Jak opracować testament, aby zminimalizować ryzyko sporów spadkowych?

Ryzyko sporów po śmierci bliskiej osoby związane jest często z niejasnościami lub brakiem testamentu. Jak więc prawidłowo sporządzić testament, aby spadkobiercy mogli uniknąć późniejszych problemów?

Jak opracować testament, aby zminimalizować ryzyko sporów spadkowych?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 grudnia 2023

Jak sporządzić testament?

Śmierć bliskiej osoby jest trudnym momentem, ale dodatkowe kłopoty mogą pojawić się w przypadku nieuregulowanej dziedziczenia. Testament, czyli ostateczne oświadczenie woli osoby zmarłej, ma kluczowe znaczenie dla przejścia majątku po niej. 

Jakie sprawy prawne trzeba załatwić po śmierci osoby bliskiej?Jakie sprawy prawne trzeba załatwić po śmierci osoby bliskiej? Małgorzata Łaziuk

Dlatego pisząc testament warto uwzględnić wszystko, co najważniejsze, aby spadkobiercy uniknęli późniejszych problemów, czy sporów. Podstawą jest wskazanie spadkobierców i tego, co dokładnie dziedziczą. Warto jednak pamiętać, że wskazanie jedynych spadkobierców nie sprawi, że pozostałe osoby uprawnione do zachowku, niczego nie otrzymają. Dlatego jeśli chcemy tego uniknąć, należy też rzeczoną osobę wydziedziczyć. 

Testamenty mogą przybrać różne formy, ale najczęstsze to:

  • Testament własnoręczny, czyli sporządzony osobiście przez spadkodawcę, najczęściej odręcznie. Taki testament musi być podpisany i datowany przez testatora;

  • Testament w formie aktu notarialnego, który sporządza notariusz i wymaga określenia tożsamości testatora. Zawarte są w nim rozrządzenia dotyczące dziedziczenia. Tego rodzaju testament pozwala zarejestrować się w rejestrze testamentów, co zmniejsza ryzyko jego nieodnalezienia po śmierci;

  • Testament allograficzny, czyli urzędowy. Do jego sporządzenia wymagana jest obecność dwóch świadków i spisania ostatniej woli w obecności wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu, gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego. Z powodu dość skomplikowanego procesu pojawia się rzadziej niż pozostałe.

Jak prawidłowo sporządzić testament i wydziedziczenie?

W testamencie można również określić wydziedziczenie, czyli pozbawienie uprawnionego do zachowku. Wydziedziczenie jest możliwe, gdy osoba uprawniona do zachowku postępuje w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, popełniając poważne czyny, np. przestępstwa lub zaniedbując obowiązki rodzinne.

Co więcej – sporządzenie testamentu powinno być zgodne z wymaganiami prawnymi, np. podpisanie go własnoręcznie i datowanie. W przypadku aktu notarialnego notariusz załatwia wszelkie formalności. Testament musi precyzyjnie określać spadkobierców i przedmioty dziedziczenia.

Trzeba pamiętać, że niewyjaśnione treści mogą prowadzić do sporów, dlatego należy unikać wieloznaczności w zapisach.

Ważne jest też, aby zadbać o miejsce przechowania testamentu. Dobrym pomysłem jest przechowywanie testamentu u notariusza lub w depozycie sądowym. Ważne jest również poinformowanie bliskich o jego istnieniu i miejscu przechowywania. Niekoniecznie najlepsze może być przechowywanie go w domu lub mieszkaniu, bo zawsze istnieje ryzyko, że go zgubimy. 

Czy testament można unieważnić?

Testament może zostać unieważniony tylko w przypadku, gdy został sporządzony pod wpływem błędu, groźby lub innych czynników wyłączających świadome i swobodne wyrażenie woli. Ważne jest zgłoszenie zarzutu nieważności w określonym terminie.

Co więcej – jeśli sporządzimy kilka testamentów, ale z jakiejś przyczyny staną się one nieaktualne (np. śmierć wskazanego spadkobiercy), to w nowym testamencie warto podkreślić, że poprzednie testamenty zostają unieważnione. Mimo to warto je zachować, gdyż sąd czy notariusz może wymagać ich okazania dla pełnego zrozumienia sprawy. 

Jak napisać testament?Jak napisać testament?Michał Górecki

Z kolei kwestię ewentualnego zniszczenia takich testamentów i niewskazywania w nowym o ich unieważnieniu należy przedyskutować z notariuszem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!