Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie

Piłeś alkohol, nie dostaniesz odszkodowania. Taki standard jeszcze niedawno obowiązywał w ubezpieczeniach. Dziś coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje klauzulę alkoholową. Co to takiego?

Wypadek na wakacjach po alkoholu? Ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 maja 2019

Stan nietrzeźwości, czy nawet spożycie niewielkiej ilości alkoholu skutecznie ograniczały odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych co do wypłaty świadczenia. Jednak coraz więcej firm ubezpieczeniowych stosuje tzw. klauzulę alkoholową w ubezpieczeniach. Dzięki niej można otrzymać odszkodowanie nawet wtedy, gdy zdarzenie nastąpiło „po kilku głębszych”.

Odszkodowanie za wypadek po alkoholu

Jeszcze niedawno większość towarzystw ubezpieczeniowych wyłączało swoją odpowiedzialność za zdarzenie, gdy doszło do niego po stwierdzeniu stanu nietrzeźwości (według polskiego prawa – powyżej 0,5 promila alkoholu). Jeśli więc ubezpieczony np. złamał nogę, a wcześniej wypił kilka piw przy grillu, firma ubezpieczeniowa  zwykle odmawiała wypłaty odszkodowania związanego np. z pokryciem kosztów leczenia. W ofertach ubezpieczycieli widać jednak zmiany. Klient przy zakupie polisy może dokupić tzw. klauzulę alkoholową. Opcja to dotyczy przede wszystkim ubezpieczeń turystycznych. Chodzi o pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów leczenia, a także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli turysta zdecyduje się na taki wariant, ubezpieczenie zadziała, nawet jeśli okaże się, że pacjent był pijany.

Sprawdź także:

Czy można pić alkohol "pod chmurką"?

PORADNIK: Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne?

Ubezpieczyciele zaczęli oferować takie dodatki do polis głównie klientom biur podróży, którzy wybierają wyjazdy w opcji „all inclusive”. Nie da się bowiem ukryć, że nastrój wakacji sprzyja rozluźnieniu. A gdy na dodatek można skorzystać w cenie wyjazdu z nielimitowanego dostępu do napitków, różne rzeczy mogą się zdarzyć. Nie znaczy to jednak, że klauzula alkoholowa zawsze będzie działać.

Kiedy nie działa klauzula alkoholowa?

Klauzula alkoholowa nie obejmuje ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Ubezpieczyciel nie będzie więc pokrywał szkód wobec osób trzecich, które nastąpiły w wyniku zbyt dużej ilości alkoholu u ubezpieczonego. Co oczywiste, klauzula alkoholowa nie dotyczy też zdarzeń, do których doszło w wyniku zaniedbania albo złamania prawa. Nie będzie to więc obejmowało wypadków spowodowanych przez nietrzeźwego kierowcę.

Sprawdź także:

Jakie paliwo lepsze na grilla. Brykiet czy węgiel drzewny?

Chcesz mieć tanią polisę? Donieś na sąsiada

Klauzula alkoholowa podnosi składkę ubezpieczenia o kilka procent. Jak podają ubezpieczyciele, nie przeszkadza to wcale klientom. Najwięcej takich „dodatków” do polis kupują właśnie turyści i to głównie ci, którzy wybierają się na wakacje „all inclusive”.

Obecnie klauzulę alkoholową można dokupić między innymi w Axa Assistance, Allianz, InterRisk czy Generali.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!