Samorządowe karty seniora – jak skorzystać z przywilejów?

Systematycznie przybywa miast, gmin czy nawet województw, które decydują się na wprowadzenie tzw. samorządowej karty seniora. W wielu przypadkach to bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające na oszczędności w aptekach, instytucjach kultury, na basenach czy sklepach. Jak skorzystać z przywilejów dla osób starszych? Sprawdziliśmy.

Samorządowe karty seniora – jak skorzystać z przywilejów?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 września 2019

Co to jest karta seniora?

W świadomości Polaków dużo popularniejszą formą wsparcia jest tzw. Karta Dużej Rodziny działająca zarówno na poziomie ogólnopolskim jak również jako osobny dokument w wielu miastach i gminach. Tymczasem wiele samorządów uruchomiło w ostatnich latach podobne programy adresowane do seniorów. Opierają się one na zniżkach zarówno w gminnych, miejskich czy wojewódzkich instytucjach jak również u komercyjnych partnerów oferujących różne benefity.

Karta seniora może przybrać różne formy. Często to dodatkowy dokument formatu karty płatniczej czy dowodu osobistego, która potwierdza osiągnięcie określonego wieku uprawniającego do korzystania z ulgi znajdującej się w specjalnym katalogu przywilejów dla seniorów. Jest tak na przykład w Łodzi gdzie już od trzech lat funkcjonuje Miejska Karta Seniora mieszcząca się bez problemu w portfelu.

Bywa również i  tak, że to jedynie symboliczne określenie całego pakietu benefitów dla osób starszych. Przykładem może być tzw. Świętokrzyska Karta Seniora która nie ma fizycznej formy osobnego dokumentu. W ramach tego programu każdy mieszkaniec Polski może skorzystać z różnych przywilejów na terenie woj. świętokrzyskiego okazując jedynie dowód osobisty potwierdzający wiek 60+.

Srebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorachSrebrna gospodarka. Tak się zarabia na seniorach Anna Malinowska

W jakim wieku można skorzystać z karty seniora?

Zdecydowana większość samorządów wprowadzających takie rozwiązanie zdecydowało się na włączenie do programu osoby, które ukończyły 60 rok życia. Niektóre miasta wprowadziły dość rozbudowany system benefitów zależnych od wieku. Na przykład we Wrocławiu istnieją trzy rodzaje takich dokumentów: srebrna dla osób w wieku 60-74 lata, złota 75-90 lat i szmaragdowa dla seniorów w wieku 90+. Druga z wymienionych kategorii wiekowych może liczyć m.in. na bezpłatne przejazdy taksówką do urzędu lub lekarza specjalisty. Z kolei najstarsi mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska, którzy ukończyli dziewięćdziesiąty rok życia mają w swoim pakiecie bezpłatne strzyżenie i uczesanie z dojazdem do domu a nawet… pedicure i manicure – zupełnie za darmo (!)

Jak wyrobić kartę seniora?

W większości przypadków formalności związane z wyrobieniem karty seniora są ograniczone do minimum. Wszędzie tam, gdzie ma ona „wirtualny” charakter, nie trzeba niczego załatwiać w urzędzie – zniżki otrzymujemy na dowód. W pozostałych przypadkach konieczne jest wypełnienie niezbyt rozbudowanego wniosku zawierającego podstawowe dane jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL oraz data i miejsce urodzenia. Do celów statystycznych mogą pojawić się pytania dotyczące najczęściej wybieranych usług. Zazwyczaj możliwe jest wnioskowanie i odbiór karty za pośrednictwem pełnomocnika – w takim przypadku jest konieczne specjalne upoważnienie. Potrzebne formularze są dostępne w urzędach oraz na stronach internetowych samorządów. 

Karty seniora nie tylko w dużych miastach

Karty Seniora nie są tylko domeną dużych miast. Często pierwsze tego typu rozwiązania powstawały w gminach średniej wielkości, gdzie zauważono problem wykluczenia osób starszych np. z życia kulturalnego. Ponad cztery lata temu Karta Seniora powstała we Włoszczowie w województwie świętokrzyskim. W jej ramach pojawiły się nie tylko tańsze bilety do kina czy na basen ale także bezpłatne zajęcia aerobiku dla seniorów.

1,1 mln zł kary za namawianie seniorów na pakiety medyczne1,1 mln zł kary za namawianie seniorów na pakiety medyczne Martyna Kowalska

Czy opłaca się zostać partnerem programu karty seniora

Jak pokazuje praktyka, tego typu inicjatywy nie generują wyłącznie kosztów. Tańsza wejściówka na koncert czy do kina pozwala na zwiększenie frekwencji oraz otwarcie się na nowych klientów, dla których pełnopłatny bilet stanowił zbyt duże obciążenie emeryckiego budżetu. Wiele sklepów, czy punktów usługowych świadomie wprowadza zniżki walcząc o klientów z najstarszej kategorii wiekowej. Efekt skali może przynieść spore korzyści, szczególnie tam, gdzie widoczne są niekorzystne tendencje demograficzne w postaci starzenia się społeczeństwa.

Otwarcie się na osoby starsze może być także ważnym elementem społecznej odpowiedzialności biznesu dobrze wyglądającym wizerunkowo i chętnie zamieszczanym w raportach CSR. Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie tzw. „srebrnej gospodarki”, koszty związane z benefitami dla seniorów mogą okazać się początkiem skutecznej marketingowej (i sprzedażowej) strategii. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!