Usługi bankowe online. Na co uważać?

W bankowości online, gdzie wygoda spotyka się z ryzykiem ochrona przed oszustwami i utratą pieniędzy staje się niezwykle istotna. Konieczne jest wdrożenie odpowiednich środków ostrożności. Właściciele e-kont powinni posiadać odpowiednią wiedzę na temat praktyk bezpieczeństwa.

Usługi bankowe online. Na co uważać?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 17 stycznia 2024

Bankowość online — na co uważać?

Bankowość online zapewnia wygodny dostęp do wielu usług finansowych, ale istnieją pewne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko straty pieniędzy, a także zabezpieczyć je.

Osoby korzystające z takiego rozwiązania powinny uważać, by nie udostępniać danych osobowych, wrażliwych informacji, takich jak hasła czy dane osobowe na niezaufanych stronach internetowych, w odpowiedzi na e-maile, czy osobom trzecim. Banki nie proszą o nie drogą mailową czy poprzez strony internetowe. Logowanie do serwisu powinno odbywać się z prywatnego sprzętu, a nie publicznych komputerów czy sieci. Korzystanie z bankowości online na komputerach publicznych lub niezaufanych urządzeniach może zwiększyć ryzyko dostępu do konta przez nieuprawnione osoby.

Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy z kont. W jaki sposób robią to oszuści?Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy z kont. W jaki sposób robią to oszuści? Małgorzata Łaziuk

Regularne sprawdzanie konta bankowego pozwala zauważyć ewentualne nieprawidłowości czy podejrzane transakcje. Im szybciej zostaną one zauważone, tym łatwiej będzie je rozwiązać.

Przestrzeganie tych zasad pomoże w utrzymaniu bezpiecznej bankowości online, co jest kluczowe dla ochrony finansów.

Jakie środki bezpieczeństwa wdrożyć?

Bezpieczne korzystanie z bankowości online to priorytet w dobie cyfryzacji i rosnącej liczby usług finansowych dostępnych w sieci. Aby zminimalizować ryzyko oszustw i zagwarantować ochronę swoich finansów, istnieje kilka ważnych zasad, których warto przestrzegać.

W pierwszej kolejności należy zadbać o bezpieczne hasło do konta bankowego. Trzeba wybierać silne kombinacje, unikać prostych fraz, a stosować różne hasła dla kont online. Aktywacja autoryzacji dwuskładnikowej to kolejny skuteczny krok w kierunku zwiększenia ochrony finansów. Dzięki dodatkowemu potwierdzeniu tożsamości, nawet gdyby hasło zostało złamane intruz nadal nie uzyska dostępu do konta. Prywatne urządzenie z aktualnym oprogramowaniem antywirusowym to najlepsze narzędzie w walce z potencjalnymi zagrożeniami.

Dziwne nazwy przelewów: czy warto je nadawać?Dziwne nazwy przelewów: czy warto je nadawać?Małgorzata Łaziuk

Dziś coraz częściej pojawiają się próby phishingu. Nie należy klikać w podejrzane linki czy załączniki, a w przypadku otrzymania podejrzanego e-maila lub sms-a związanego z dostarczeniem paczki, czy z brakiem opłacenia rachunku lepiej skontaktować się bezpośrednio z bankiem (bezpieczniejsze jest samodzielne wykonanie telefonu, w momencie gdy równie popularne jest oszustwo "na konsultanta"). Nie powinno zdawać się zdalnego dostępu do pulpitu komputera.

Dodatkowym wsparciem w utrzymaniu bezpieczeństwa online jest rozmowa z bliskimi. W razie wątpliwości lub niepokojących sytuacji warto podzielić się nimi z rodziną czy przyjaciółmi. Edukacja dzieci i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa online to dziś konieczność. Zdobywanie wiedzy na temat nowych zagrożeń i metod ochrony stanowi solidną bazę dla skutecznego działania.

Dbanie o bezpieczeństwo online to nie tylko obowiązek, ale także inwestycja w spokojne i pewne korzystanie z usług finansowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!