Budowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawo

Przyłącze wody do budynku gospodarczego, garażu czy ogrodu często wykonujemy we własnym zakresie. Zawsze podczas tego typu prac pojawia się pytanie – na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową, by nie dochodziło do jej uszkodzenia z powodu mrozu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i jest uzależniona m.in. od tego, w której części Polski mieszkamy i na jakim terenie znajduje się nasza nieruchomość.

Budowa domu. Na jakiej głębokości ułożyć rurę wodociągową? Co mówi prawo
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 września 2019

Jak głęboko zakopać rurę?

Położenie wodociągu, nawet na krótkich odcinkach, zawsze wiąże się z jednej strony z kosztami, z drugiej zaś ze sporym nakładem pracy. Jeśli pójdziemy na skróty i ułatwimy sobie zadanie kopiąc zbyt płytki wykop, może się okazać, że zarówno pieniądze jak i nasza praca pójdą w błoto – dosłownie. Nasze starania jest w stanie zweryfikować pierwsza, ostra zima, kiedy na skutek bardzo niskich temperatur dojdzie choćby do punktowego zamarznięcia wody w rurze i uszkodzenia wodociągowej infrastruktury. Wówczas popadniemy w kolejne, czasem dużo wyższe koszty związane najpierw ze zlokalizowaniem uszkodzenia, wykonaniem wykopu (przez twardy, zmarznięty grunt) i usunięciem usterki. W takim wypadku najlogiczniejszym rozwiązaniem byłoby… zrobienie wodociągu od nowa, z tym, że na dużo większej głębokości.

Z tego powodu przyjmuje się, że wszelkie instalacje wodno-kanalizacyjne powinny znajdować się na bezpieczniej głębokości, którą najprościej wyrazić wzorem: głębokość przemarzania gruntu + 30-40%.

Jaka jest głębokość przemarzania gruntu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co nie oznacza, że nie jesteśmy w stanie jej określić – nawet na świeżo zakupionej działce, której jeszcze dobrze nie zdążyliśmy poznać. Naukowcy podzielili Polskę na cztery strefy przemarzania gruntu, które zostały naniesione na mapy. Jedną z nich można obejrzeć na portalu obud.pl. Zapoznanie się z tymi danymi pozwala nam na dokonanie obliczeń według wcześniej przytoczonego wzoru. Poznajemy bowiem najważniejszą niewiadomą tego równania, jakim jest właśnie „głębokość przemarzania gruntu” dla konkretnego miejsca w Polsce.

Umowa z ekipą remontową. Co zrobić, gdy ekipa budowlana opóźnia termin?Umowa z ekipą remontową. Co zrobić, gdy ekipa budowlana opóźnia termin? Michał Górecki

Mapa głębokości przemarzania gruntu

Strefa I – głębokość 0,8 m

Najpłycej kopać muszą mieszkańcy strefy pierwszej. W ich przypadku będzie to 0,8 m + 30-40% czyli niewiele poniżej metra. Obejmuje ona Polskę Zachodnią – całe województwo zachodniopomorskie oraz województwo lubuskie, a także znaczną część Wielkopolski (z wyjątkiem wschodnich powiatów), niemal cały Dolny Śląsk (za wyjątkiem Sudetów i kotliny Kłodzkiej), zachodnią część woj. kujawsko-pomorskiego (na zachód od Bydgoszczy) oraz zachodnie powiaty woj. pomorskiego (głównie byłe województwo słupskie).

Strefa II – głębokość 1 m

Nieco głębszy wykop należy przewidzieć projektując przyłącze wody w drugiej strefie. Tu współczynnik przemarzania wynosi równy metr, a zatem rura powinna być położona około 1,30-1,40 metra pod powierzchnią gruntu. Obszar ten zajmuje spory obszar Polski i obejmuje Karkonosze i południowe powiaty województwa dolnośląskiego, zdecydowaną większość Opolszczyzny, wschodnie powiaty woj. wielkopolskiego i pomorskiego, całe województwa łódzkie, lubelskie i mazowieckie (z wyjątkiem południowych krańców), zachodnią część woj. warmińsko-mazurskiego, woj. śląskie bez Podbeskidzia, północną część woj. małopolskiego i podkarpackiego oraz znaczną część woj. świętokrzyskiego za wyjątkiem niewielkiego obszaru na północ od Kielc i Gór Świętokrzyskich do granicy z woj. mazowieckim gdzie obowiązuje trzecia strefa. W skład drugiej strefy wchodzą także południowo-zachodnie powiaty województwa podlaskiego.

Strefa III – głębokość 1,2 m

Jeszcze więcej pracy włożą inwestorzy na terenie trzeciej strefy, gdzie głębokość przemarzania określono na 1,2 metra. To oznacza, że wykop pod wodociąg będzie dochodził do ok. 1,8 metra. Obejmuje ona wspomnianą, północną część woj. świętokrzyskiego – w okolicach Skarżyska-Kamiennej i Starachowic wraz z południowymi skrawkami woj. mazowieckiego, południową część woj. śląskiego (okolice Bielska-Białej), a także południową część województw małopolskiego i podkarpackiego wraz z terenami górskimi. Trzecia strefa obejmuje także znaczną część woj. podlaskiego i centralną warmińsko-mazurskiego.

Strefa IV – głębokość 1,4 m

Największe nakłady pracy i środków czekają mieszkańców strefy czwartej z głębokością przemarzania określoną na 1,4 metra. Spodziewany wykop musi więc sięgać około 2 metrów. Gdzie znajduje się ta strefa? Na legendarnym już, polskim biegunie zimna, czyli w okolicach Suwałk. Na jej terenie znajdują się północne powiaty woj. podlaskiego oraz wschodnie krańce woj. warmińsko-mazurskiego.

Jak oszczędzać gaz w domu?Jak oszczędzać gaz w domu? Iga Gradzka

Głębokość wodociągu a rodzaj terenu

Do wyżej opisanych parametrów należy przyjąć poprawkę uwzględniającą rodzaj terenu, na którym znajduje się nasza nieruchomość. Jeżeli jest to teren otwarty, w bezpośrednim sąsiedztwie łąk i pól oraz cechujący się bardzo rzadką zabudową, warto doliczyć margines bezpieczeństwa wynoszący jeszcze ok. 20-30 centymetrów. Na takich terenach znaczenie częściej dochodzi do odstępstw od normy, a przemarzanie gruntu może być większe niż średni współczynnik przyjęty dla konkretnego miejsca na mapie.

Informacje o głębokości przemarzania i zalecanej głębokości ułożenia wodociągu dla konkretnego miejsca powinniśmy uzyskać także w miejscowym urzędzie gminy lub komunalnym zakładzie zajmującym się lokalną infrastrukturą wodociągową.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!