Czy profil zaufany rzeczywiście ułatwia załatwianie spraw urzędowych online?

Profil zaufany powstał w 2011 r. i już 10 lat później posiadało go ok. 12 milionów Polaków. Czy jednak rzeczywiście profil zaufany tak dużo ułatwia? Zwłaszcza w kontekście załatwiania spraw urzędowych online?

Czy profil zaufany rzeczywiście ułatwia załatwianie spraw urzędowych online?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 grudnia 2023

Jak działa profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie służące do potwierdzania tożsamości obywatela w systemach publicznych. Każda osoba posiadająca numer PESEL oraz zdolność do czynności prawnych może go założyć. Nawet młodzież powyżej 13. roku życia, o ile mogą potwierdzić swoją tożsamość oraz cudzoziemcy, którzy również posiadają numer PESEL.

Profil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziemProfil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziem Anna Malinowska

Profil zaufany umożliwia wykonywanie wielu czynności urzędowych online. Pozwala na wysyłanie pism do podmiotów publicznych, sprawdzanie punktów karnych, logowanie się do Internetowego Konta Pacjenta czy składanie wniosków związanych z działalnością gospodarczą. 

To także narzędzie do wnioskowania o wypłatę świadczenia wychowawczego, sprawdzanie gotowości dowodu osobistego do odbioru czy uzyskiwanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Profil zaufany – czy rzeczywiście jest przydatny?

Rzeczony profil zaufany jest wykorzystywany przez różne instytucje publiczne. Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Klimatu czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych to tylko niektóre z nich, które umożliwiają korzystanie z profilu zaufanego w swoich systemach. 

Za jego pośrednictwem można w instytucjach powyżej m.in. składać wnioski, sprawdzać informacje, czy podpisywać dokumenty w formie podpisu zaufanego.

Choć profil zaufany to wszechstronne narzędzie ułatwiające załatwianie wielu spraw urzędowych online, istnieją ograniczenia w jego wykorzystaniu. Niektóre sprawy, jak np. podpisywanie deklaracji podatkowych czy zamykanie spółek, nie mogą być załatwione przez profil zaufany. Mimo to liczba użytkowników profilu zaufanego stale rośnie i już w 2021 r. korzystało z niego aż 12 milionów Polaków.

Jak założyć profil zaufany?

Istnieje kilka metod na założenie profilu zaufanego. Można to zrobić przez serwis bankowości elektronicznej, np. banków komercyjnych lub w serwisie Poczty Polskiej Envelo. Inne metody obejmują wizytę w punkcie potwierdzającym, takim jak urzędy skarbowe czy oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Istnieje również możliwość wykorzystania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub aplikacji eDO App z e-dowodu osobistego. Trzeba przyznać, że jego założenie jest bardzo szybkie, a rzeczywiście może ułatwić wiele spraw i nierzadko jest uzupełnieniem, chociażby dla aplikacji mObywatel.

Masz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmianaMasz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmianaMichał Górecki

Dzięki profilowi zaufanemu oszczędzamy czas, mogąc wykonać wiele czynności bez konieczności osobistego stawiania się w urzędach. A prawdopodobnie jego możliwości będą coraz większe, zważywszy na postępującą cyfryzację urzędów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!