Naprawa towarów również po okresie gwarancyjnym - UE przyjęła przepisy rozszerzające prawo do naprawy

Parlament Europejski przyjął przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”, które mają na celu przedłużenie cyklu życia produktów. Według nowej dyrektywy producenci będą mieli obowiązek m.in. naprawy towarów nawet po okresie gwarancyjnym. 

Naprawa towarów również po okresie gwarancyjnym - UE przyjęła przepisy rozszerzające prawo do
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 30 kwietnia 2024

Prawo do naprawy — czym jest?

“Right to Repair”, czyli “prawo do naprawy”, jest konsumenckim prawem obywateli Unii, które zostało rozszerzone w zeszły wtorek przez Parlament Europejski. Nowa dyrektywa zapewni m.in. możliwość naprawy wielu produktów po okresie gwarancyjnym. Przepisy wejdą w życie jednak nie wcześniej, niż po ich oficjalnym zatwierdzeniu przez Radę UE. Następnie państwa członkowskie będą miały dwa lata, by zaimplementować nowe przepisy do krajowych systemów prawnych. 

Założenia nowych przepisów

Nowa dyrektywa będzie zakładać:

  • producencki obowiązek naprawy niektórych towarów, również tych po okresie gwarancyjnym, za rozsądną cenę w relatywnie krótkim czasie,
  • dostęp do części zamiennych,
  • dostęp do narzędzi oraz informacji o naprawie,
  • możliwość skorzystania z bonów i funduszy naprawczych,
  • dostęp do platform internetowych, które pomogą w znalezieniu usług,
  • przedłużenie gwarancji o kolejne 12 miesięcy, dla określonych grup produktów, naprawionych w czasie pierwszych 24 miesięcy od daty zakupu.

Według nowych przepisów konsument będzie miał możliwość wypożyczenia urządzenia zastępczego podczas naprawy własnego sprzętu. W przypadku, gdy naprawa nie będzie możliwa, konsument będzie miał prawo wyboru odnowionego produktu. 

Sprzęt elektroniczny — czy można go zwrócić?Sprzęt elektroniczny — czy można go zwrócić?Małgorzata Łaziuk

Producenci będą zobowiązani do oferowania części zamiennych i narzędzi do naprawy po rozsądnych cenach. Zabronione będzie stosowanie klauzul umownych czy technik oprogramowania uniemożliwiających naprawę. Producent nie będzie mógł odmówić naprawy z powodów ekonomicznych, jak również z powodu wcześniejszych napraw dokonanych przez inne podmioty. 

Co będzie podlegało naprawie?

Wśród produktów objętych rozszerzonym prawem do naprawy znajdziemy m.in. elektronikę użytkową, duże i małe AGD, czyli np. pralki, odkurzacze i telefony. Według unijnych danych urządzenia elektroniczne to najszybciej rosnący strumień odpadów komunalnych. W dalszym ciągu mniej niż połowa z nich poddawana jest recyklingowi. Jest to bardzo niepokojące zjawisko, ponieważ e-odpady zawierają niebezpieczne materiały, które mogą powodować poważne problemy środowiskowe oraz zdrowotne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!