Sąsiad zakłóca sygnał internetu? Jak poprawić zasięg WiFi w mieszkaniu?

Coraz więcej urządzeń w naszym domu wymaga łączności bezprzewodowej. Oprócz telefonu i komputera może być to tablet, telewizor, a czasami nawet… lodówka! Co zrobić, jeśli mimo wykupionego szybkiego łącza mamy problem z pokryciem mieszkania sygnałem odpowiedniej jakości? Czy można poprawić zasięg WiFi w mieszkaniu? O to kilka sprawdzonych sposobów.

Sąsiad zakłóca sygnał internetu? Jak poprawić zasięg WiFi w mieszkaniu?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 października 2019

Lokalizacja routera ma znaczenie

Jeżeli w naszym mieszkaniu mamy słaby zasięg WiFi, często winni jesteśmy sobie sami. Wykupując usługę u operatora, zazwyczaj nie chcemy robić rewolucji w domu i przeprowadzać kabel przez całe mieszkanie. Zwykle wybieramy najbliższy możliwy punkt, wychodząc z założenia, że to wystarczy. To błąd. Router z nadajnikiem bezprzewodowego sygnału powinien znajdować się w maksymalnie centralnym miejscu naszego mieszkania.

Problemy pojawiają się często, gdy nasze mieszkanie ma nieregularny kształt, na przykład litery „L” lub „C”. Wówczas możemy być przekonani, że umieszczenie routera w skrajnym pomieszczeniu będzie decyzją, której wkrótce pożałujemy. Wśród błędów wymienianych przez operatorów jest także… schowanie routera w szafie! Często urządzenie tak bardzo nam przeszkadza i nie pasuje do wystroju czterech kątów, że postanawiamy je gdzieś ukryć. Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele przeróżnych urządzeń, które możemy dobrać pod kątem designu, koloru, wielkości, aby nie raziły oczu nawet największych estetów.

CZYTAJ TEŻ W którym województwie jest najszybszy internet? Sprawdził to UKE

Po pierwsze, planowanie!

Skoro WiFi jest współcześnie niemal tak samo ważne jak dostęp do bieżącej wody, prądu czy instalacji gazowej, warto poświęcić chwilę i dobrze wszystko zaplanować. O lokalizacji routera warto pomyśleć już na etapie urządzania nowego mieszkania lub w trakcie generalnego remontu nawet na długo przed podpisaniem umowy z operatorem. Można wykonać prosty test. W telefonie komórkowym ustawiamy funkcję routera WiFi. Urządzenie kładziemy w miejscu, gdzie w przyszłości planujemy umieszczenie routera. Za pomocą drugiego urządzenia np. innego telefonu lub tabletu sprawdzamy miejsca, gdzie sygnał występuje, a gdzie nie. Pamiętajmy, że nadajniki WiFi mają nieco mocniejszy sygnał. W ten sposób jesteśmy jednak w stanie sprawdzić, w których pomieszczeniach (lub kątach) może istnieć problem z zapewnieniem odpowiedniej jakości sygnału. Warto sprawdzić kluczowe miejsca, gdzie planujemy ustawienie biurka, telewizora i innych strategicznych dla nas miejsc.

Wcześniejsze planowanie pozwoli nam tak poprowadzić kabel do routera, aby pozostawał niewidoczny, np. za listwą przypodłogową lub w ścianie. Warto także wziąć pod uwagę, że w miejscu w którym będzie znajdowało się źródło sygnału WiFi, powinno znajdować się gniazdko 230V.

CZYTAJ TEŻ Jak sprzedawać przez internet?

Wzmacniacze sygnału

Jeśli urządzenie WiFi mamy już zainstalowane, a nie chcemy robić w domu rewolucji, polegającej na zmianie ułożenia przewodów czy wiercenia dziur w ścianach, warto zainwestować we wzmacniacze sygnału. Są one dostępne w wielu elektromarketach, a ich instalacja nie wymaga jakiejś skomplikowanej wiedzy technicznej. Ich lokalizację także trzeba dobrze przemyśleć. Warto także przyjrzeć się im na przykład pod kątem kolorystyki lub designu, aby nie wpływały negatywnie na przestrzeń.

O wzmacniacze sygnału powinniśmy także zapytać naszego operatora. Niezależnie od tego, czy jest to duża firma telekomunikacyjna czy lokalny dostawca. W swojej ofercie mają zazwyczaj różne rozwiązania, które sprawdzają się w wielokondygnacyjnych domach i obszernych biurach.

Czy można kupić alkohol przez internet?Czy można kupić alkohol przez internet? Dorota Kraskowska

Czy sąsiad może zakłócać moje WiFi?

Może, choć pewnie nie robi tego złośliwie. Może się zdarzyć, że nasz router oraz urządzenie używane przez sąsiada za ścianą „nadają na tych samych falach”, a profesjonalnie rzecz określając – używają tego samego kanału radiowego. Można to sprawdzić za pomocą wielu aplikacji typu „WiFi Monitor” dostępnych w sklepach z aplikacjami do telefonów komórkowych (większość to darmowe rozwiązania). W ten sposób w prosty sposób sprawdzimy dostępność wolnych kanałów. W takim wypadku można poprosić operatora o zmianę tego parametru nadawania lub spróbować zrobić to samemu. Tego typu ingerencja w ustawienia naszego routera, zazwyczaj bardzo poprawia pracę sieci bezprzewodowej, szczególnie wtedy, kiedy znajdziemy wolny, nieużywany przez nikogo kanał  komunikacji WiFi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!