Zwierzę wbiegło pod samochód. Co należy zrobić?

Być odpowiedzialnym kierowcą — ważna sprawa! Warto wiedzieć co robić w przypadku zderzenia ze zwierzęciem (domowym lub leśnym). Kto odpowiada za szkody przez nie wyrządzone?

Zwierzę wbiegło pod samochód. Co należy zrobić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 22 stycznia 2024

Zwierzęta leśne — co robić w przypadku kolizji?

W Polsce odpowiedzialność za szkody w swoim pojeździe ponosi zazwyczaj kierowca. Jeśli jednak udowodni, że powstała ona z winy kogoś innego, nawet osoby pokrzywdzonej istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania.

To posiadacz pojazdu powinien ponieść koszty we własnym zakresie lub skorzystać z ubezpieczenia OC, lub AC komunikacyjnego, które obejmuje szkody wyrządzone przez pojazd na osobie trzeciej lub mieniu trzeciej.

Bardzo ważną czynnością jest ustalenie zarządcy drogi oraz tego, czy pojawił się odpowiedni znak (a-18b) zwracający uwagę na możliwość występowania zwierząt. To kierujący ma obowiązek udowodnić, że nie zostały dopełnione obowiązki.

Czym się różni wypadek drogowy od kolizjiCzym się różni wypadek drogowy od kolizji Michał Górecki

Odpowiedzialnym podejściem jest również niepodchodzenie do zwierzęcia, które może zrobić krzywdę. Trzeba też podjąć kontakt z ubezpieczycielem dla prawidłowego rozliczenia szkody.

Musimy również wspomnieć o tym, że w przypadku nie można oddalać się z miejsca kolizji nie udzielając pomocy zwierzęciu. Jeśli jest ono ranne — należy poinformować weterynarza. Jeśli podjęta zostanie decyzja o oddaleniu się z miejsca można ponieść konsekwencje prawne: zostać ukaranym grzywną, czy nałożeniem nakazu wykonania przelewu na organizację udzielającą pomocy zwierzętom.

Zwierzęta domowe — duża odpowiedzialność

W Polsce, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, właściciel zwierzęcia ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez swoje zwierzę.

W przypadku kolizji lub innym zwierzęciem, które ma właściciela odpowiedzialność spada na niego, nawet jeśli dopełnił obowiązków, a wydarzenie nastąpiło w wyniku jego ucieczki. Szkodę należy naprawić: na przykład przekazując środki finansowe.

Kolizja ze zwierzęciem — jak postąpić?

W przypadku kolizji ze zwierzęciem należy działać z rozwagą i zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Po zabezpieczeniu miejsca warto sprawdzić, czy wszyscy uczestnicy zdarzenia są bezpieczni, a następnie wezwać służby ratunkowe, jeśli zajdzie taka potrzeba. Warto ocenić stan zwierzęcia i zawiadomić służby weterynaryjne, jeśli jest to możliwe.

UFG. Ile trzeba zapłacić w 2024 roku za brak ubezpieczenia samochodu?UFG. Ile trzeba zapłacić w 2024 roku za brak ubezpieczenia samochodu?Małgorzata Łaziuk

Skontaktowanie się z policją może być konieczne w celu sporządzenia sprawozdania, zwłaszcza gdy doszło do poważnych obrażeń lub strat materialnych. Dokumentowanie zdarzenia poprzez wykonanie fotografii uszkodzeń pojazdu i miejsca kolizji może być pomocne przy zgłaszaniu szkody ubezpieczycielowi.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi, dostarczając niezbędne informacje i dokumentację. Konieczne i niezbędne jest również zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom drogi, a także, dokumentacja zdarzenia (poprzez zrobienie zdjęć i sporządzenie notatki).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!