Jak zameldować się przez internet?

180 tysięcy osób skorzystało w ubiegłym roku z internetowej usługi e-meldunek. Dzięki niej można zameldować się lub wymeldować bez konieczności wizyty w urzędzie. Tą samą drogą można otrzymać stosowne zaświadczenie o zameldowaniu. To cenna usługa, szczególnie w czasie pandemii.

Jak zameldować się przez internet?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 marca 2021

Obowiązek meldunkowy nadal istnieje

Wbrew zapowiedziom polityków, które przez wiele lat przewijały się w publicznych dyskusjach, oraz w materiałach prasowych, każda osoba mieszkająca w naszym kraju nadal jest objęta obowiązkiem meldunkowym. Dotyczy on nie tylko osób posiadających obywatelstwo polskie, ale także cudzoziemców przebywających na terytorium RP.

Jakie dokumenty potrzebne do zameldowania

Zameldować się lub wymeldować z konkretnego miejsca można standardowo, podczas wizyty w urzędzie. Dużo łatwiej jest jednak zrobić to w trybie online. Konieczny będzie jednak do tego profil zaufany, oraz odpowiedni dokument, który jest podstawą zameldowania pod danym adresem.

W przypadku właścicieli nieruchomości wystarczy np. odpis lub wyciąg z działów I i II księgi wieczystej. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie, konieczne będzie oświadczenie właściciela, który potwierdzi nasz pobyt w danym lokalu. W takim przypadku potrzebny będzie także dokument, który potwierdzi tytuł prawny do mieszkania jego właściciela, czyli najczęściej osoby, od której wynajmujemy dane mieszkanie.

Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?Urząd pracuje w trybie wewnętrznym. Co to oznacza?Anna Malinowska

Jak zameldować się online?

Po pierwsze, trzeba wejść na stronę www.gov.pl. Wśród dostępnych usług elektronicznych należy znaleźć opcję: „Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące”. Dla ułatwienia wstawiamy tutaj link. W następnym kroku należy kliknąć w „Zamelduj się” i zgodnie z instrukcją zalogować profilem zaufanym.

W dalszej kolejności wybieramy rodzaj pobytu. Możemy także zaznaczyć, kogo chcemy zameldować. W dalszej kolejności załączamy potrzebne dokumenty. Na koniec zostaje nam wypełnienie pól, w które wpisujemy dane osobowe oraz adres zamieszkania.

Na koniec warto dokładnie sprawdzić wpisane dane i podpisać wniosek profilem zaufanym. Fakt złożenia wniosku zostanie potwierdzony wiadomością przesłaną na skrzynkę Mój GOV.

Pobyt stały a pobyt czasowy

W przypadku meldunku na pobyt stały, można jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego. I na odwrót. Meldując się na pobyt czasowy, możemy wymeldować się z pobytu stałego.

Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet?Jak zarejestrować się na test na COVID przez internet? Martyna Kowalska

Jak sprawdzić, czy urzędnik już nas zameldował?

Jeśli nie popełniliśmy żadnego błędu w tej procedurze, urzędnik powinien niezwłocznie zameldować nas pod nowym adresem. Aby sprawdzić, czy już się to stało, można sprawdzić ten fakt przez usługę „Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL” — radzi sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM, Marek Zagórski. Również w tym przypadku, będziemy musieli użyć profilu zaufanego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!