UE dąży do uproszczenia sprawozdawczości dla firm

Unia Europejska podejmuje kroki w celu zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorstw związanych z raportowaniem finansowym i zrównoważonym rozwojem. 

UE dąży do uproszczenia sprawozdawczości dla firm
  • Damian Jemioło
  • /
  • 6 listopada 2023

Pakiet redukcji obciążeń

Komisja Europejska (KE) zaprezentowała projekt z zamiarem ograniczenia wymagań sprawozdawczych o 25%. Te zmiany wpłyną na obszar sprawozdawczości finansowej i zrównoważonego rozwoju.

Polska w czołówce UE. Bezrobocie na stałym, niskim poziomiePolska w czołówce UE. Bezrobocie na stałym, niskim poziomie Monika Świetlińska

W ramach tych działań planowane jest podniesienie progów finansowych, które definiują, czy przedsiębiorstwo jest mikro, małe, średnie czy duże. Chodzi o sumę aktywów bilansu i przychodów netto ze sprzedaży. Te progi zostaną zwiększone o 25%. Taka zmiana wynika z inflacji, która przez ostatnią dekadę wyniosła 24,3% w strefie euro oraz 27,2% w 27 państwach członkowskich UE. Jednak liczby progów dotyczących zatrudnienia nie zmieniono.

17 października 2023 r. Komisja Europejska przyjęła dyrektywę delegowaną, która wprowadza rzeczone zmiany. Dyrektywa zostanie ogłoszona w Dzienniku Urzędowym UE po upływie 2-miesięcznego terminu na ewentualny sprzeciw Rady UE i Parlamentu Europejskiego, który przypada na 19 grudnia. Wdrożenie zmian będzie konieczne na poziomie krajowym, poprzez dostosowanie ustawy o rachunkowości.

Termin standardów ESRS

W kontekście sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju KE podjęła także decyzję o przesunięciu terminu wydania standardów ESRS (europejskie standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju) dla różnych sektorów oraz jednostek państw trzecich. 

Owe standardy mają na celu poprawę raportowania informacji dotyczących tzw. ESG (Environmental, Social, and Governance) przez przedsiębiorstwa.

Pierwszy zestaw standardów ESRS, zwany „pełnym”, został przyjęty 31 lipca 2023 r. Będzie on obowiązywał dla wszystkich jednostek objętych zakresem dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), niezależnie od sektora, w którym działają.

Kiedy nowe standardy ESRS?

Pozostałe standardy ESRS, w tym sektorowe ESRS oraz ESRS dla jednostek z państw trzecich, powinny być przyjęte do 30 czerwca 2024 r. Jednak KE przedstawiła projekt decyzji, który proponuje przesunięcie tego terminu na 30 czerwca 2026 r. To ma na celu umożliwienie przedsiębiorstwom skoncentrowanie się na wdrożeniu pierwszego zestawu standardów ESRS oraz ograniczenie początkowych obciążeń związanych z raportowaniem.

Wprowadzenie tych zmian ma na celu ułatwienie przedsiębiorstwom przestrzegania przepisów i ograniczenie obciążeń związanych z raportowaniem finansowym i zrównoważonym rozwojem. Działania te mają potencjał poprawienia jakości raportowania i dostarczenia bardziej rzetelnych informacji zarówno inwestorom, jak i społeczeństwu. 

Czy Prezydent RP ma immunitet?Czy Prezydent RP ma immunitet?Jakub Stasak

Unia Europejska dąży do równowagi między regulacją a ułatwieniem działalności gospodarczej, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju europejskich przedsiębiorstw.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!