Sprzedaż detaliczna znacząco spadła. To przez inflację?

Według danych GUS sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła względem poprzedniego roku. Jednak w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła.

Sprzedaż detaliczna znacząco spadła. To przez inflację?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 lipca 2023

Przez inflację spada sprzedaż?

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 4,7% w czerwcu w porównaniu do ubiegłego roku. Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,9%. 

Jak chronić oszczędności przed inflacją?Jak chronić oszczędności przed inflacją? Joanna Gościńska

To już 5 ujemny wynik, ale należy wskazać, że spadek nie był tak głęboki, jak w marcu czy kwietniu. Te miesiące były najgorsze od maja 2020 r. Całkowity spadek sprzedaży detalicznej w pierwszym półroczu 2023 roku wyniósł 5,7% w porównaniu do roku poprzedniego.

Mimo to odczyt sprzedaży detalicznej jest lepszy, niż oczekiwano, ponieważ konsensus rynkowy wskazywał na spadek o 4,9%. 

Najgorzej ma się prasa

Największy spadek sprzedaży dotyczył kategorii „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (16,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem). Duże zmniejszenie sprzedaży zanotowano także w grupach: „meble, rtv, agd” (14,4%) oraz „paliwa stałe, ciekłe, gazowe” (8,3%). Sklepy zajmujące się sprzedażą żywności, napojów i wyrobów tytoniowych odnotowały spadek sprzedaży detalicznej o 3,8%.

Tendencja spadkowa w sprzedaży detalicznej wydaje się więc wyhamowywać, co może być pozytywnym sygnałem dla gospodarki.

Winna tylko inflacja?

Spadek sprzedaży detalicznej w Polsce wynika z kilku czynników. Jest to niewątpliwie spowodowane wysoką inflacją, która przekroczyła wzrost wynagrodzeń, co zmusiło konsumentów do ograniczenia zakupów. 

Ponadto porównujemy się do okresu wysokiej sprzedaży sprzed roku, który był związany z dużą liczbą Ukraińców uciekających przed wojną, a także ze względu na wysoką sprzedaż np. podzespołów czy komputerów ze względu na pandemię. Teraz część Ukraińców opuściła Polskę, więc to wpłynęło na zmniejszenie zakupów.

Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Dlaczego w Polsce nie powinno być zerowych stóp procentowych?Mateusz Banaszak

Co więcej – globalny trend zmiany struktury wydatków konsumpcyjnych wpłynął na ten spadek. Konsumenci po okresie lockdownów zaczęli wydawać więcej na usługi, a mniej na dobra materialne, które były masowo kupowane w latach 2020–2021, takie jak meble czy wspomniane wcześniej podzespoły i komputery osobiste. Mimo to inflacja jeszcze długo będzie utrzymywać się na wysokim poziomie i wpłynie to negatywnie na sprzedaż.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!