Jak kupić ziemię rolną po zmianach?

Koniec sporych ograniczeń w obrocie ziemią rolną. Teraz każdy kto nie jest rolnikiem będzie mógł ją kupić.

Jak kupić ziemię rolną po zmianach?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 10 maja 2019

Zmiany wprowadzone przez rząd to aktualizacja przepisów z kwietnia 2016 roku. Dotychczas osoba, która nie jest rolnikiem mogła kupić 0,3 ha. Po zmianach będzie można nabyć nawet 1 ha.

Kto może kupić ziemię rolną?

Zliberalizowane będą również przepisy dotyczące sprzedaży gruntów, które przynajmniej w 70% powierzchni są stawami rybnymi. Osoba, która nie jest rolnikiem, będzie mogła też zostać samodzielnym właścicielem ziemi rolnej w wyniku m.in. podziału majątku wspólnego po rozwodzie czy podziale spadku.Taki sam zapis będzie dotyczył też sytuacji, kiedy ziemię rolną będzie można nabyć w drodze postępowania egzekucyjnego lub upadłościowego albo kiedy dojdzie do podziału lub połączenia różnych firm.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa

Żeby kupić ziemię nie będzie trzeba prosić o zgodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Inna zmiana zawarta w nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego to zniesienie prawa nabycia nieruchomości rolnych od spółek osobowych posiadających grunty rolne o łącznej powierzchni mniejszej niż 5 ha. Określono sposób postępowania KOWR w przypadku korzystania z prawa pierwokupu czy też prawa nabycia nieruchomości rolnej w sytuacji, gdy nieruchomość rolna obciążona jest hipoteką.

Ustawa nie wprowadza ograniczeń co do liczby kupowanych działek w mieście, natomiast na terenie wiejskim na cele nierolne będzie można kupić tylko jedną działkę. Gdy powierzchnia nabytej ziemi (działek) przekroczy 1 ha, trzeba będzie prowadzić działalność rolniczą. Takiej nieruchomości nie będzie można zbyć przez 5 lat.

Rolnik będzie mógł sprzedać grunt już po 5 latach

Nowe prawo poszerza też listę osób, którym rolnik będzie mógł przekazać grunty rolne. I tak do grona osób bliskich mają zostać zaliczeni również pasierbowie oraz rodzeństwo rodziców. Zgodnie ze zmianami już po 5 latach rolnik będzie mógł sprzedać grunty, które nabył. Kolejnym ułatwieniem ma być przeniesienie decyzji o uzyskaniu zgody na sprzedaż ziemi rolnej w ciągu 5 lat od jej nabycia z sądów do KOWR.

Zdaniem pomysłodawców ma to być szybsze, prostsze i tańsze. Rząd chce też uprościć procedurę poświadczającą osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego. Zamiast konieczności uzyskania takiego zaświadczenia wydanego przez wójta czy burmistrza, po wejściu w życie nowego prawa gospodarz będzie musiał jedynie złożyć oświadczenie w formie pisemnej.

Czytaj też:

Czy można odwołać darowiznę?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!