Planujesz wcześniej spłacić kredyt konsumencki? Sprawdź jak bank zamierza się z Tobą rozliczyć

Planujesz wcześniej spłacić kredyt konsumencki? Koniecznie sprawdź, jak bank zamierza się z tobą rozliczyć. Każdy klient w takim wypadku powinien dobrze sprawdzić, czy kredytodawca oddał mu proporcjonalnie obniżone koszty takiej pożyczki. Jeśli nie – może powołać się na najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który daje nowe narzędzie w dochodzeniu swoich praw.

Planujesz wcześniej spłacić kredyt konsumencki? Sprawdź jak bank zamierza się z Tobą rozliczy�
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 września 2019

Wcześniejsza spłata pożyczki – na co zwrócić uwagę?

Prowizja, opłata przygotowawcza oraz ubezpieczenie  – m.in. z tych kosztów leżących po stronie klienta, bank powinien się dokładnie rozliczyć w momencie, w którym kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę pożyczki. O takie podejście apelował już kilka lat temu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Rzecznik Finansowy. Teraz ich zdanie poparł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Zacznijmy od podstawowego prawa każdego kredytobiorcy – jeśli chce i ma taką możliwość, może wcześniej spłacić zaciągnięty kredyt konsumencki. W takiej sytuacji zgodnie z wyrokiem TSUE bank musi proporcjonalnie obniżyć wszystkie koszty takiego kredytu i oddać je swojemu klientowi. Wspomniana „proporcjonalność” polega na tym, że kredytodawca powinien wziąć pod uwagę okres liczony od dnia faktycznej spłaty kredytu, do dnia określonej w umowie daty ostatecznej spłaty zobowiązań. Fakt, w którym momencie bank faktycznie poniósł te koszty jest bez znaczenia.

Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć?Kredyt bez zgody małżonka. Kiedy możesz go wziąć? Michał Górecki

Nieprawidłowości w relacjach kredytodawca — kredytobiorca

W opinii prezesa UOKiK Marka Niechciała, na polskim rynku istnieją takie instytucje finansowe, które nie rozliczają się w pełni z konsumentem. Taki wniosek wynika z obserwacji samego urzędu, który zauważył, że choć odsetki są umarzane na czas, w banku pozostaje część opłat takich jak składki na ubezpieczenie czy prowizje. — Cieszę się, że TSUE potwierdził nasze dotychczasowe stanowisko – powiedział prezes Marek Niechciał.

Co więcej, obecnie regulator sprawdza, w jaki sposób kredytodawcy rozliczają się ze swoimi klientami, którzy zdecydowali się na wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego. Skala nieprawidłowości może być spora. Prezes UOKiK postawił zarzuty dwudziestu jeden firmom z sektora pozabankowego, w których stwierdzono niewłaściwy sposób rozliczania się z takimi klientami. W ośmiu innych przypadkach toczą się postępowania wyjaśniające.

UOKiK apeluje do instytucji finansowych

UOKiK za pośrednictwem swojej strony internetowej zaapelował do kredytodawców, by ci respektowali rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE. W ocenie regulatora to jasna informacja, jak interpretować funkcjonujące przepisy i unormować sytuację na rynku. Zaleca także zawieranie ugód ze swoimi klientami. W ten sposób mogą one uniknąć interwencji urzędu. Jak przypomina UOKiK maksymalna, przewidziana kara za naruszenie ustawy o kredycie konsumenckim może dojść do jednej dziesiątej obrotu.

Bank odmówił kredytu? Teraz będziesz wiedzieć dlaczegoBank odmówił kredytu? Teraz będziesz wiedzieć dlaczego Michał Górecki

Co zrobić, jeśli kredytodawca nie rozliczył się z pobranych opłat?

UOKiK zaleca, by każdy konsument, z którym instytucja finansowa nie rozliczyła się z pobranych opłat powinien złożyć reklamację. W swoim piśmie powinien powołać się na orzeczenie TSUE podając sygnaturę sprawy „C-383/18 (Lexitor)”. Jeżeli reklamacja nie osiągnie spodziewanego skutku, pomocą może służyć Rzecznik Finansowy (www.rf.gov.pl).

TSUE – wcześniejsza spłata kredytu

Z informacji przedstawionych przez UOKiK wynika, że wyrok TSUE z 11.09.2019 roku rozstrzygnął wątpliwości, które zostały przedłożone we wniosku prejudycjalnym Sądu Rejonowego z Lublina. Orzeczenie to jest jasnym wskazaniem, w jaki sposób powinno się interpretować przepisy dotyczące konieczności zwrotu proporcjonalne części całkowitego kosztu kredytu w sytuacji, w której dojdzie do wcześniejszej spłaty takiego zobowiązania.

Zmiany w prawie konsumenckim 2020. Kogo dotyczą i co się zmieni?Zmiany w prawie konsumenckim 2020. Kogo dotyczą i co się zmieni? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!