimy o wszystkich urządzeniach ładowanych za pomocą portu micro i mini USB a także USB-C. W ten sposób zasilimy nie tylko smartfony czy tablety, ale także kamerki sportowe, niektóre aparaty fotograficzne czy czytniki e-booków. Taka forma zasilania będzie również przydatna w przypadku mobilnych głośników bluetooth, nawigacji samochodowych a nawet e-papierosów!

Powerbank jako gadżet

Coraz więcej firm decyduje się na uzupełnienie swojego portfolio gadżetów reklamowych o powerbank. Trudno się temu dziwić, to bardzo praktyczny upominek, który z dużym prawdopodobieństwem nie trafi na dno szuflady i będzie służył obdarowanemu „przypominając” o firmie, której logotyp znajduje się na obudowie.

Jeśli nie zostaliśmy obdarowani takim gadżetem, możemy zastanowić się nad zakupem powerbanku. Ceny takich urządzeń zaczynają się z reguły od kilkudziesięciu złotych i są dostępne właściwie wszędzie – zarówno w elektromarketach, salonach sprzedaży telefonów komórkowych, a nawet popularnych dyskontach, gdzie zdarzają się naprawdę atrakcyjne oferty cenowe.

Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych urządzeń cena ma niebagatelne znaczenie. Wybór tańszego rozwiązania często wiąże się z mniejszą pojemnością baterii, a co za tym idzie, częstszą koniecznością ładowania. Tańsze urządzenia są jednak dobre w przypadku osób dla których „dodatkowa bateria” jest wyłącznie awaryjnym, rzadko stosowanym rozwiązaniem.

Co oznacza skrót – mAh?

Aby dobrze wybrać powerbank powinniśmy dokładnie przyjrzeć się opisowi znajdującemu się na opakowaniu lub bezpośrednio na obudowie. Chodzi o pojemność baterii, która jest określana w miliamperogodzinach. Dokładnie taką samą informację znajdziemy w specyfikacji technicznej naszego telefonu. Dzieląc parametr dotyczący powerbanku przez ten charakteryzujący baterię w smartfonie możemy ocenić na ile ładowań wystarczy nam pełny powerbank (za chwilę napiszemy o tym więcej).

Niektórzy producenci powerbanków podają jego pojemność w watogodzinach (Wh). Jeśli chcemy przeliczyć je na miliamperogodziny nie musimy wykonywać skomplikowanych obliczeń rodem ze zbioru zadań z fizyki. Możemy skorzystać z darmowych kalkulatorów online takich jak ten.

Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup?Okna drewniane – kiedy warto rozważyć ich zakup? Martyna Kowalska

Jak ładować telefon – przez gniazdo 1A czy 2,1A?

Ostatnim elementem na naszej liście kontrolnej powinno być sprawdzenie, jakim wyjściowym natężeniem prądu cechuje się nasz powerbank. Obecnie wiele urządzeń posiada dwa gniazda, do których możemy podłączyć rozładowany sprzęt. Zazwyczaj oznaczone są one wartościami „1 A” oraz „2,1 A”. O ile mniej energochłonne urządzenia, jak kamerka sportowa czy starszy model smartfona naładujemy korzystając z pierwszego portu, o tyle w przypadku nowych smartfonów (głównie z opcją szybkiego ładowania) oraz tabletów najlepsze będzie drugie gniazdo. Warto pamiętać, że wyższe natężenie oznacza szybsze ładowanie – a zakładamy, że na czasie bardzo nam zależy. 

Ile razy naładuję do pełna telefon powerbankiem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od dwóch wspomnianych wcześniej parametrów – pojemności powerbanku oraz baterii w telefonie komórkowym. Obecnie na rynku w stosunkowo przystępnej cenie znajdziemy banki energii o pojemności 10.000 mAh. To oznacza, że smartfon, którego bateria posiada pojemność 3.000 mAh, bez problemu naładujemy go trzy razy. Tyle matematyki – w rzeczywistości liczba ładowań może być niższa, szczególnie wtedy, gdy ładujemy włączony telefon i przy okazji korzystamy z niego. Wówczas może się okazać, że liczba pełnych naładowań spadnie nam np. do dwóch.

Jak sprawdzić stopień naładowania powerbanku?

Większość tego typu urządzeń nie posiada zewnętrznego wyświetlacza – stopień naładowania baterii najczęściej pokazują cztery kontrolki – każda z nich to 25% — oznacza to, że wszystkie świecące się lampki mówią nam o pełnym naładowaniu, podczas gdy dwie wskazują na rozładowanie urządzenia w połowie.

Na rynku dostępne są także urządzenia z prostymi wyświetlaczami wskazującymi procentowo poziom naładowania baterii.

Powerbank się przegrzewa – co robić?

Proces nagrzewania się urządzenia podczas ładowania jest naturalnym procesem wynikającym z właściwości baterii. Niemniej, jeśli zauważymy, że zjawisko to przybiera na sile warto rozważyć wymianę powerbanku ze względów bezpieczeństwa. Nie powinno się używać urządzenia, które uległo uszkodzeniu mechanicznemu, na przykład w wyniku upadku na twarde podłoże. Tylko nieuszkodzona obudowa daje nam gwarancje poprawnego i bezpiecznego użytkowania.

Gdzie wyrzucić zużyty powerbank?

Zużyty powerbank w żadnym wypadku nie powinien trafić do kosza na odpady komunalne lub plastikowe. Tak jak każde wyeksploatowane urządzenie elektryczne powinien zostać wrzucony do pojemnika na elektrośmieci lub baterie – znajdziemy je m.in. w sklepach z elektroniką. Nawet niewielkie ogniwo może poważnie zaszkodzić środowisku, a w szczególności zanieczyścić wody i glebę.

Ponad 9 mln klientów łączy się z bankiem przez smartfonaPonad 9 mln klientów łączy się z bankiem przez smartfona Martyna Kowalska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!