Akcja Weź paragon

Ministerstwo Finansów prowadzi kampanię edukacyjną Weź paragon. Zachęca do wspierania uczciwej konkurencji i przypomina, że dzięki paragonowi konsument ma możliwość zgłoszenia reklamacji oraz sprawdzenie, czy transakcja została prawidłowo rozliczona. Dlaczego jeszcze konsument powinien brać paragony, a sklep je wystawiać?

Akcja Weź paragon
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 28 lipca 2023

Dlaczego paragon jest tak istotny? 

Warto pamiętać, że Paragon to dowód bezpieczeństwa klienta oraz świadectwo uczciwości przedsiębiorcy, który szanuje zasady uczciwej konkurencji. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadza regularne kontrole i działa przeciwko tzw. szarej strefie, jednak w przypadku oszustw paragonowych kluczową rolę odgrywa postawa kupujących, czyli nas wszystkich.

Warto upewnić się, czy każdy sprzedawca musi wystawić paragon oraz zrozumieć, czym charakteryzują się prawidłowo wystawione paragony i gdzie zgłaszać przypadki nieprawidłowości. 

Ministerstwo Finansów rusza z aplikacją „e-Paragony”Ministerstwo Finansów rusza z aplikacją „e-Paragony”Anna Malinowska

Paragon odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całej gospodarki. Nieuczciwi przedsiębiorcy, dążąc do uniknięcia opodatkowania, unikają wydawania paragonów lub wystawiają nieprawidłowe (np. tzw. paragony kelnerskie). Często zbierają także paragony pozostawione przez klientów, aby je później anulować. Istnieją również przypadki, w których porzucone paragony służą jako "podkładki" do wystawiania fałszywych faktur, co umożliwia wyłudzanie podatku VAT.

Wydanie paragonu w sklepie, restauracji czy na stacji paliw ma nie tylko duże znaczenie dla kupującego, ale również dla społeczeństwa jako całości. Paragon stanowi potwierdzenie, że podatek został przekazany do budżetu państwa, a nie znalazł się w kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy.

Na czym polegają oszustwa paragonowe? 

Jeśli nieuczciwy przedsiębiorca ukryje dokonaną transakcję i nie wystawi paragonu, może ukryć kwotę podatku VAT, co skutkuje utratą tych środków dla budżetu państwa. Dodatkowo, uniknie zapłaty podatku dochodowego, co jeszcze bardziej obciąży budżet.

Takie postępowanie jest nieuczciwe zarówno wobec klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi, jak i wobec społeczeństwa jako całości. Budżet państwa to przecież pieniądze każdego z nas.

E-paragon. Sklep wyśle Ci go SMS-emE-paragon. Sklep wyśle Ci go SMS-emAnna Malinowska

Nieuczciwy przedsiębiorca będzie również bardziej konkurencyjny od tych, którzy rzetelnie płacą podatki. Wpłacając pieniądze za pomocą paragonu, wspieramy uczciwą konkurencję na rynku.

Z tego powodu ważne jest, aby nikt nie unikał płacenia podatków.

Postawa każdego z nas ma ogromne znaczenie w zwalczaniu takiego procederu. Warto zawsze upominać się o paragon i sprawdzić, czy jest on prawidłowo wystawiony.

W przypadku braku paragonu, który powinien zostać wystawiony, możemy zgłosić:

  • w odpowiednim urzędzie skarbowym,
  • dzwoniąc na całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
  • przesyłając informację na e-mail: [email protected],
  • korzystając z bezpłatnej i anonimowej aplikacji e-Paragony — więcej informacji na stronie podatki.gov.pl.

Jacy przedsiębiorcy mają obowiązek wystawić paragon? 

Przeważająca większość podmiotów sprzedających towary i usługi osobom fizycznym ma obowiązek wystawiania paragonu. Istnieje jednak lista podmiotów, które nie muszą rejestrować sprzedaży na kasie fiskalnej i wydawać paragonów, a wśród nich znajdują się:

  • Rolnicy ryczałtowi, jeśli sprzedają produkty pochodzące z własnej działalności rolniczej, przy czym podatek płacą w wysokości zależnej od posiadanej ziemi uprawnej.
  • Właściciele sklepów internetowych, którzy otrzymują zapłatę wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione towary przez pocztę lub firmy kurierskie.
  • Sprzedawcy produktów i usług, jeśli ich roczna sprzedaż osobom fizycznym nie przekracza 20 tys. zł. (Należy zaznaczyć, że zwolnienie to nie obejmuje wielu branż. Paragony fiskalne muszą zawsze wystawiać sprzedawcy np. papierosów, komputerów, perfum, gazu płynnego oraz usługodawcy takie jak taksówkarze, fryzjerzy, kosmetyczki czy restauracje).

Zgubiony paragon. Czy w takiej sytuacji mogę złożyć reklamacje?Zgubiony paragon. Czy w takiej sytuacji mogę złożyć reklamacje?Mikołaj Frączak

Podmioty z powyższych kategorii są zwolnione z obowiązku wystawiania paragonów tylko w wyżej wymienionych okolicznościach. W pozostałych przypadkach większość sprzedawców i usługodawców jest zobowiązana do wystawiania paragonów fiskalnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!