Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?

Zapowiadany wzrost cen energii elektrycznej to dla wielu osób impuls do tego, by zastanowić się, w jaki sposób zminimalizować wysokość przyszłych rachunków. Eksperci przyznają, że zużycie energii można zmniejszyć zmieniając swoje przyzwyczajenia. To prosta droga nie tylko do poprawy sytuacji w domowym budżecie, ale również sposób na własny wkład w działania na rzecz ochrony środowiska.

Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 grudnia 2019

Tryb czuwania generuje koszty

Tryb „standby” w telewizorze czy w sprzęcie audio to wygodne rozwiązanie pozwalające na uruchomienie urządzenia w dowolnie wybranym momencie za pomocą pilota. Tymczasem jak wynika z obliczeń niezależnych instytutów, każde urządzenie pozostawiane w tym trybie może generować nawet kilkadziesiąt złotych dodatkowych kosztów rocznie. Mnożąc to przez kilka urządzeń pozostawianych w tym trybie na noc, cena jaką każdego roku płacimy za taką wygodę może sięgać kilkuset złotych doliczonych do rachunku za energię.

Osoby, które wprowadziły w domu zwyczaj wyłączania takich urządzeń za pomocą przycisku lub wyłączając zasilanie na listwie twierdzą, że w sposób zauważalny ograniczają w ten sposób wysokość rachunków za energię.

Ładowanie telefonu lub laptopa

Jednym ze zgubnych dla naszych portfeli zwyczajów jest nocne ładowanie telefonu, tabletu lub laptopa. Biorąc pod uwagę, że nowoczesne smartfony z funkcją szybkiego ładowania baterii potrafią zakończyć taki cykl w ciągu godziny lub dwóch, pozostawianie ich na całą noc generuje znacznie wyższe koszty. To samo dotyczy ładowarek pozostawionych w gniazdku bez podpiętego sprzętu – również i one pobierają energię, o czym można się przekonać dotykając zasilacza pozostawionego w gniazdu na kilka godzin – będzie on ciepły, co oznacza, że zupełnie niepotrzebnie zamieniliśmy energię elektryczną w ciepło, które rozgrzało obudowę wtyczki.

Rozwiązaniem jest podłączenie sprzętu do ładowania na 2-3 godziny przed snem. Po tym czasie, przed położeniem się do łóżka odpinamy wszystkie niepotrzebne ładowarki i zasilacze. Nieużywany w nocy telefon zbytnio się nie rozładuje, a oszczędności jakie pozostaną w naszej kieszeni będą zauważalne w skali roku.

CZYTAJ TEŻ Problem z terminowym opłaceniem rachunku za prąd – co robić?

Zawsze gaś światło w nieużywanym pomieszczeniu

To oczywistość, ale jak pokazują badania opinii publicznej, nawet połowa z nas zapomina czasem o wyłączeniu światła w łazience, garderobie, piwnicy czy innym pomieszczeniu. Co prawda dzięki energooszczędnym żarówkom koszty takiego zaniedbania nie są tak duże, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Warto jednak wyrabiać w sobie dobre nawyki – nic nie kosztują, a pozwalają na oszczędności.

Innym rozwiązaniem są czasowe wyłączniki prądu stosowane na przykład na klatkach schodowych. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie także w garażach czy w korytarzu. Innym rozwiązaniem są także włączniki z zainstalowanym czujnikiem ruchu, który włączy światło automatycznie w chwili kiedy ktoś wejdzie do danego pomieszczenia.

Zawsze czytaj instrukcję obsługi

W przypadku nowoczesnych urządzeń AGD, producenci zamieszczają wiele cennych wskazówek dotyczących oszczędzania energii. Wiele zmywarek czy pralek posiada tryb ekologiczny pozwalający na oszczędność nie tylko prądu, ale również wody. Czasem tryb pracy takich urządzeń trwający nieco dłużej pozwala paradoksalnie na mniejsze zużycie prądu.

Klasa energetyczna urządzeń a oszczędności

Coraz więcej grup urządzeń sprzedawanych w Unii Europejskiej podlega obowiązkowej klasyfikacji energetycznej. Dzięki etykietom umieszczanym w sklepach możemy poznać klasę energetyczną danego urządzenia i porównać je z innym. Czasem niewiele tańsza lodówka czy pralka posiadająca niższą klasę będzie nas kosztowała znaczenie więcej, jeśli do ceny urządzenia doliczymy jej faktyczne zużycie energii. 

CZYTAJ TEŻ Program "Mój Prąd". Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!