Związek partnerski. Co to?

Relacje międzyludzkie to bardzo ciekawe zagadnienie. Dziś słów kilka o związkach partnerskich osób tej samej i przeciwnej płci — ten temat nadal wywołuje duże emocje. Często zadawane jest pytanie: czy nastąpią zmiany. Znamy odpowiedź!

Związek partnerski. Co to?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 18 stycznia 2024

Związek partnerski — definicja prawna

W Polsce obecnie nie istnieje formalne uregulowanie instytucji związku partnerskiego. Nie uznaje go za odrębną instytucję prawną, co za tym idzie — nie jest równi z małżeństwem.

Obecnie jedyną formą prawnie uregulowaną związku dwóch osób jest małżeństwo, czyli związek kobiety i mężczyzny.

W Polsce od lat toczą się debaty na temat wprowadzenia związku partnerskiego dla par jednopłciowych i różnopłciowych, jednak dotychczas nie doszło do takiej zmiany.

To nie tylko kwestia formalna, ale także społeczna, odzwierciedlająca zmieniające się spojrzenie społeczeństwa na różnorodność relacji międzyludzkich. Otwarcie jest wyrazem postępu i akceptacji dla miłości, także osób tej samej płci. Warto budować otwarte i tolerancyjne społeczeństwo, w którym każdy ma prawo do własnej drogi do szczęścia. Akceptacja związków partnerskich wpisuje się w dążenia do równości i poszanowania różnic.

Czy osoby będące w takim związku mają te same prawa co małżeństwa?

Związek partnerski w Polsce nie posiada prawnego uregulowania, co prowadzi do istotnych ograniczeń w porównaniu z małżeństwem. Parom partnerskim brakuje wielu prawnie zabezpieczonych uprawnień, co może wpływać na różne aspekty ich życia codziennego.

Ważnym obszarem jest dziedziczenie i kwestie majątkowe. W związku partnerskim nie istnieje automatyczne prawo do dziedziczenia majątku partnera po jego śmierci. Brak tej ochrony stanowi znaczącą różnicę w kwestiach spadkowych: za życia trzeba podjąć odpowiednie decyzje oraz działania gwarantujące zachowanie wspólnie uzyskanego majątku. W takich sprawach najlepiej doradzi specjalista: notariusz lub prawnik.

Na dobre i na złe, ale nie na wspólne kontoNa dobre i na złe, ale nie na wspólne konto Monika Świetlińska

Kolejną istotną sferą jest podatki. Pary partnerskie nie korzystają z tych samych ulg podatkowych, co małżeństwa. Ograniczone możliwości skorzystania z nich może mieć wpływ na sytuację finansową partnerów.

W kwestii uprawnień rodzicielskich — mężczyzna niebędący w małżeństwie nie ma automatycznego prawa do współdecydowania o sprawach związanych z wychowaniem dzieci. Można to rozwiązać poprzez ustalenie ojcostwa — potrzebna jest wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. W małżeństwie władza rodzicielska jest udzielana automatycznie obojgu małżonkom.

Osoby będące w związku partnerskim nie mają prawa do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego partnera, a także nie mogą być im przekazane informacje dotyczące jego stanu zdrowia i dokumenty związane z historią leczenia. Należy upoważnić partnera do takich czynności wypełniając stosowne druki i pełnomocnictwa.

Brak uregulowania prawno-formalnego związków partnerskich w Polsce sprawia, że wiele kluczowych aspektów życia codziennego pozostaje nieuregulowanych i nieobjętych ochroną prawną, co jest zdecydowaną różnicą w porównaniu z małżeństwem.

Czy planowane są zmiany?

Od niedawna w mediach pojawiają się informacje o mających nastąpić zmianach związanych z usankcjonowaniem prawnym związków partnerskich. Ma to związek nie tylko z obietnicami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej i jej działaniami, ale także z tym, że w grudniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w naszym kraju nie istnieje poszanowanie dla prywatnego życia z powodu braku akceptacji związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych. Skarga była rozpatrywana, ponieważ kilka polskich par zgłosiło brak możliwości zawarcia małżeństwa, a co za tym idzie — brak udogodnień spadkowych, podatkowych i innych.

Przemoc wobec osób LGBT+ — jakie mogą być jej przejawy?Przemoc wobec osób LGBT+ — jakie mogą być jej przejawy?Małgorzata Łaziuk

Premier Donald Tusk zapowiada, że prace nad zmianami rozpoczną się w niedługim czasie: mowa jest nie o miesiącach, ale tygodniach. Wiele osób oczekuje na nie z niecierpliwością. Do tej pory nie są one prawnie akceptowane jedynie w pięciu europejskich krajach: w Polsce, Bułgarii, Rumunii, na Litwie i Słowacji. Nie są znane jeszcze szczegóły.

Mają one dotyczyć zarówno par jednopłciowych, jak i przeciwnych płci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!