Jak rozliczyć PIT za 2018? Rozliczenie PIT przez urzędników

Jak rozliczyć PIT za 2018 rok? Jakie zmiany w rozliczeniach podatkowych przygotowało dla nas Ministerstwo Finansów? Przeczytaj, kiedy nie musisz wypełniać samodzielnie zeznania podatkowego, bo zrobi to za ciebie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Jak rozliczyć PIT za 2018? Rozliczenie PIT przez urzędników
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 9 stycznia 2019

Polacy z roku na rok coraz chętniej rozliczają się przez Internet. W ubiegłym roku taką formę rozliczenia podatku wybrało już 2/3 podatników – według danych Ministerstwa Finansów liczba deklaracji wypełnionych on-line w 2018 roku wyniosła 11,4 mln przy 5,5 papierowych.

Dla porównania – w ubiegłych latach liczba deklaracji elektronicznych wynosiła odpowiednio:

  • w 2017 roku – ok. 10,1 mln przy 8,7 papierowych (po raz pierwszy więcej deklaracji elektronicznych)
  • w 2016 roku – 8,8 mln przy 9,8 papierowych
  • w 2015 roku – 7,7 mln przy 10,8 papierowych

Jakie PIT-y fiskus rozliczy za podatnika?

Ale nie wszyscy podatnicy w tym roku mogą liczyć takie „automatyczne” rozliczeni przez Krajową Administrację Skarbową. Urzędnicy KAS przygotują za podatników następujące rodzaje deklaracji:

  • PIT-37 – dla osób rozliczających się według skali podatkowej, które uzyskały dochód za pośrednictwem płatnika, czyli dla pracowników etatowych zatrudnionych na umowę o pracę, zleceniobiorców wykonujących usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,  emerytów i rencistów,
  • PIT-38 – dla osób rozliczających przychody z kapitałów pieniężnych (np. giełda, obrót papierami wartościowymi, dywidendy, objęcie akcji w spółkach)

W przyszłym roku KAS rozliczy również podatek za osoby prowadzące działalność gospodarczą (PIT-36 i PIT-36L).

Co muszę zrobić, aby nie rozliczać podatku samodzielnie?

Podatniku, w tym roku możesz leżeć i odpoczywać, bo PIT za 2018 rok wypełni za ciebie urzędnik Krajowej Administracji Skarbowej w ramach usługi „Twój e-PIT”. KAS jest podporządkowana ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Jej szefem jest wiceminister finansów.

Nie musisz już samodzielnie wypełniać wniosków i rozliczać deklaracji, jeśli wypełniasz PIT-37 i PIT-38. KAS wypełni za ciebie zeznanie i udostępni ci do wglądu „Twój e-PIT” na Portalu  Podatkowym. Wejdziesz na Portal po uwierzytelnieniu bezpłatnym Profilem Zaufanym (który możesz założyć np. za pomocą internetowego konta bankowego), kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzacyjnymi (dane identyfikacyjne podatnika, np. NIP, PESEL, imię nazwisko, data urodzenia lub kwota przychodu)

Urzędnicy wypełnią twoją deklarację na podstawie ubiegłorocznych zeznań podatkowych. Usługa „Twój e-PIT" obejmie ok. 25 mln podatników rozliczających się za 2018 rok.

W przypadku usługi „Twój e-PIT” możesz wybrać kilka wariantów postępowania:

  1. Nie robisz nic — KAS uzna PIT za zaakceptowany i rozliczy cię na podstawie przygotowanej deklaracji
  2. Sprawdzasz i akceptujesz swój e-PIT bez uwag
  3. Sprawdzasz i wprowadzasz swoje uwagi, np. dodajesz darowiznę, ulgę, wpłatę na IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, wskazujesz organizację pożytku publicznego, na którą chcesz przekazać 1% swojego podatku
  4. Możesz również odrzucić e-PIT-u i rozliczyć się samodzielnie

Jak co roku, na rozliczenia z fiskusem masz czas do 30 kwietnia. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą rozliczyć się tradycyjnie, czyli złożyć deklaracje w formie papierowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!