Przedłużenie terminu składania wniosków dla małych gospodarstw

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło, że termin składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji "Rozwój małych gospodarstw" w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 został wydłużony. Rolnicy mają teraz czas do 10 listopada 2023 roku na przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz złożenie wniosków.

Przedłużenie terminu składania wniosków dla małych gospodarstw
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 26 października 2023

Kto może skorzystać z pomocy?

Wsparcie finansowe w ramach programu "Rozwój małych gospodarstw" jest dedykowane dla konkretnej grupy rolników.

Pierwszym i najważniejszym kryterium jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego. Aby zakwalifikować się do programu, gospodarstwo musi mieć wartość ekonomiczną poniżej 25 tys. euro. Oznacza to, że program jest skierowany przede wszystkim do tych rolników, którzy prowadzą mniejszą działalność i potrzebują wsparcia w jej rozwoju.

Jak kupić ziemię rolną po zmianach?Jak kupić ziemię rolną po zmianach? Martyna Kowalska

Kolejnym ważnym kryterium jest lokalizacja gospodarstwa. Aby móc ubiegać się o wsparcie, gospodarstwo musi być zlokalizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 

Ostatnim kryterium jest uzyskiwanie przez rolnika przychodu ze sprzedaży na ustalonym poziomie minimalnym. Choć dokładna wartość tego poziomu nie została konkretnie podana w informacji ministerstwa, jest to ważny wskaźnik, który ma na celu upewnić się, że wsparcie trafia do tych rolników, którzy faktycznie prowadzą aktywną działalność gospodarczą w sektorze rolnym.

Jakie wsparcie oferuje program?

Jednym z głównych atutów programu jest płatność ryczałtowa. Jest to jednorazowa suma pieniędzy, która ma na celu wsparcie rolnika w realizacji konkretnych działań w ramach jego gospodarstwa. Płatność ta jest wypłacana w dwóch ratach, co pozwala na lepsze rozplanowanie inwestycji i bieżących wydatków.

Program kładzie szczególny nacisk na rozwój produkcji ekologicznej w Polsce. Dlatego też gospodarstwa, które prowadzą tego typu produkcję, mogą liczyć na wyższą kwotę wsparcia, wynoszącą 120 tys. zł. Jest to zachęta dla rolników do prowadzenia bardziej zrównoważonej i przyjaznej dla środowiska działalności.

Dla gospodarstw, które nie prowadzą produkcji ekologicznej, przewidziano wsparcie w kwocie 100 tys. zł. Ta suma, choć niższa niż dla gospodarstw ekologicznych, wciąż stanowi znaczące wsparcie, które może przyczynić się do rozwoju i modernizacji działalności.

Kryzys w rolnictwie. Statystyki nie oddają prawdyKryzys w rolnictwie. Statystyki nie oddają prawdy Monika Świetlińska

Intensywność pomocy, czyli procentowy udział wsparcia w kosztach operacji, może sięgnąć nawet 85%. Oznacza to, że rolnik, realizując konkretny projekt czy inwestycję, może pokryć aż 85% jej kosztów z funduszy programu. Jest to ogromne wsparcie, zwłaszcza dla tych gospodarstw, które stoją przed koniecznością przeprowadzenia kosztownych inwestycji.

Wymagania i zobowiązania dla beneficjentów programu

Program oferuje atrakcyjne wsparcie finansowe dla rolników, ale z tym wsparciem wiążą się pewne wymagania i zobowiązania. Aby lepiej zrozumieć, co jest od beneficjentów wymagane, warto dokładnie przyjrzeć się kryteriom i obowiązkom.

Każdy wnioskodawca, aby skorzystać z pomocy, musi przedstawić biznesplan dotyczący rozwoju swojego gospodarstwa. Dokument ten powinien zawierać dokładny opis planowanych działań, inwestycji oraz zmian, które mają przyczynić się do zwiększenia orientacji rynkowej gospodarstwa. Biznesplan musi być spójny, realistyczny i oparty na solidnych podstawach ekonomicznych.

Beneficjent nie tylko musi przedstawić biznesplan, ale także zobowiązany jest do jego realizacji. Oznacza to, że planowane działania, inwestycje i zmiany muszą zostać wprowadzone w życie w określonym czasie.

Jednym z głównych celów programu jest zwiększenie konkurencyjności gospodarstw na rynku. Dlatego od beneficjentów wymagane jest osiągnięcie wzrostu wartości sprzedaży produktów rolnych o co najmniej 30%. Jest to konkretny wskaźnik, który pozwala ocenić, czy wsparcie przynosi oczekiwane efekty.

Czym jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych? Kto ją wydaje?Czym jest decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych? Kto ją wydaje?Jakub Stasak

Osiągnięcie wzrostu wartości sprzedaży to jedno, ale równie ważne jest utrzymanie tego poziomu w dłuższej perspektywie. Beneficjent zobowiązany jest do utrzymania osiągniętego poziomu przychodu przez co najmniej 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. To ważne zobowiązanie, które ma na celu zapewnienie trwałości i stabilności osiągniętych efektów.

Szczegóły dostępne są tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!