Program Mój Prąd. Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Miliard złotych trafi na rozwój fotowoltaiki prosumenckiej – poinformował na swojej stronie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. To pierwsze, tak duże wsparcie dla osób indywidualnych o zasięgu ogólnopolskim.

Program Mój Prąd. Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 września 2019

Program „Mój Prąd”. Co to jest?

Podróżując po kraju, w wielu miejscach bez trudu znajdziemy dachy domów czy zabudowań gospodarczych, pokrytych panelami fotowoltaicznymi. Wiele osób posiadających tego typu rozwiązania często korzystało z lokalnego wsparcia oferowanego na różnym poziomie. Teraz do dyspozycji inwestorów oddany został program o zasięgu ogólnopolskim. Zgodnie z planem na ten cel trafi miliard złotych.

Program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce — „Mój Prąd” został przygotowany przez ministerstwo energii we współpracy z resortem środowiska. Jego głównym założeniem  jest zwiększenie produkcji energii pochodzącej z mikroźródeł fotowoltaicznych.

Jak wysłać swoje imię i nazwisko na Marsa?Jak wysłać swoje imię i nazwisko na Marsa? Martyna Kowalska

„Mój Prąd” — na jakie wsparcie można liczyć?

Z informacji opublikowanych przez ministerstwo energii, dofinansowanie obejmuje maksymalnie do 50 proc. kosztów takiej instalacji i nie może przekroczyć kwoty 5 tys. złotych. W ten sposób można wyposażyć swój dom o instalacje od 2 do 10 kW mocy zainstalowanej. Z programu mogą skorzystać gospodarstwa domowe.

To oznacza, że o dofinansowanie w ramach  programu „Mój Prąd” mogą ubiegać się osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby i  które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

- Mój Prąd to kolejny program, dzięki któremu dajemy Polakom możliwość poprawy efektywności energetycznej gospodarstw domowych, co przełoży się nie tylko na oszczędności finansowe, ale i na korzyści dla środowiska – powiedział szef resortu środowiska Henryk Kowalczyk.

„Mój Prąd” – gdzie dostępne są wnioski?

Wnioski dla osób chcących skorzystać z tego programu są dostępne na stronach internetowych ministerstwa energii, ministerstwa środowiska a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegółowe informacje o  programie udzielają doradcy z Wydziału Projektu Doradztwa Energetycznego NFOŚiGW www.doradztwo-energetyczne.gov.pl. Szczegóły naboru można znaleźć także na stronie internetowej http://nfosigw.gov.pl/moj-prad/.

Do kiedy można składać wnioski w programie „Mój Prąd”?

Z oficjalnej informacji NFOŚiGW wynika, że nabór wniosków odbywać się będzie w trybie konkursowym, począwszy od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku lub do wyczerpania alokacji środków. Nie warto zatem zwlekać na ostatnią chwilę, bowiem tego typu rozwiązania cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem.

Czy można legalnie produkować własny prąd?Czy można legalnie produkować własny prąd? Michał Górecki

Warto pamiętać, że jeżeli wnioskodawca otrzymał już dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”.

Wnioski o dofinansowanie powinny być składane w formie papierowej. Regulamin dopuszcza przesłanie ich pocztą, kurierem a także można osobiście doręczyć je w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instytucje prowadzące nabór zwracają uwagę, że kwalifikacja kosztów liczy się w tym przypadku od 23 lipca br. Za datę poniesienia wydatku, uważa się datę opłacenia faktury.

Fotowoltaika w Polsce.

Około 2/3 energii pochodzącej w Polsce z fotowoltaiki generują mikroinstalacje. Szacuje się, że tylko w pierwszym kwartale br. powstało ponad 11 tys. mikrointalacji o łącznej mocy 72 MW. Całkowity wolumen tego typu urządzeń w Polsce przekroczył 65 tys. a ich moc wyniosła ok 415 MW.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!