Od nowego roku w Polsce przybędzie 10 nowych miast

Wraz z nadejściem nowego roku, na mapie Polski pojawią się też nowe miasta. Będzie ich dokładnie 10, a znajdują się m.in. na Podkarpaciu, Mazowszu czy Lubelszczyźnie.  

Od nowego roku w Polsce przybędzie 10 nowych miast
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 29 grudnia 2020

Kiedy nadano prawa miejskie?

Decyzja o nadaniu praw miejskich 10 miastom zapadła już w lipcu, gdy przedstawiono projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w tej sprawie. Już wtedy na propozycję ministerstwa zgodziła się również Rada Ministrów. Jednak dopiero teraz włodarze wspomnianych miejscowości odebrali z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akty nadania praw miejskich. 

Czy wszystkie miasta będą nowe?

O uzyskanie praw miejskich często starają się gminy, które w przeszłości były już miastami. Najczęściej są to miejscowości położone na terenie dawnego zaboru rosyjskiego lub austriackiego, którym prawa miejskie zostały odebrane przez władze carskie np. za udział w powstaniu styczniowym. Utrata praw miejskich mogła być spowodowana również problemami finansowymi. Dlatego też w przypadku gmin, które w przeszłości były już miastami, mówi się raczej o odzyskaniu niż nabyciu praw miejskich.

Miejscowości, które w przeszłości były miastami, zazwyczaj posiadają już warunki, które pozwalają im ubiegać się o odzyskanie praw miejskich. Takim przykładem jest np. Kamieniec Ząbkowicki, który istnieje już od około 1000 lat.

Jakie miejscowości otrzymały prawa miejskie?

Miejscowości, które od nowego roku staną się miastami to:

  • Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), 

  • Goraj (woj.lubelskie),

  • Kamionka (woj. lubelskie), 

  • Sochocin (woj. mazowieckie),

  • Wiskitki (woj. mazowieckie),

  • Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie),

  • Budzyń (woj. wielkopolskie),

  • Koźminek (woj. wielkopolskie),

  • Dubiecko (woj. podkarpackie),

  • Wodzisław (woj. świętokrzyskie).

Jakie możliwości dają prawa miejskie?

Uzyskanie przez gminę statusu miasta może przyczynić się nie tylko do wzrostu jej znaczenia. Jest to również pewnego rodzaju sygnał np. dla potencjalnych inwestorów. Otrzymanie praw miejskich uprawnia również do tego, by np. starać się o fundusze przeznaczone na rozwój obszarów miejskich. 

Czy mieszkańcy poniosą koszty?

Zmianom często towarzyszy niepokój. Zdarza się, że mieszkańcy gmin, które mają zostać miastami, boją się, że będą musieli ponieść koszty związane z nadaniem ich miejscowości praw miejskich. Jak się okazuje mieszkańcy takich miejscowości, nie muszą wymieniać ani dowodów osobistych, ani żadnych innych dokumentów. W wielu przypadkach zmiany nie mają również wpływu na wysokość podatków.

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!