Koronawirus. Czy jeśli ogłoszą epidemię mogę zostać powołany do pracy podczas zwalczania jej skutków?

Środa, 11 marca: w Polsce mamy 31 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się Covid-19 premier Mateusz Morawiecki odwołał 10 marca wszystkie imprezy masowe na terenie całego kraju. Czy jeśli zostanie ogłoszona epidemia, państwo ma prawo zmusić obywatela do pracy podczas zwalczania jej skutków?

Koronawirus. Czy jeśli ogłoszą epidemię mogę zostać powołany do pracy podczas zwalczania jej
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 11 marca 2020
Aktualizacja 2 czerwca: w Polsce mamy 24 395 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Zmarło 1092 osób.

Ministerstwo Sportu rekomenduje odwoływanie wszystkich imprez sportowych, także tych, w których bierze udział mniejsza liczba uczestników. Wielu organizatorów dużych imprez — konferencji, targów, koncertów, meczów — już kilka dni temu zdecydowało się na zmiany terminów swoich imprez. W komunikatach powoływano się na szczególną sytuację związaną z zagrożeniem zdrowia publicznego i zapewniano jednocześnie, że zakupione bilety będą obowiązywały podczas imprez, które odbędą się w późniejszych terminie. Jeśli jakieś wydarzenie zostało ostatecznie odwołane — organizatorzy będą zwracać pieniądze za kupione bilety.  

Rośnie lista szkół i uczelni wyższych, które zdecydowały się na odwołane zajęć. Za kilka dni może okazać się, że Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zadecyduje o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych (Czechy już zdecydowały się na taki ruch). Zajęcia ze studentami wstrzymały już następujące uczelnie: Uniwersytet Jagielloński, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski.  Za chwilę do listy dołączą kolejne uczelnie.

Aktualizacja środa 11 marca, godz. 10.40: premier Morawiecki ogłasza decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku 16 marca.
Aktualizacja 20 marca: W Polsce zostaje wprowadzony stan epidemii. Rząd podejmuje decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy. Minister Szumowski podczas konferencji prasowej informuje o zwiększeniu kary grzywny za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny — grzywna wzrasta z 5 tys. na 30 tys. złotych.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli?

Prezydent Andrzej Duda po wtorkowym spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego oprócz zapewnień, że sztab kryzysowy podejmuje na bieżąco działania adekwatne do rozwoju sytuacji podał również informację, że na razie nie ma zagrożenia dla wyborów prezydenckich. Choć nie wydaje się, że właśnie ta ostatnia wiadomość jest dla ludzi w obecnej sytuacji szczególnie zajmująca. Do wyborów zostały jeszcze jeszcze dwa długie miesiące i obecnie nikt nie ma pojęcia, do jakiego stopnia wirus sparaliżuje nasze życie.

CZYTAJ TEŻ Czy otrzymam zwrot kosztów za płatne zajęcia dziecka w związku pandemią koronawirusa?

Czy mogę zostać odgórnie skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii?

Zgodnie z Ustawą z 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to “sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii”. Stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje odpowiednim rozporządzeniem wojewoda, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jeśli zagrożenie obejmuje obszar większy niż jedno województwo, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje minister zdrowia w porozumieniu z ministrem administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.

W przypadku ogłoszenia epidemii państwo ma prawo nakazać obywatelowi pracę przy zwalczaniu epidemii (rozdział 8: Zasady postępowania w razie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii, art. 47). Jeśli powołany do takiej pracy jest już zatrudniony, wówczas od swojego pracodawcy otrzymuje bezpłatny urlop (który wlicza się do okresu pracy), a państwo płaci mu za taką służbę wynagrodzenie w wysokości do 150% przeciętnego  wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego na danym stanowisku pracy w zakładzie wskazanym w tej decyzji.

Jakie obowiązki nakłada ogłoszenie epidemiiJakie obowiązki nakłada ogłoszenie epidemii Rafał Stępniewski

Taki przymusowy angaż nie obejmuje wyłącznie lekarzy, personelu medycznego i osób wykonujących zawody medyczne. W sytuacji nadzwyczajnej — a taką może być ogłoszenie epidemii — do zwalczania jej skutków mogą zostać odgórnie powołani również  inni pracownicy podmiotów leczniczych, osoby z którymi podpisano umowy na wykonywanie świadczeń zdrowotnych, a także inne osoby, jeżeli ich skierowanie jest uzasadnione "aktualnymi potrzebami podmiotów kierujących zwalczaniem epidemii". Decyzję o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii możemy otrzymać od wojewody właściwego dla naszego miejsca pobytu lub zatrudnienia, a w przypadku konieczności pracy na terenie innego województwa — od ministra zdrowia. Od decyzji wojewody możemy odwołać się do ministra zdrowia, ale wniesienie środka odwoławczego i tak nie wstrzymuje wykonania decyzji.

Skierowania do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii nie muszą obawiać się osoby, które ukończyły 60 lat, kobiety w ciąży, osoby wychowujące niepełnoletnie dzieci,  w tym osoby wychowujące samotnie dzieci do lat 18, osoby z orzeczeniem częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, przewlekle chore, inwalidzi oraz osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe, posłowie oraz senatorowie.

Jeśli powołany nie wykona decyzji o skierowaniu do pracy przy zapobieganiu oraz zwalczaniu epidemii, podlega karze grzywny do 5 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ Półmaski antywirusowe, antysmogowe i antypyłowe. Jaki model wybrać?

Jakie wydarzenia są imprezami masowymi?

W związku z decyzją premier Mateusza Morawieckiego o odwołaniu wszystkich imprez masowych na terenie całego kraju, przypominamy, jakie wydarzenia spełniają kryteria imprezy masowej zgodnie z definicją zawartą w art. 3 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych z 20 marca 2009 roku.

Imprezy masowe to wszelkiego rodzaju duże wydarzenia artystyczno-rozrywkowe oraz sportowe, z wyjątkiem następujących spotkań: 

  • organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,

  • organizowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,

  • organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,

  • sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,

  • sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,

  • zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników, jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

Imprezami masowymi będą zatem następujące wydarzenia o charakterze artystycznym, rozrywkowym lub zorganizowane publiczne oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:

  1. na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000,

  2. w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.

Imprezami masowymi będą również mecze piłki nożnej — organizowane na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000 oraz inne wydarzenia o charakterze sportowym mające na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowaną na:

  1. stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej, nie mniej niż 300,

  2. terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

CZYTAJ TEŻ Koronawirus. Czy dostanę zwrot pieniędzy za wycieczkę kupioną w biurze podróży?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!