Sąd Najwyższy: prywatna opinia rzeczoznawcy z OC sprawcy wypadku

Prywatna opinia rzeczoznawcy powinna być pokryta z OC komunikacyjnego sprawcy wypadku – uznał na początku września Sąd Najwyższy. Uchwałę tą sąd wydał na wniosek Rzecznika Finansowego. Z prawa mogą korzystać zarówno poszkodowani w zdarzeniach drogowych jak również cesjonariusze – czyli podmioty skupujące wierzytelności o odszkodowanie za szkodę do której doszło w wyniku wypadku czy kolizji.

Sąd Najwyższy: prywatna opinia rzeczoznawcy z OC sprawcy wypadku
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 września 2019

Niezależny rzeczoznawca z polisy OC

Rzecznik Finansowy opublikował na swojej stronie treść uchwały Sądu Najwyższego z 2 września 2019 roku (III CZP 99/18):

„Poszkodowanemu oraz cesjonariuszowi roszczeń odszkodowawczych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje od ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej zwrot kosztów tzw. prywatnej opinii (ekspertyzy) rzeczoznawcy, jeżeli jej sporządzenie było niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania.”

Jak zauważa Rzecznik Finansowy, Sąd Najwyższy wydał uchwałę w powiększonym składzie siedmiu sędziów SN. Rozstrzygnięcie w tej sprawie może być niezwykle istotne z jednej strony dla osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń na drodze, jak również cesjonariuszy, którzy skupują wierzytelności o odszkodowanie.

Dość często zdarza się, że sporządzenie prywatnej ekspertyzy czy opinii rzeczoznawcy jest niezwykle ważne w procesie efektywnego dochodzenia do należnego odszkodowania. Jak podkreśla Rzecznik Finansowy – chodzi przecież o uzyskanie rzetelnie wyliczonego świadczenia. Swoją uchwałą sąd zdecydował, że koszt takiej opinii powinien ponosić zakład ubezpieczeń. Otwiera to do drogę do zastosowania w praktyce upowszechnienia zasady, że ten kto myli się w sporze, którego przedmiotem jest wysokość odszkodowania powinien pokryć koszty rzeczoznawcy.

 

Stłuczka lub wypadek samochodem służbowym – konsekwencje dla pracownikaStłuczka lub wypadek samochodem służbowym – konsekwencje dla pracownika Mikołaj Frączak

Zakłady ubezpieczeń odmawiają pokrycia kosztów prywatnej ekspertyzy

Jak podkreśla Rzecznik Finansowy, który wielokrotnie apelował o uregulowanie tego mechanizmu w drodze ustawy, decyzja sądu powinna wystarczyć do zmiany praktyki zakładów ubezpieczeń w tym zakresie. Instytucje te, co do zasady odmawiają bowiem pokrycia kosztów dodatkowej opinii rzeczoznawcy.

- Omawiana uchwała to kolejny ważny krok do poprawy jakości likwidacji szkód oraz rozszerzenia uprawnień strony poszkodowanej w zdarzeniu. Stanowisko Sądu Najwyższego wzmacnia pozycję prawną i ekonomiczną poszkodowanych oraz innych podmiotów walczących o dopłatę do zaniżonego przez ubezpieczyciela odszkodowania – ocenia Rzecznik Finansowy w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej.

Niezależny ekspert w procesie wyceny szkody

Jak pokazuje praktyka, wsparcie profesjonalnego i doświadczonego rzeczoznawcy w wielu sytuacjach jest niezbędne w procesie wyceny rozmiarów szkody. Tym bardziej, że sam ubezpieczony nie musi być ekspertem w kwestiach technicznych. Podobne wsparcie może być również istotne z punktu widzenia tych podmiotów, które w drodze cesji, przejmują roszczenia osób poszkodowanych.

Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanieWypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie Martyna Kowalska

Rzecznik  Finansowy zwraca także uwagę na fakt, że stanowisko Sądu Najwyższego powinno wymuszać na ubezpieczycielach większą staranność oraz profesjonalne podejście co do prawidłowej wyceny szkody. Nie bez znaczenia jest bowiem świadomość, że ich oceny będą częściej sprawdzane i weryfikowane. Każda pomyłka lub niedoszacowanie rzeczywistej wartości szkody będzie wiązała się dla nich z dodatkowymi kosztami, również tymi wynikającymi z kosztów ekspertyzy dokonanej przez rzeczoznawcę.

Co zmienia uchwała Sądu Najwyższego w kwestii OC?

W swoim komunikacie Rzecznik Finansowy zwrócił uwagę, że stosowanie w praktyce wydanej niedawno uchwały Sądu Najwyższego w rzeczywistości obejmie nie tylko ubezpieczenia OC posiadaczy samochodów. W sposób pośredni może ona znaleźć zastosowanie w stosunku do innych dodatkowych, przedsądowych kosztów związanych z likwidacją szkód. Mowa tutaj na przykład o prywatnych opiniach lekarzy specjalistów. Wspomnianą wykładnię, jaką zaprezentował Sąd Najwyższy będzie można zastosować również w przypadku ubezpieczeń OC rolników. 

- Z szerszym komentarzem wstrzymujemy się do czasu uzyskania pisemnego uzasadnienia omawianej uchwały, które miejmy nadzieję szerzej wyjaśni omawiane zagadnienia – poinformował Rzecznik Finansowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!