Koronawirus. Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli?

Środa 11 marca: premier Mateusz Morawiecki ogłasza decyzję o zamknięciu wszystkich szkół i uczelni wyższych na 2 tygodnie, od poniedziałku 16 marca. Rodzice mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19.

Koronawirus. Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 11 marca 2020

Jeśli pracujący rodzic nie ma możliwości pracy zdalnej i na czas zamknięcia szkoły lub przedszkola będzie musiał sam zająć się swoim dzieckiem, może liczyć na specjalne świadczenie — dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podpisana 6 marca specustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowe 14 dni wolnych dla rodziców, którzy w związku z zamknięciem placówek oświatowych będą musieli zrezygnować z pracy, aby zaopiekować się swoimi dziećmi. Wysokość dodatkowego świadczenia jest równa zasiłkowi chorobowemu, czyli wynosi 80% wynagrodzenia.

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? 

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom i opiekunom prawnym na czas opieki nad dzieckiem poniżej 8 roku życia. Ale kryterium wiekowe dziecka nie wystarczy do otrzymania świadczenia, dodatkowe wsparcie otrzymają ci rodzice i opiekunowie dziecka, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym (pracownicy, zleceniobiorcy, przedsiębiorcy).

Ze strony https://www.zus.pl/ można pobrać wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8.

Aktualizacja czwartek 12 marca, godz. 12: Zapis o objęciu zasiłkiem rodziców dzieci starszych niż 8 lat znajdzie się w specustawie, którą przygotowujemy i będzie zaprezentowana w przyszłym tygodniu.
Aktualizacja środa 18 marca, godz. 14: Trwają prace nad przedłużeniem płatnego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 o kolejne 2 tygodnie. Na ten cel zostaną przekazane środki w wysokości 3-4 mln złotych.
Aktualizacja piątek 20 marca: W Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Rząd podejmuje decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy. Minister Szumowski podczas konferencji prasowej informuje o zwiększeniu kary grzywny za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny — grzywna wzrasta z 5 tys. na 30 tys. złotych.

CZYTAJ TEŻ Rząd ogłasza tarczę antykryzysową — kto otrzyma wsparcie?

Gdzie składać wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Rodzice i opiekunowie prawni mogą złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy w oddziale ZUS właściwym dla siedziby płatnika składek (jeśli firma, w której pracują zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 pracowników). Jeśli rodzice i opiekunowie są zatrudnieni w firmach powyżej 20 pracowników, z wnioskiem o zasiłek opiekuńczy występują do swojego pracodawcy. 

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacony w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku. Jeśli z jakiegoś powodu ZUS odmówi wypłaty świadczenia, decyzję z uzasadnieniem otrzymamy również w terminie nie dłuższym niż 30 dni od złożenia wniosku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie obciążą pracodawcy, świadczenie jest wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy jeśli ogłoszą epidemię mogę zostać powołany do pracy podczas zwalczania jej skutków?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!