Zakupy za granicą przez Internet. Jak dochodzić praw konsumenckich?

W ostatnich latach obserwujemy szybki rozwój handlu elektronicznego między firmami a konsumentami. Polska lokuje się w ogonie z 6% udziałem w europejskiej sprzedaży online i rocznym wzrostem na poziomie 10%.

Prawo Unii Europejskiej - egezkucja roszczeń
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 17 grudnia 2018

Jak wynika z raportu European B2C Ecommerce, e-handel w Europie przyniósł w 2017 r. 534 mld euro przychodów i prognozuje się, że 2018 r. niesie ze sobą dalszy wzrost na poziomie 13%., do kwoty 602 mld euro.

Największym rynkiem jest Europa Zachodnia, która generuje blisko 69% całości sprzedaży online. Europa Centralna odpowiada za nieco ponad 5,1% Mniej od Polski kupują za granicą tylko Rumuni – 3% i Turcy – 2% Rekordzistami w tym zakresie są natomiast Macedonia i Portugalia – po ok. 85%. Największa dynamika wzrostu obserwowana jest w Rumunii – 37%, a najmniejsza w Szwecji – 4% Z rocznym wzrostem wynoszącym 6%, plasujemy się tuż za nią.

Wśród największych barier transgranicznego e-commerce internauci wymieniają:

  • przedłużające się terminy dostaw – 17%,
  • problemy techniczne – 11%,
  • niewłaściwy lub uszkodzony przedmiot – 9%.

Nie sprzyja też bardziej skomplikowana, w porównaniu z obrotem krajowym, egzekucja orzeczeń sądowych w innych państwach UE. Wiele się w tej sprawie zmienia na lepsze. Unia Europejska poprzez różnorodne działania, w tym legislacyjne, zachęca konsumentów do takich zakupów.

Przepisy dotyczące egzekwowania roszczeń transgranicznych są w dużym stopniu ujednolicone. Aby skorzystać z uproszczonych procedur, wystarczy wypełnić gotowy i ogólnodostępny formularz, co ułatwia uzyskanie prawomocnego wyroku. Wyrok nie może być podważony przez sądy w pozostałych państwach członkowskich.

W Europie występują różne procedury prawne transgranicznych postępowań sądowych. Oto praktyczne wskazówki Federacji Konsumentów, dotyczące egzekwowania orzeczeń sądowych w UE:

Można posłużyć się jednym z trzech postępowań:

  • europejskim postępowaniem nakazowym,
  • europejskim postępowaniem w sprawie drobnych roszczeń,
  • zwykłym postępowaniem krajowym.

Po otrzymaniu decyzji sądu niezbędne będzie uzyskanie certyfikatu — w celu wykonania orzeczenia w innym państwie członkowskim.

Ważne:

  • rodzaj certyfikatu (tytułu wykonawczego) i sposób jego wydania zależy od rodzaju postępowania,
  • odpowiedni certyfikat konsument otrzymuje w sądzie, który wydał decyzję.

Egzekwowanie orzeczeń sądowych za granicą odbywa się zgodnie z przepisami kraju, w którym konsument dochodzi roszczeń. Wniosek o wykonanie orzeczenia należy skierować do organu egzekucyjnego, odpowiedniego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy.

Wcześniej warto skontaktować się z komornikiem lub jego odpowiednikiem za granicą, aby ustalić, które dokumenty muszą zostać przetłumaczone — często wynika to z praktyki, a nie z przepisów prawa.

Koszty egzekucyjne zależą od typu postępowania i rodzaju podejmowanych czynności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!