Zmiana w receptach na leki psychotropowe i środki odurzające

Początkiem sierpnia weszły w życie przepisy, które w trosce o bezpieczeństwo pacjenta, ograniczają zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. Pacjent powinien sprawdzić na jakich zasadach możesz je uzyskać, a lekarz – na jakich zasadach może je przepisać.

Zmiana w receptach  na leki psychotropowe i środki odurzające
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 14 sierpnia 2023

Bez badania stacjonarnego nie ma recepty

Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające, od 2 sierpnia musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Mowa tu o badaniu stacjonarnym, ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków.

Profilaktyka 40+. Rusza nowa odsłona programu – będzie loteria!Profilaktyka 40+. Rusza nowa odsłona programu – będzie loteria! Martyna Kowalska

Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły  3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana  w dokumentacji medycznej pacjenta.

Co lekarz musi sprawdzić przed wystawieniem recepty?

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki  psychotropowe  lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków:

  • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo
  • systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem — jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.  

 Fakt takiej weryfikacji lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach. Kontrolę sporządzania dokumentacji medycznej po konsultacji z pacjentem przy wypisywaniu środków odurzających i leków psychotropowych będzie prowadził na bieżąco Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najważniejsze. Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego, stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem. Mamy już niestety przypadki poważnych powikłań a nawet zgonu, po zażyciu leków przepisanych w internecie bez wskazań – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Kogo nowe przepisy nie obowiązują?

Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe  nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Bezpłatne badania profilaktyczne. Ruszają Mobilne Strefy ZdrowiaBezpłatne badania profilaktyczne. Ruszają Mobilne Strefy ZdrowiaMartyna Kowalska

Nowe zasady przepisywania recept  wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r.  rozporządzenia  zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368).

Nie pamiętasz loginu lub hasła do swojego Internetowego Konta Pacjenta — zajrzyj na pacjent.gov.pl lub e-zdrowie.gov.pl, albo zadzwoń 19 239

Czym są leki psychotropowe?

Lekami psychotropowymi nazywa się preparaty ze zdolnością do przekraczania tzw. bariery krew-mózg i wpływania na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Ze względu na dużą liczbę takich środków, leki psychotropowe można stosować w wielu stanach chorobowych. Warto też wiedzieć, że stosowanie psychotropów, wbrew pozorom, nie obejmuje wyłącznie leczenia chorób i zaburzeń psychicznych.

Rodzaje leków psychotropowych i ich stosowanie

Istnieje co najmniej kilka różnych systemów klasyfikacji leków psychotropowych, jednym z częściej stosowanych jest następujący podział na leki:

  • przeciwdepresyjne (tymoleptyczne),
  • przeciwpsychotyczne (neuroleptyczne),
  • normotymiczne,
  • przeciwlękowe (anksjolityczne),
  • nasenne,
  • prokognitywne (nootropowe).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!