Będziemy płacić kaucję w sklepie za butelki z plastiku? Bardzo możliwe

Znane głównie z zachodniej Europy automaty do odbierania plastikowych butelek i rozliczania kaucji już niedługo mają pojawić się też w polskich sklepach.

Będziemy płacić kaucję w sklepie za butelki z plastiku? Bardzo możliwe
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 kwietnia 2019

Już niedługo polskie sklepy będą musiały wprowadzić kaucję za plastikowe butelki do napojów. Takie rozwiązanie jest już od lat wykorzystywane np. w Niemczech i ma na celu ograniczenie zużycia plastiku.

>>> Sprawdź też: Od kwietnia wyższe czynsze. Sprawdź, kto zapłaci więcej?

Recykling plastikowych butelek

Unia Europejska chce, by za 6 lat recyklingiem było objętych 77% plastikowych butelek. Zgodnie z tzw. dyrektywą plastikową z 2018 roku, do 2021 roku mają zniknąć z rynku:

  • patyczki higieniczne,
  • plastikowe sztućce (widelce, noże, łyżki, pałeczki),
  • talerze,
  • słomki, mieszadełka do napojów,
  • patyczki do balonów,
  • pojemniki do żywności,
  • styropianowe kubeczki.

Mało tego. Od 2025 roku nakrętki i wieczka plastikowe będą mogły być wprowadzone do obrotu tylko pod warunkiem, że będą przymocowane na stałe do butelek i pojemników. Co istotne. do tego czasu ponad 3/4 jednorazowych butelek na napoje będzie musiało być zbieranych i poddanych recyklingowi.

System kaucyjny butelek

Z tego powodu kraje członkowskie będą musiały ustanowić tzw. system kaucyjny. Do ceny butelki doliczana będzie opłata, która będzie zwracana w chwili oddania takiej butelki do sklepu lub automatu.

>>> Sprawdź także: Czy kserowanie dowodów osobistych jest legalne?

Jak to może wyglądać w praktyce? Według ekspertyzy polskiego ministerstwa środowiska, system kaucyjny funkcjonuje w różnych formach tylko w 10 państwach europejskich: Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Holandia, Islandia, Litwa, Niemcy, Norwegia i Szwecja. Najczęściej są nim objęte opakowania z tworzyw sztucznych (głównie PET), metali (puszki aluminiowe) i szkła (butelki szklane).

Automaty do przyjmowania butelek plastikowych

Na podstawie analizy już działających systemów można powiedzieć, że zarządza nim najczęściej prywatny podmiot (np. zrzeszenie producentów napojów), który obsługuje system kaucyjny. System jest finansowany z opłaty administracyjnej, płaconej przez wprowadzającego produkty w opakowaniach albo też kaucji, która nie była zwrócona. W Finlandii system opiera się na opłacie członkowskiej.

>>> Sprawdź także: E-pit i ulga na dzieci

Wprowadzenie pakietu odpadowego będzie też związane z nowymi obowiązkami dla gospodarstw domowych, które będą musiały bardziej szczegółowo zbierać odpady opakowaniowe.

W Polsce już w 2016 roku zastanawiano się nad lepszym sposobem zbierania butelek plastikowych. Wszystko za sprawą samorządów, które chciały oszczędzić na recyklingu. Firma doradcza Deloitte stwierdziła jednak w swojej analizie, że planowane wysokie koszty jego wprowadzenia nie zrównoważą potencjalnych korzyści dla systemu gospodarki odpadami.

System recyklingu butelek w Polsce

Na razie wiadomo tyle, że zgodnie z prawem unijnym producenci takich produktów jak np. opakowania na żywność, owijki na kanapki, pojemniki na napoje, kubki na napoje, chusteczki nawilżane, lekkie torby na zakupy itd. będą ponosić koszty zbierania tych odpadów, ich transportu, przetworzenia i uprzątnięcia oraz koszty upowszechniania edukacji.

Zdaniem innej firmy konsultingowej PwC, zmiany te narzucają konieczność sporych inwestycji dla firm. Nakaz wycofywania się z plastiku najbardziej dotknie branże dystrybucyjną oraz produkcyjną FMCG. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!