Jak dochodzić swoich praw po wypadku w miejscu publicznym?

Każdemu z nas może przydarzyć się wypadek w miejscu publicznym. I niestety – niekiedy możemy doznać przez to uszczerbku na zdrowiu. Czy w takiej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie i jeśli tak to, jak to zrobić?

Jak dochodzić swoich praw po wypadku w miejscu publicznym?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 26 grudnia 2023

Wypadek w miejscu publicznym – co robić?

Przede wszystkim, gdy doznasz urazu, niezwykle istotne jest natychmiastowe zadbanie o swoje zdrowie. Wizyta u lekarza nie tylko pomoże ci uzyskać niezbędną pomoc medyczną, ale również dzięki niej otrzymasz dokumentacją medyczną. A to kluczowy dowód w ewentualnym procesie dochodzenia odszkodowania.

Pułapki w polisach ubezpieczenia życiowegoPułapki w polisach ubezpieczenia życiowego Mikołaj Frączak

Kiedy do wypadku dochodzi na chodniku czy w innym miejscu publicznym, istnieją konkretne kroki, które warto podjąć. Po pierwsze trzeba powiadomić odpowiednie służby – policję lub pogotowie. Taka informacja nie tylko zabezpiecza inne osoby przed podobnymi sytuacjami, ale także stanowi istotny dowód w procesie odszkodowawczym.

Zadbaj o dowody

Powinieneś też powiadomić o zdarzeniu odpowiednią instytucję, organizację lub osobę zarządzającą danym miejscem, np. właściciela posesji czy urzędu, gdzie wypadek miał miejsce.

Co więcej – w sytuacji ewentualnego dochodzenia odszkodowania, dane od osób będących świadkami mogą stanowić ważny element w procesie. Ponadto fotografie lub krótki film z miejsca wypadku mogą posłużyć jako dowód na to, co się wydarzyło. To istotny element dokumentacyjny.

I jak już wcześniej wspomnieliśmy – kluczowa dla ciebie może okazać się dokumentacja medyczna. Dlatego wizyta u lekarza powinna objąć szczegółowe opisanie okoliczności wypadku.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Jeśli po zdarzeniu w miejscu publicznym domagasz się odszkodowania, to musisz pamiętać, że to nie obejmuje jedynie samego urazu. W przypadku wypadku możesz także ubiegać się o rekompensatę za utracone zarobki, zniszczone przedmioty czy nawet za ból fizyczny i psychiczny, który mógł w jego wyniku wystąpić. Wysokość odszkodowania zależna jest od konkretnych okoliczności i skali doznanego urazu.

A czy wypłata takiego odszkodowania jest w ogóle możliwa? Tak. Zdarzają się historie, w których np. w wyniku nieodśnieżonego chodnika, osoby ulegające wypadkowi domagały się odszkodowania i je otrzymały. 

W przypadku trudności lub niejasności związanych z procesem dochodzenia odszkodowania warto skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, które specjalizują się w uzyskaniu odszkodowania. Mowa tutaj rzecz jasna o kancelariach prawnych. Taki krok może znacząco przyspieszyć i ułatwić proces uzyskania należnego odszkodowania.

Z jakich ulg, odliczeń możesz skorzystać w grudniu, by obniżyć podatek za rok 2023?Z jakich ulg, odliczeń możesz skorzystać w grudniu, by obniżyć podatek za rok 2023?Monika Świetlińska

A zatem jak widzisz – wypadki w miejscach publicznych nie muszą kończyć się brakiem rekompensaty. Odszkodowania za tego typu zdarzenia są w polskim prawie możliwe do uzyskania. I to nie tylko w kontekście urazów fizycznych, ale również psychicznych czy z powodu zniszczenia ważnych przedmiotów lub dokumentacji. Warto ubiegać się o odszkodowanie po każdym wypadku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!