Segregujesz odpady? Teraz nic się nie ukryje

Samorządy mają spory problem ze śmieciami. Chodzi przede wszystkim o deklarowaną liczbę mieszkańców segregujących odpady. Przez to w wielu miastach rosną ceny wywozu śmieci.

Segregujesz odpady? Teraz nic się nie ukryje
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 maja 2019

Jak podaje portalkomunalny.pl w Ciechanowie rusza pilotażowy projekt Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów (SISO). Inteligentne pojemniki będą m.in. ważyły odpady i sprawdzały, czy mieszkańcy domów wielorodzinnych segregują odpady.

Pojemniki są dostępne od 10 maja i zostały zainstalowane na osiedlu nr 5 „Płońska” w Ciechanowie. Mieszkańcy otwierają je przy pomocy otrzymanych kodów kreskowych.

Czytaj także: Opłaty za śmieci. Ceny nawet 300% w górę

System będzie sposobem na rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji odpadów. Miasto chwali się, że to pierwsze takie w Polsce i najprawdopodobniej na świecie rozwiązanie, które ma skutecznie zachęcić mieszkańców do segregacji.

– Niższa opłata śmieciowa jest przywilejem właśnie dla segregujących. Niestety często są sytuacje, że ktoś deklaruje segregację, a wcale nie segreguje i mimo wszystko płaci mniej – mówi prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński, którego cytuje portal.

Według władz Ciechanowa system ma pomóc zweryfikować, czy opłaty za śmieci są naliczane właściwie. Chodzi o to by ci, którzy segregują nie płacili za tych, którzy tego nie robią. Wszystko dlatego, że niskie opłaty za wywóz śmieci będą obowiązywać tylko wtedy, gdy wszyscy mieszańcy danej nieruchomości wyrzucać będą śmieci posegregowane.

Rozliczanie mieszkańców z segregacji odpadów za pomocą kodów kreskowych funkcjonuje w zabudowie jednorodzinnej. Projekt SISO, dzięki zastosowaniu specjalnych pojemników, umożliwia w podobny sposób rozliczanie mieszkańców zabudowy wielorodzinnej.

Śmieciowa inwigilacja?

Kody kreskowe mają pomóc w określeniu, czy w danym gospodarstwie domowym śmieci są segregowane czy nie. Jeśli nie, to wzrosną opłaty dla całego budynku. Jak pisze portalkomunalny.pl: „program dotyczy 336 gospodarstw i dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki znikną, w trzech punktach pojawią się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami. Każdy z nowych pojemników będzie miał pojemność 1100 l. Nie będą miały do nich dostępu osoby nieuprawnione. Pojemniki wyposażone będą w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia”.

W wielu miastach Polski obowiązują już kody kreskowe, które nakleja się na worki z segregowanymi śmieciami. Władze jednak nie „zliczają”, ile worków danej frakcji śmieciowej zostało przekazanych przez mieszkańców danej nieruchomości. Liczy się tylko „fakt” oddania worka z odpowiednio naklejonym kodem.

Rosnące koszty obsługi wywozu śmieci spowodowały w wielu miastach podwyżki cen, nawet o 300 proc. Pisaliśmy już o tym w serwisie dziennikprawny.pl

Na razie pomysłów na poprawienie „śmieciowej sytuacji” nie ma.

Czytaj także: Będziemy płacić kaucję w sklepie za butelki?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!