Sąd zdecydował - kopalnia Turów będzie dalej działać

Eksploatacja złóż węgla brunatnego w kopalni Turów niezagrożona do 2044 roku. To rezultat niedawnego zawieszenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postępowania w sprawie decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Sąd zdecydował - kopalnia Turów będzie dalej działać
  • Jakub Stasak
  • /
  • 11 września 2023

Postępowanie zawieszone

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postępowanie w sprawie wydobycia węgla w kopalni Turów zostało zawieszone.

Rozstrzygnięcie powyższe zapadło z uwagi na brak ostateczności decyzji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 8 sierpnia 2023 roku, umarzającej, w wyniku wycofania wniosku przez PGE, postępowanie w sprawie zmiany decyzji GDOŚ.

Odwieszenie postępowania możliwe będzie dopiero wówczas, gdy wspomniana decyzja zyska cechy ostateczności, co z kolei stanie się, jeśli w terminie nie wpłynie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy albo skarga na decyzję z 8 sierpnia 2023 roku.

Kto sprzedaje Polakom węgiel?Kto sprzedaje Polakom węgiel?Monika Świetlińska

Opisywany stan rzeczy następująco skomentowała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa:

„Walka o Turów trwa. Rozstrzygniecie oznacza, że obowiązuje decyzja środowiskowa i koncesyjna do 2044 roku. Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości”.

Decyzja koncesyjna cały czas obowiązuje

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej będzie nieprawomocny, jego postanowienia nie zwiążą więc ostatecznie żadnej ze stron.

Wyrok ten podlegał będzie ewentualnemu zaskarżeniu do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Do momentu wydania przez sądy administracyjne prawomocnych wyroków, zarówno w sprawie decyzji środowiskowej, jak i decyzji 2044, organ koncesyjny nie może więc orzekać co do ewentualnego wzruszenia decyzji koncesyjnej w postępowaniu wznowieniowym.

Oszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweOszustwa „na węgiel” – także przez media społecznościoweMartyna Kowalska

Jak zauważyła minister Anna Moskwa:

„To wszystko oznacza, że decyzja środowiskowa jest w mocy i nic się nie zmienia w sprawie koncesji do 2044 roku. Kopalnia i elektrownia będą nadal funkcjonować”.

Czego dotyczyły skargi ekologów?

Rozpatrywane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny skargi organizacji proekologicznych miały bezpośredni związek z decyzją środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z 30 września 2022 roku o „Kontynuacji eksploatacji złoża węgla brunatnego Turów, realizowanego w gminie Bogatynia”.

Wśród zastrzeżeń, których dotyczy złożona m.in. przez Greenpeace skarga, znajduje się, chociażby treść, stanowiącego podstawę do wydania decyzji przez GDOŚ, raportu inwestora o oddziaływaniu na środowisko.

Analizowana sytuacja prawna jest wynikiem tego, że inwestor, jeszcze przed zaskarżaniem decyzji środowiskowej przez ekologów, złożył do GDOŚ wniosek o zmianę tej decyzji.

Czesi wycofali skargę ws. Turowa. To koniec problemów?Czesi wycofali skargę ws. Turowa. To koniec problemów?Mikołaj Frączak

W ostatnim czasie jednak PGE GiEK wniosek ten wycofał, w konsekwencji czego GDOŚ wydał decyzję o umorzeniu postępowania administracyjnego w sprawie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!