Dajesz na WOŚP? Zobacz, jak odliczyć darowiznę od podatku

Już w najbliższą niedzielę 13 stycznia tysiące wolontariuszy po raz 27. wyruszy w Polskę. Tym razem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Dowiedz się, jak możesz odliczyć od podatku darowiznę w zeznaniu podatkowym.

WOSP
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 11 styczeń 2019

Od podatku możesz odliczyć nie tylko datek na WOŚP, ale i wszystkie inne darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Możesz odliczyć darowizny przekazane np. na koła gospodyń wiejskich, ochotniczą straż pożarną, szkoły i przedszkola niepubliczne (jako organizacje pozarządowe), fundacje realizujące cele pożytku publicznego albo CARITAS Polska, szkolne koła PCK , UNESCO, schroniska dla zwierząt, które są oddziałami terenowymi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Jak odliczyć darowiznę na WOŚP od podatku?

Aby móc wykazać darowiznę w rozliczeniu podatkowym, musisz taki datek odpowiednio udokumentować. Dlatego jeśli chcesz odliczyć WOŚP od podatku, zamiast wrzucać datek do puszki, zrób przelew – będziesz miał udokumentowaną darowiznę. Ważne, aby w tytule przelewu podać – darowizna. Tylko pamiętaj, że datek na WOŚP przekazany w 2019 roku będziesz mógł rozliczyć na początku przyszłego roku, w zeznaniu podatkowym za 2019 rok.

Darowizny 2018

A czy wiesz, co może być darowizną?  Możesz podarować pieniądze, towary lub krew. Darowizny muszą być przeznaczone tylko na następujące cele:

  • cele pożytku publicznego (OPP, fundacje i stowarzyszenia, kluby sportowe przeznaczające całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie dzielą zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników),
  • cele kultu religijnego,
  • cele charytatywno-opiekuńcze kościoła lub kościelnych osób prawnych,
  • cele krwiodawstwa realizowane przez honorowych dawców krwi.

Jaki mam limit darowizny?

Wartość darowizny na OPP nie może przekroczyć 6 procent wartości twoich dochodów. Podobnie, jeśli zdecydujesz się przekazać darowizny na inne cele, np. na rzecz kultu religijnego i krwiodawstwa.

Dodatkowo, możesz również przekazać 1 procent swojego dochodu na dowolnie wybraną organizację pożytku publicznego. W tym przypadku wypełniasz odpowiednią rubrykę w zeznaniu podatkowym i podajesz dane wybranej przez siebie OPP.

Kto może odliczyć darowiznę?

Z odliczenia skorzystasz, jeśli należysz do grupy opodatkowanej według skali podatkowej (odliczenie od dochodu) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych (odliczenia od przychodu). Jeśli należysz do płatników podatku liniowego, niestety nie możesz odliczyć darowizny.

Darowizna w gotówce i w naturze

Darowizna może być wpłacona w gotówce lub przekazana w naturze. Możesz zamiast pieniędzy przekazać materiały budowlane, np. cegłę na budowę kościoła. Za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z podatkiem od towarów i usług, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej darowizny. Jeżeli wartość darowizny będzie odbiegać od cen rynkowych, wtedy Urząd Skarbowy skoryguje cenę ustaloną w umowie darowizny.

>>> CZYTAJ TEŻ:  Jak rozliczyć PIT za 2018? Rozliczenie PIT przez urzędników

Darowizna - wymagane dokumenty

Jeśli przekazujesz pieniądze, musisz posiadać dowód wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a jeśli przekazujesz inne przedmioty – musisz posiadać pisemną umową darowizny lub akt notarialny oraz oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami konsumenckimi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter dla konsumenta

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach konsumenckich. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

Komentarze