Kim jest mediator?

rnKonflikty dotyczą wielu osób. Gdy dochodzi do sytuacji, w której nieporozumienia mają wpływ na otoczenie warto skorzystać z pomocy specjalisty — mediatora. Może on pomóc osiągnąć trwałe porozumienie, przy jednoczesnym uwzględnieniu ich potrzeb i interesów.

Kim jest mediator?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 9 maja 2024

Kim jest mediator? 

To osoba trzecia, neutralna i bezstronna, której głównym celem jest ułatwienie rozwiązania konfliktu między stronami. Jego rola polega na pomaganiu w porozumieniu się i znalezieniu wspólnego rozwiązania problemu, bez podejmowania stronniczych decyzji ani narzucania swojego punktu widzenia. Mediatorzy mają specjalistyczną wiedzę z zakresu negocjacji, komunikacji i rozwiązywania konfliktów, co pozwala im skutecznie prowadzić mediację.

Mediacje przed rozwodem. Prawo czy konieczność?Mediacje przed rozwodem. Prawo czy konieczność? Dorota Kraskowska

W jej trakcie mediator stara się zrozumieć stanowiska i potrzeby wszystkich stron, pomaga im wyrazić swoje obawy i oczekiwania oraz wspólnie opracować porozumienie, które będzie satysfakcjonujące dla stron. Dzięki neutralności i umiejętnościom komunikacyjnym mediatorzy mogą stworzyć atmosferę otwartości i zaufania, sprzyjającą efektywnemu dialogowi i znalezieniu wspólnego rozwiązania konfliktu.

Czym się zajmuje?

Mediator, jako osoba bezstronna odgrywa ważną rolę w ułatwianiu porozumienia między stronami konfliktu. Jego zadaniem jest nie tylko pomaganie stronom w wyrażeniu swoich stanowisk, ale także w zrozumieniu potrzeb, obaw i celów każdej ze stron. Poprzez aktywne słuchanie i empatyczne podejście mediator wspiera dialog między ludźmi, zachęcając do skupienia się na poszukiwaniu wspólnego rozwiązania. Powinien także skutecznie budować zaufanie i zachęcać strony do otwartej wymiany poglądów i propozycji.

Konflikty w miejscu pracy. Jak można je rozwiązać?Konflikty w miejscu pracy. Jak można je rozwiązać?Małgorzata Łaziuk

Pomocne jest też proponowanie różnorodnych technik komunikacyjnych i negocjacyjnych, które pomogą w pokonaniu impasów i zbliżeniu się do porozumienia. Może to obejmować zadawanie pytań, zachęcanie do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, a także wspieranie strony słabszej lub mniej pewnej siebie. Mediator powinien działać w kierunku stworzenia atmosfery współpracy i wzajemnego szacunku, która umożliwi stronom skuteczne porozumienie się i znalezienie trwałego rozwiązania, zaspokajającego ich potrzeby i oczekiwania.

Czy to dobre rozwiązanie?

Skorzystanie z pomocy mediatora może być korzystnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, szczególnie tam, gdzie konflikt między stronami jest głęboki i trudny do rozwiązania. Może to być na przykład:

  • Rozwód i separacja: Osobom, które podjęły decyzję o rozwodzie umożliwia wypracowanie porozumienia w kwestiach związanych z podziałem majątku, opieką nad dziećmi, alimentami i innymi kwestiami związanymi z procesem rozstania;
  • Konflikty rodzinne: W przypadku sporów rodzinnych, takich jak konflikty między rodzeństwem o dziedziczenie, z teściami lub spory o opiekę nad starszymi członkami rodziny, mediator może pomóc w znalezieniu kompromisu;
  • Konflikty sąsiedzkie: W razie sporów między sąsiadami dotyczących granic działek, hałasu, drzew czy innego rodzaju zakłóceń specjalista może podjąć działania w celu znalezieniu rozwiązania, które zadowoli wszystkich;
  • Spory biznesowe: Mediacja może być skutecznym narzędziem rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy, pomiędzy partnerami biznesowymi czy w sporach z klientami lub kontrahentami;
  • Sporządzenie umów: Mediator może również pomóc w negocjacjach i sporządzeniu umów, takich jak umowy przedmałżeńskie, umowy najmu czy umowy partnerskie.

Wszelkie sytuacje, w których konflikty prowadzą do napięć i utrudniają współpracę lub komunikację między stronami, mogą być potencjalnie odpowiednie do rozpatrzenia w ramach mediacji. Dzięki obecności osoby trzeciej strony mogą efektywniej porozumieć się i wypracować rozwiązania, które będą generować korzyści dla wszystkich zaangażowanych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!